Borna Jakić je 22-godišnjak iz Karlovca, a njegova je putovnica bogata zbirka žigova raznih zemalja. Tri je mjeseca putovao po Aziji, sam je istraživao Srednju Ameriku, a nama otkrio najluđe avanture, strahove i gdje se vidi u budućnosti.
Borna Jakić, 22-godišnjak iz Karlovca, živi za putovanja i ne može ih se zasititi. Njegova je putovnica bogata zbirka žigova raznih zemalja - posjetio je Bali gdje je surfao, Kostariku u kojoj je jahao konje, Gvatemalu u kojoj je gledao erupciju vulkana, Austriju u kojoj je skijao i mnoge druge. Može se slobodno reći da je vidio svijeta. Između putovanja vraća se kući i radi kao profesionalni kuhar, a posljednjih se godina profilirao i kao kreator sadržaja.
Na prvo se veliko putovanje zaputio s 19 godina – s prijateljem u Portugal, gdje je prvi put probao surfati. Od tada nije stao, a nedavno se odvažio na prvo veće solo putovanje, mjesec dana u Srednjoj Americi. "Nikad me nije bilo strah putovanja, ali ovo je ipak bila Srednja Amerika. Moji su roditelji često zabrinuti za mene i oni su mi malo prenijeli strah, ali rekao sam si da moram ići baš zato što se bojim", kaže Borna, koji je u Kostariki surfao, vozio kvad i išao na vodopade. Cilj cijelog putovanja bio je vidjeti vulkan u Gvatemali, gdje mu se pridružio prijatelj. "Vidjeti erupciju uživo jedno mi je od najboljih iskustava u životu. Penjali smo se četiri sata do base campa, tamo spavali i hodali još dva sata do vidikovca. Vulkan eruptira svakih petnaestak minuta i svaki put ljudi počnu vrištati od oduševljenja", objašnjava.
Mnogi su se pitali kako financira putovanja ne znajući da cijelo vrijeme marljivo radi u kuhinji. "Dugo sam slikao i objavljivao samo ono najljepše. Ne bih slikao posao, odnosno kuhanje, pa bi svi mislili da samo uživam na moru, a ne i da radim. Bilo mi je draže da to misle, ali nakon nekog sam vremena ipak odlučio snimiti par videa kuhanja koje sad sve češće objavljujem. Ali i dan-danas me ljudi pitaju odakle mi novci", kaže Borna i dodaje da bi jednog dana htio imati svoj restorančić u Karlovcu, snimati videe kuhanja i putovanja.
Na posao skijajući
U rodnom se Karlovcu školovao za kuhara i odmah se zaposlio u restoranu. Trenutačno radi u jednom karlovačkom bistrou, a radio je i u Austriji, Švedskoj i na Hvaru. Posebno mu je blizak Bad Hofgastein u Austriji, gdje je odradio četiri sezone. "Bratić koji je radio u Austriji pitao me bih li odradio sezonu tamo i svidjela mi se ideja. Na posao sam svaki dan išao skijajući jer je restoran na stazi. Tada nisam znao dobro skijati, tako da sam polako naučio dok sam išao na posao. Sa sezone sam se vratio s najmanje novca, ali najsretniji i upoznao sam najviše ljudi. Bad Hofgastein je jedino mjesto koje nije Hrvatska, a koje mi je kao dom. Tamo stvarno već imam familiju", kaže Borna.
Nije posjetio puno velikih gradova jer mu je draže otkrivati nerazvikana mjesta. "Volim taj osjećaj kada se popnem na planinu ili dođem na neku teško pristupačnu točku i znam da tu nije bilo puno ljudi. Primjerice, malo ljudi iz Hrvatske ide u Flores. To je dosta zabačeno mjesto i tamo sam doživio da me djeca pozdravljaju i čude se jer nikad nisu vidjela moju boju kože", kaže Borna. Na otoku Flores u Indoneziji plivao je s manta ražama koje imaju pet do sedam metara. "To mi je definitivno najljepše iskustvo cijelog života. Nikada nisam jače čuo svoje srce nego u trenutku kad sam pogledao manta raže. Nikada nisam osjećao jaču emociju. Tečaj za ronjenje na dah položio sam u školi svjetskog prvaka na otoku Giliju u Indoneziji. Učili smo kako kontrolirati dah, držati ga preko tri minute, kako izjednačiti pritisak i slično kako bi mogli roniti do 20 metara", kaže Borna.
Na kraju putovanja po Aziji od tri mjeseca, našao se u Vijetnamu, no nije mu ostalo dovoljno novca za povratnu kartu. Budući da nije htio pitati roditelje, prodao je jednu od dvije kamere kako bi kupio kartu do Budimpešte pa busom došao doma.
Sreća prati hrabre
"Nešto najbolje što sam probao na putovanjima bio je klasični sushi u Tokiju i Japanu. Probao sam i neke lude stvari poput kukaca i krokodila na Tajlandu, ali sva hrana koju sam jeo u Japanu bila je stvarno odlična", kaže Borna, koji je prije nego što je krenuo putovati volio hranu iz finijih restorana, no što više putuje i što manje vremena provodi kod kuće, više se zaželi domaće kuhinje.
"Najveći sam adrenalin osjetio ove zime u Bad Hofgasteinu u Austriji kada sam se penjao s jednim od svojih pasa. Dva tjedna prije na toj je stazi umrlo četvero ljudi. Kada sam bio tamo, postojala je opasnost od lavine, a ja sam imao, ne bih rekao nekvalitetnu opremu, ali nisam imao ni jako kvalitetnu opremu. Na dijelu gdje je litica i tvrdi snijeg shvatio sam da ću samo nastaviti padati ako skliznem. Išao sam najsporije što sam ikada u životu išao. Kada sam se popeo na vrh, bio sam tamo dobra dva sata, smirivao se, odmorio se i razmišljao da se moram paziti i fokusirati za dolje. I mamu sam nazvao na vrhu. Nije joj bilo dobro", iskreno će Borna.
Na putovanjima ga prati luda sreća pa kaže da mu let nikada nije kasnio niti bio odgođen. Nikada mu nisu niti provjeravali težinu prtljage ili je izgubili. "Jednom sam, kad sam išao iz Pariza, mislio da mi je let u sedam, a bio je u pet. Na sreću, došao sam toliko ranije da sam na kraju samo ušao u avion taman prije leta", podijelio je.
Iako je prije govorio da mu je velika želja odseliti se vani, ipak je odlučio da je doma najslađe. Još uvijek ima u planu jednog dana živjeti izvan Karlovca, ali na kraći period. "Kopenhagen me oduševio i mogu se zamisliti tamo. Dobio sam slobodan dan kada sam radio u Švedskoj, u pet ujutro sam krenuo, vozio se vlakom pet sati, proveo dan tamo i navečer se vratio jer sam radio sutradan ujutro. U gradu ima jako puno zanimljivih ljudi i svi imaju stila. Ima jako lijepih restorana koji su mi se svidjeli i u kojima bih mogao raditi. Svi su na biciklima ili šeću, nema auta i jako je puno zelenila. Pomislio sam: ovo je grad za mene", kaže Borna, koji trenutačno živi u Karlovcu s roditeljima i mlađim bratom Rokom. Starija se sestra Mia odselila, a i njemu je u planu odseliti se na zimu.
Plivanje s kitovima
Najdraži način provođenja vremena u Karlovcu mu je u prirodi uz dva belgijska ovčara, Karmu i Artosa, koje obožava. "Kad sam s psima, kad ih treniram, šećem, igramo se, onda ne razmišljam ni o čemu. Volim kuhinju i uživam u tome, ali bude stresno, bude umora. Putovanja su uživanje, ali psi su mir. Htio bih imati sedam ili osam, ali mislim da to nije realno za mene", objašnjava Borna.
Podijelio je s nama da je singl i da čeka pravu djevojku s kojom će putovati svijetom. "Htio bih jednog dana putovati s curom, to mi je glavni cilj. Ali s njom bih radije išao u grad, tipa u New York, da idemo u restorane i šećemo. Taj đir mi više paše za curu, a s ludom ekipom bih išao na penjanje", kaže Borna i priznaje da na Instagramu dobiva puno poziva i uleta, ali i dosta mailova, no niti jedan poziv nije prihvatio. Curu bi volio upoznati uživo.
Njegov savršeni dan uključuje rano buđenje, šetnju i igranje s psima, po mogućnosti na plaži u Portugalu. Zatim odbojka na pijesku, kuhanje ručka, vožnja biciklom s psima, surfanje predvečer uz zalazak sunca i kraj dana uz film ili seriju.
Najveća mu je želja posjetiti Mooreu u Francuskoj Polineziji i plivati s kitovima od 25 metara. Želju još nije ostvario jer želi, kako kaže, to odraditi kako priliči i ostati ondje par mjeseci i živjeti na jedrilici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....