Chefica zagrebačkog hotela Esplanade Ana Grgić Tomić otkriva kako je odrastanje s četvero braće i sestrom u kući s povrtnjakom i domaćim životinjama oblikovalo njenu sliku savršenih blagdana pa je i danas najviše veseli kad se svi okupe za stolom, osobito na Silvestrovo - uz namaz od bakalara, pečenje i kolače.
Premda je Esplanadinoj chefici Ani Grgić Tomić (44) kuhanje profesija, pripremanje jela za njezinu obitelj uvijek joj je veliki gušt. Pogotovo u ovo blagdansko vrijeme koje joj je najljepši dio godine, posebno posljednje četiri otkada je postala mama djevojčice Vite. Iako malena još nije svjesna kakva joj je mama kulinarska čarobnica, kada god uđe u kuhinju, evo i Vite sa svojim stolčićem kako bi joj pomogla u pripremanju jela, naročito ako se nešto mijesi ili miješa. Tako je bilo i ove godine, jer Ana zbog velikog opsega posla u ovo doba godine uvijek ranije ukrasi dom i okiti bor pa tako unaprijed kreće i s pripremom nekih jela. Pogotovo za novogodišnju noć koju dobrim dijelom provede u Esplanadinoj kuhinji.
"Za mene je vrijeme blagdana još od djetinjstva stvarno nešto posebno. S obzirom na prirodu posla kojim se bavim i da sam po cijele dane u hotelu, ne stignem dovoljno uživati u tim blagdanima pa sa svim pripremama uvijek krećem ranije, od kuhanja do ukrašavanja kuće. Što se hrane tiče, Vita je kao i svako dijete imala faze kada je sve jela, pa kada ništa nije htjela jesti, a sada postaje sve više znatiželjna. Nedavno je inzistirala da proba sushi, ali to je ostalo samo na neuspjelom pokušaju. No mi doma volimo tradicionalnu hranu, tako da je kod nas na stolu, pogotovo za blagdane i Staru godinu, uvijek klasika - juha, razni namazi, pogotovo onaj od bakalara koji svi volimo i često ga jedemo, pečenje, razne salate i obavezno nešto slatko. A za djecu se uvijek radi poseban meni, njima po guštu", govori Ana Grgić Tomić. Delicije koje osmišljava u hotelu Esplanade vrlo rijetko servira svojima kod kuće. Napravi ponekad neko jelo s modernim pomakom, no, kaže, njezine ukućane to baš i ne fascinira. Otkriva i kako je apsolutno slatki tip i ne može joj proći dan da ne pojede bar neki fini keks, komad nekog jednostavnog kolača, ali, naravno, uvijek može uživati i u nečemu baš finom, kremastom i obilnom.
"Volim jesti apsolutno sve, ali slatko je na prvom mjestu. Iako više volim kuhati slana jela. Naravno, pripremam ja doma i kolače, jer moji obožavaju ledeni vjetar, a za blagdane su tu obavezno neki prhki kolači poput londonera ili čokoladna torta", govori chefica, rođena u velikoj obitelji s četvero braće i sestara kao i njezin suprug Marijan. Kad bi se svi okupili, kaže, bilo bi ih 50, no to se dogodi jako rijetko jer neki žive u inozemstvu, a nitko i nema tako velik prostor u koji bi svi stali.
"Kada uspijem okupiti samo svoj dio obitelji, onda nas je 25 i zapravo nitko od mene ne zahtijeva da kuham baš sve. Primjerice, moja i sestrina svekrva odlično rade sarmu, tako da se ja tim tradicionalnim zimskim klasikom za koji treba vremena ne moram baviti", kaže Ana. Dragocjeni su joj trenuci provedeni s obitelji. Između ostalog, podsjećaju je i na djetinjstvo.
"Odrasla sam u Brčkom, uz veliki vrt, povrtnjak, domaće životinje, krave i pravo mlijeko, tako da smo mi djeca uživali - igra, cika, čarobni mirisi. Kuhalo se onako pravo, domaći: baka bi svako jutro pekla kruh, a mama pržila sirovu kavu u peći na drva i ti intenzivni mirisi i danas su mi urezani u pamćenje. Za blagdane je uvijek doma bila prava gozba", prisjeća se. A iako spada u sam vrh domaće gastro scene, Ana tvrdi da je njezina znanja i vještine nisu pretvorile u zahtjevnog gosta. Voli domaću hranu kakvu i sama priprema svojim ukućanima, a može se zadovoljiti i komadom kruha s maslacem.
"Lijepo je kad netko kuha za vas, pogotovo kada ste kod nekog doma jer nema nište bolje od domaće hrane pripremljene s ljubavlju. A druženje s obitelji i prijateljima je najbolji začin svakom jelu, pogotovo u ovo blagdansko vrijeme", zaključuje Ana Grgić Tomić koja je s nama podijelila i četiri omiljena blagdanska recepta.
Kolač sa sušenim voćem i citrusima
Sastojci
1 kg miješanog sušenog voća (grožđice, višnje, šljive, smokve, brusnice), sok i naribana korica jedne naranče, sok i naribana korica jednog limuna, 150 ml brandyja, sherryja ili ruma (plus dodatno za namakanje), 250 g omekšalog maslaca, 200 g smeđeg šećera, 175 g brašna, 100 g mljevenih badema,
½ žličice praška za pecivo, 2 žlice mješavine suhih začina, 1 žlica cimeta, prstohvat mljevenih klinčića, 100 g listića badema, 4 jaja, 1 žlica ekstrakta vanilije
Priprema
U veliki lonac staviti miješano suho voće, sok i koricu naranče i limuna, alkohol, omekšali maslac i smeđi šećer. Zagrijavati smjesu na srednjoj vatri dok ne prokuha, a zatim smanjiti vatru i lagano kuhati još pet minuta. Prebaciti u veliku posudu i ostaviti da se hladi otprilike 30 minuta. Kada se smjesa ohladi, dodati brašno, mljevene bademe, prašak za pecivo, suhe začine, cimet, mljevene klinčiće, listiće badema, jaja i ekstrakt vanilije. Sve dobro promiješati dok se ne dobije ujednačena smjesa. Uliti u namašćen i obložen kalup te staviti na pečenje. Nakon pečenja, dok je kolač još topao, nožem napraviti nekoliko malih udubina po površini i u njih uliti dvije žlice alkohola. Pustiti da se upije. Po želji pripremiti čokoladnu glazuru i preliti kolač te pustiti da se ohladi.
Janjeće koljenice u umaku od začinskog bilja i korjenastog povrća
Sastojci
2 janjeće koljenice, sol, papar, ružmarin, timijan, curry, mlada mrkva, luk, maslinovo ulje, celer, češnjak, komorač, 500 ml mesnog temeljca, mladi krumpir
Priprema
Janjeće koljenice začiniti solju, paprom i curryjem. Prepeći ih na tavi, dodati celer, komorač, češnjak i luk. Sotirano povrće i koljenicu staviti na lim, zaliti temeljcem i pokriti aluminijskom folijom. Staviti u pećnicu zagrijanu na 160 stupnjeva na sat i pol. Mladi krumpir kratko prokuhati u slanoj vodi. Kada je kuhan, oguliti ga, staviti u lim za pečenje s koljenicama i povrćem te dodati mladu mrkvu, začinsko bilje, sol i papar. Staviti u pećnicu na 190 stupnjeva na 15 minuta.
Quiche s brie sirom i začinskim biljem
Sastojci
lisnato tijesto (za kalup), 100 g brie sira, 500 ml vrhnja za kuhanje, 4 jaja, korica limuna, svježi bosiljak, svježi peršin
Priprema
Razvaljati lisnato tijesto i staviti ga u okrugli ili četvrtasti kalup. Izbosti vilicom, a zatim prekriti slojem aluminijske folije i na nju staviti rižu ili grah kako bi se spriječilo napuhivanje tijekom pečenja. Staviti u pećnicu zagrijanu na 195 stupnjeva i peći 15 minuta. Izvaditi tijesto iz pećnice, ukloniti foliju i ostaviti da se ohladi. Dok se tijesto hladi, pripremiti nadjev. U posudu staviti jaja, vrhnje, nasjeckani brie sir, koricu limuna te svježi bosiljak i peršin. Smjesu posoliti po ukusu i izmiksati štapnim mikserom dok ne postane glatka. Ohlađeno tijesto napuniti pripremljenom smjesom do ruba kalupa. Quiche peći u pećnici zagrijanoj na 175 stupnjeva 20 - 25 minuta. Nakon 20 minuta lagano protresti kalup - ako sredina više nije tekuća, quiche je gotov. Izvaditi ga iz pećnice i ostaviti da se ohladi prije rezanja. Poslužiti uz miješanu salatu s dodatkom oraha.
Sastojci
500 g sušenog bakalara, 300 g krumpira, 200 ml maslinovog ulja,
sol i papar po ukusu, korica jednog limuna, 1 žlica nasjeckanog
svježeg peršina
Priprema
Sušeni bakalar namočiti u hladnu vodu i ostaviti da odstoji najmanje 24 sata, pritom mijenjajući vodu ujutro i navečer. Nakon namakanja bakalar ocijediti, isprati i staviti kuhati u svježu vodu s dodatkom češnjaka i ružmarina. Kuhati ga na laganoj vatri otprilike sat to dva, dok ne postane mekan. Kad je skuhan, očistiti ga od kože i kostiju. U drugi lonac staviti oguljen i narezan krumpir, dodati očišćeni bakalar, doliti vode po potrebi i začiniti. Kuhati dok krumpir ne omekša. Kad je sve kuhano, ocijediti smjesu, ali sačuvati dio tekućine u kojoj se kuhalo. Kuhani krumpir i bakalar staviti u blender i polako dodati maslinovo ulje te malo sačuvane tekućine od kuhanja dok se ne dobije glatka i kremasta tekstura. Umiješati koricu limuna i sitno nasjeckani peršin, a po želji dodatno začiniti. Namaz poslužiti uz prepečeni kruh.
Sastojci
500 g svježih škampa, 300 g miješane lisnate salate, 1 limun
Za umak: 200 g domaće majoneze, 1 žlica kečapa, pola žličice Worcestershire umaka, tabasco i konjak po želji, pola žličice crvene mljevene paprike, sol po želji
Priprema
Pomiješati sve sastojke za umak dok se ne dobije glatka i ukusna smjesa. Očistiti škampe i lagano ih prepeći na tavi s dodatkom maslinovog ulja. Kad su gotovi, ostaviti da se ohlade, zatim ih posoliti i dodati svježe naribanu koricu limuna. Za serviranje najbolje je koristiti čaše za martini. Na dno svake čaše složiti miješanu salatu narezanu na trakice, preko salate rasporediti ohlađene škampe, a sve preliti umakom. Po želji dodati krišku limete ili limuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....