Član žirija ‘MasterChefa‘ Goran Kočiš otkriva kako izgledaju božićni blagdani u njegovoj obiteljskoj kući u Gornjim Meljanima - gdje se za ručak poha šaran, za večeru peče brancin u soli, a kolači pripremaju po receptima njegove mlađe sestre.
Mirisi vanilije, kandiranog voća, limuna, vruće domaće pogače... Tako je to već godinama u ovo doba kod chefa Gorana Kočiša (41). Uoči blagdana Gloriji je otvorio vrata svog doma i za predjelo pripremio neodoljive delicije - carpaccio od odležane junetine, brancina u soli, focacciu, panettone - sve što posljednjih godina priprema u kući u kojoj je odrastao u Donjim Meljanima, mjestu udaljenom jedan sat vožnje automobilom od Osijeka. Ondje živi sa suprugom Dijanom (36), IT stručnjakinjom, kćeri Elom (13) i sinom Matom (6), a u istoj kući su i njegovi roditelji te četiri godine mlađa sestra Gorana.
"Ovo je super carpaccio s kiselim krastavcima, rikolom, parmezanom i maslinovim uljem, a ovaj put "ulovio" sam brancina od kilogram i pol uz koji najčešće poslužujemo krumpire, blitvu na dalmatinski, razno povrće, salate, domaći kruh", ističe chef, koji obožava morsku ribu. Doduše, kaže, i smuđ se pokazao kao izvrstan izbor za pripremu na isti način, pečen u soli.
"Baš sam sretan jer Mata nije ljubitelj ribe, a ovaj put je pojeo nekoliko zalogaja. Svidjelo mu se i ponosan je zbog toga. Generalno se trudimo djecu upoznati s različitim okusima", govori Goran Kočiš, koji se u ovaj recept zaljubio dok je radio u zagrebačkom bistrou Apetit, gdje je učio od tadašnjeg chefa Christiana Cabaliera. Priznaje da mu je to najbolja tehnika od svih u pripremi brancina i zato je postala dio tradicije za Badnjak navečer u obitelji Kočiš. Goranova mama pak priprema ručak dan prije Božića.
"U Slavoniji se najčešće paniraju "potkove" šarana, priprema se oslić, i to s tršćanskim umakom. Tako se radilo kad sam ja bio klinac i taj se običaj zadržao do danas. Mami nikad ne prigovaram", govori Goran Kočiš, čiji roditelji naprosto nisu imali doticaj s morskom ribom, jer su Slavonci i rijetko su putovali. Njega je pak život svugdje nosio pa zbog toga, kaže, svašta implementira u kuhinju i igra se. Za prošli su Badnjak tata i on bacili morsku ribu na gradele... Njegovi su to, kaže, dobro prihvatili, jedino su malo konzervativni kad je riječ o okusu sirovog mesa i ribe. Ali zato nitko ne odbija komad sočnog panettonea ili kuglofa, u čijoj je pripremi Goranova sestra prava majstorica. Za ovu priliku Goran je od nje posudio recept. Inače, njegova sestra također je u kulinarstvu: četiri godine provela je radeći kao glavna slastičarka u šibenskom Pelegriniju, a potom je prešla u zagrebački Noel. Jedan od njegovih osnivača - i chef koji mu je osigurao Michelinovu zvjezdicu - bio je upravo Goran Kočiš. Nakon pet godina otišao je odande u restoran Višnjicu pokraj Slatine, a potom je u veljači ove godine preuzeo kuhinju osječkog hotela Waldinger.
"Za svaki savjet oko kolača pitam sestru. Ne mogu reći da sam toliko dobar u desertima, doduše sve se može usavršiti, ali naprosto nemam vremena dok sam u kuhinji", kaže Goran Kočiš. Na Badnjak ujutro on i supruga piju kavu s prijateljima, no ne na Tvrđi, nego na nekom diskretnijem mjestu - a potom odlaze u nabavku namirnica.
"Obožavam dio popodneva kad odmaramo uz vatru, a predvečer je akcija: pečenje kolača, priprema ribe, večera i odlazak na polnoćku", govori Kočiš. Svi u njegovoj obitelji obožavaju božićni folklor pa se prve lampice pale već početkom prosinca, tad se i kiti drvce, postavljaju ukrasi po kući, dok na ulaznim vratima svjetleći vijenac poručuje da je sezona slavlja počela. Poznati chef doista ima što za slaviti u ovoj godini. Publika ga je odmah zavoljela kad se pojavio u novoj sezoni "MasterChefa" na Novoj TV, kao član žirija uz kolege Stjepana Vukadina i Marija Mihelja.
"‘MasterChef‘ mi je jedan od najdražih projekata koje sam radio u životu. Puno sam naučio o gastronomiji, psihologiji ljudi, vidio koliko netko u kratko vrijeme može napredovati ako se posveti onom što voli. Upoznao sam hrpu prekrasnih ljudi, da ne pričam o Mariju i Stipi. Dogodila se neka posebna kemija između nas trojice... Zafrkancija među nama je konstanta", govori Goran. Nakon školovanja radio je u Švicarskoj, Njemačkoj i Austriji, a onda se vratio u Hrvatsku i osigurao prvu (donedavno i jedinu) Michelinovu zvjezdicu kontinentalnom dijelu Hrvatske. Njegova autorska jela slika su slavonske tradicije koju donosi na moderan način.
"Živim za Slavoniju. Žao mi je da se zapostavlja pa želim da izađe van na velika vrata. Neka ljudi vide da imamo puno toga za ponuditi, dobru gastronomiju, energiju", zaključuje Goran Kočiš.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....