Ptice su oduvijek golicale ljudsku maštu i umjetnicima pružale neiscrpno vrelo nadahnuća. Postale su omiljen motiv i mnogim dizajnerima te prilično popularne u svijetu unutarnjeg uređenja.
Je li to zbog sposobnosti letenja koje povezuje nebo i zemlju, ljude i bogove, osjećaja slobode koji budi pogled na raširena krila? Je li to zbog zamamnog pjeva koji uveseljava i zlokobnog graktanja koje tjera strah u kosti? Osjećaja strahopoštovanja koji, primjerice, budi orao? Zadivljujućeg šarenila perja ili mistične aure koja obavija vrste poput sove?
Razlog zbog kojeg su ptice oduvijek fascinirale ljudski rod vjerojatno se krije u svemu navedenom, jer javljaju se kao protagonisti brojnih drevnih mitova i jedan od najranijih ornamentalnih simbola u umjetnosti. U onoj egipatskoj često su prikazivale dušu, a značenje koje su utjelovljavale od samih je početaka variralo ovisno o vrsti, ali i kulturi. U onoj europskoj golub se etablirao kao simbol mira, lastavica ljubavi i vjernosti, a gavran zle kobi.
Egzotični flamingo povezan je s ravnotežom i gracioznošću, a živahni papagaj s komunikativnošću i sposobnošću prilagodbe. Iako je veza s arhetipskim značenjem čak i danas na razini kolektivne podsvijesti živa, ne treba zanemariti ni estetsku komponentu koja je od samih početaka išla ruku pod ruku s onom simboličkom. Motiv ptice bio je izvor nadahnuća mnogim umjetnicima, pa se, primjerice, može susresti kod Dürera, Van Gogha i Moneta, a stoljećima je nezaobilazan i u primijenjenoj umjetnosti, od keramike do rezbarstva. Naravno, prigrlili su ga i dizajneri, bilo u apstraktnoj formi poput Knollovog bezvremenog naslonjača Bird Harryja Bertoie iz 1952., bilo u mnogim vjernim interpretacijama kao oblika ili crteža.
Zbog iskonske privlačnosti koju ljudi osjećaju prema pticama, omiljene su i u unutrašnjem uređenju, u raznolikim oblicima. Tapete, posteljina, svjetiljke, posuđe, dekorativni predmeti, nije bitno. S pticama ne možete pogriješiti jer je više nego očito da nas istovremeno i intrigiraju i uveseljavaju, a životni nam prostor čine zanimljivijim i drugačijim. Ponekad možda odaju i nešto o nama samima, jer nije nebitno za koju ćete se vrstu odlučiti. Ponekad nam se jednostavno sviđaju takve kakve jesu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....