Zagrebački galerist Nik Kolveshi Radlović iz Kolekcionarta prodajne radove mladih umjetnika predstavlja na 7. sajmu Art Zagreb koji se do 15. prosinca održava u Domu HDLU-a.
Sedmi međunarodni sajam suvremene likovne umjetnosti Art Zagreb, koji se održava do 15. prosinca u Meštrovićevom paviljonu, po mnogima najljepšem izložbenom prostoru u Zagrebu, predstavlja radove 16 galerija iz Hrvatske, Slovenije, Francuske i Srbije i najbolja je prilika za kupnju najoriginalnijeg božićnog i novogodišnjeg dara.
Među izloženim radovima su djela pionira konceptualne umjetnosti, najvećih fotografa, velikana suvremenog figurativnog i apstraktnog slikarstva, ali i mladih umjetničkih snaga, te studenata Akademije likovnih umjetnosti, čija se slike i skulpture mogu kupiti po principu - plati i nosi.
U uglednom društvu prvi put se predstavljaju ljubljanska Galerija Fotografija Barbare Čeferin, supruge predsjednika UEFA-e Aleksandra Čeferina kao najvažnija nova galerija na Art Zagrebu, s radovima brazilske fotografkinje Luize Simons, te zagrebački Kolekcionart, čija je misija predstaviti kvalitetne suvremene hrvatske umjetnike široj javnosti u regiji i u svijetu.
"Surađujemo s umjetnicima koji svojim stvaralaštvom pomiču granice i potiču publiku da svakodnevne situacije dožive na novi i drugačiji način", kaže galerist Nik Kolveshi Radlović iz Kolekcionarta, koji je korporativnu karijeru konzultanta za poslovnu strategiju odlučio zamijeniti poslom koji mu je mnogo bliži i srcu draži.
Da taj posao može biti isplativ pokazala je već prva godina njihovog rada u kojoj su za radove svih 17 umjetnika koje zastupaju pronašli put do njihovih kupaca.
"Umjetnička djela u Hrvatskoj najviše kupuju ljudi između tridesete i četrdesete godine života, sve veći je porast kontinuiranih kupaca koji nam se stalno vraćaju, a među njima je najviše žena. Iz našeg iskustva možemo reći da žene kupuju do sedamdeset posto umjetničkih radova", priča Kolveshi.
Usprkos rastu broja galerija po njegovom mišljenju situacija bi bila još bolja za umjetnike, galeriste i kupce kad bi država stimulirala kupnju umjetnina kroz manja porezna opterećenja ili porezne olakšice za kupce, a i cijene bi bile još prihvatljivije.
Na sajmu Art Zagreb cijene studentskih radova kreću su od stotinu eura na više, dok se radovi etabliranih umjetnika, ovisno o tehnici i formatu slike mogu nabaviti od tisuću eura naviše.
"Potražnja kontinuirano raste, a Art Zagreb definitivno tome pridonosi kao jedno od najvažnijih događaja na našoj umjetničkoj sceni", kaže Nik Kolveshi Radlović. U sklopu sajma organizira se i niz predavanja i panela na temu razvoja tržišta umjetnina, a neće nedostajati niti dobre zabave, pa će ekipu 13. prosinca rasplesati DJ Stefanic, a 14. prosinca nastupa DJ Le Chocolat Noir.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....