Neke žene nose maske samo na karnevalu, a neke se redovno ‘krabulje’ kako bi bile lijepe. Odnosno, ne bi li imale lijep, zdrav i odmoran ten. U tu svrhu koriste kozmetičke maske – bilo u salonima ljepote, bilo one za kućnu upotrebu – koje imaju toliku koncentraciju aktivnih sastojaka da djeluju višestruko jače od krema za lice. I baš zato se moraju nanositi prema uputstvima na proizvodu, a to znači ne više od dva puta tjedno i ne dulje od 15-20 minuta.
U protivnom bi moglo doći do iritacije koju mogu izazvati čak i voćno-povrtne ‘kašice’ iz kućne radinosti. Maska je učinkovitija od ostalih kozmetičkih preparata i stoga jer pod njezinom kompaktnom tekstura koža nakratko prestaje ‘disati’, što omogućuje veći priljev krvi u tkivo. Koža tada postaje elastična, mišići se napinju, a pore izlučuju nečistoće.
Postoje razne vrste maski – najpoznatije su one za čišćenje i za zatezanje kože – no kozmetolozi u ovo doba godine preporučuju maske za rehidraciju. To jest, za vraćanje vlage koži koju su tijekom ljetnih mjeseci isušili sunce i more, a sada to čini hladan vjetar i boravak u zagrijanim prostorijama. Kao i neuzimanje dovoljno vode za kojom tijekom jeseni i zime ne osjećamo toliku potrebu kao ljeti.
Najučinkovitije maske su one koje sadrže eterična ulja i minerale, a po teksturi one gumirane koje se češće mogu naći u salonima ljepote negoli u slobodnoj prodaji. Jedna od takvih nalazi se u Sothysovom jesensko-zimskom tretmanu na bazi mandarine i đumbira.
Riječ je o prahu prepunom hidratantnih sastojaka koji se pomiješa s vodom i dobivena smjesa nanosi se na lice: ispod gumirane mase onemogućen je pristup zraku, dok, s druge strane, dolazi do otvaranja pora i upijanja hranjivih sastojaka. Naravno, prodiranje i apsorpcija korisnih vitamina i minerala tada je mnogo učinkovitija. Djelovanje gumiranih maski može potrajati nekoliko dana, dok većina ostalih ima – blic efekt.
Damir Leljak
Komentari
0