Manje od dva tjedna dijele nas od FNC 20 eventa koji će se održati u Zagrebu. Borci su ovaj tjedan u posljednjem dijelu priprema i glavni cilj zapravo je okončati trening kamp bez ozljeda, posjekotina itd., kako bi što zdraviji i spremniji ušli u meč.
Sve to nije spriječilo Mateja Batinića da nastupi na Europskom prvenstvu u savate boksu koje se proteklog vikenda održalo u Francuskoj. Batinić je zapravo imao samo jedan meč u francuskom Longwyju, odnosno, čekalo ga je finale EP-a. Nastup u finalu izborio je krajem devetog mjeseca u Genovi gdje je odradio dva meča, upisao dvije pobjede i osigurao mjesto u finalu.
Batinić se za europsko zlato borio protiv Marka Vidakovića iz Srbije, u kategoriji +85 kg. Batiniću je ovaj meč bio od velikog značaja, jer nikada ranije u svojoj karijeri nije se okitio zlatom na Europskom prvenstvu. Iza sebe ima svjetska zlata u seniorskoj (2021.) i juniorskoj (2011.) konkurenciji, svjetsko srebro (2021.), dok je na EP-u najdalje dogurao do bronce koju je osvojio 2022. godine.
No, Matej se sada može pohvaliti i titulom europskog prvaka u savate boksu! Ponajbolji FNC-ov borac, ujedno i prvak poluteške kategorije, porazio je Marka Vidakovića u finalu EP-a i dodatno obogatio svoju riznicu medalja u ovom sportu. Batinić sada može reći kako je postajao svjetskim i europskim prvakom, a višestruki je prvak Hrvatske. Državna prvenstva osvaja svaki put kad se prijavi.
Savate boks (‘Boxe Francaise‘) borilački je sport koji dolazi iz Francuske, a u današnjem obliku razvio se prvom polovicom 19. stoljeća. Korijena savatea mogu se tražiti još u staroj Grčkoj, a zatim i u uličnim borbama kakve su se nekoć vodile na ulicama Francuske. U savateu se koriste udarci rukama i nogama u bilo koji dio protivnikovog tijela i glave, ali za razliku od kickboksa i muay thaija, zabranjeni su udarci laktovima i koljenima. Borci nastupaju u obući, po uzoru na ulične borce koji su zapravo svojevrsni začetnici kompletne ideje o ovom sportu.
Charles Lecour 1845. godine donio je prva pravila modernog savatea, a kako navodi Hrvatski savate savez, Lecour je nakon mnogo godina studiranja i promatranja dvaju stilova uličnih borbi stvorio Savate - Francuski boks. Maitre Charlemont napisao je 1899. prvu službenu raspravu o Savateu. Inspiriran mačevanjem, udružio je mnoge elemente mačevanja u tehniku Savatea. Najočevidnije je to što je dodao prednji nagli udarac koji daje veći prostor tradicionalnoj tehnici. Suvremena pravila sporta izvedena su iz njegovih spisa.
Savate je u Zagreb došao 1918. godine, a donio ga je dr. Schultz iz Praga. Schultz i Janiček 1920. godine izdali su knjigu "Šakanje", ali za vrijeme Drugog svjetskog rata ovaj sport gotovo izumire na teritoriju Hrvatske. 1976. dolazi do obnove na inicijativu Davora Đenovića i francuskog instruktora Damiena Wehra.
Matej Batinić zaljubljenik je u ovaj sport unutar kojeg postiže jako dobre međunarodne rezultate i paralelno uz MMA, Batinić nastupa i u savateu. Svoje savate vještine brusi u Savate klubu Sesvete, pod budnim okom svog trenera Brune Škudara.
Nakon europskog zlata u Francuskoj, Batinića 23. studenog (11. mjesec) čeka nastup na FNC 20 eventu u Zagrebu. Pojas u poluteškoj kategoriji branit će protiv Krzysztofa Jotka, nekadašnjeg UFC-ovog borca. Jotko će zasigurno biti jedan od najtežih Batinićevih ispita u dosadašnjoj karijeri.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....