Ostalo

(VIDEO) PFL-ov ovogodišnji turnir iznjedrio je dvije svjetske klase! ‘Tihi Ubojica‘ i Ditcheva oduševili nokautima u finalu

Dakota Ditcheva (lijevo) | Shamil Musaev

 Screenshot (twitter, Pfl)
PFL-ov ovosezonski turnir ponudio je mnoštvo zanimljivih mečeva i neka nova imena, ali dva imena ipak se izdvajaju

Sinoć je završila šesta sezona PFL-ovog cjelogodišnjeg turnira. Radi se o formatu koji izaziva podijeljene reakcije javnosti. Nekima se sviđa nešto drukčiji koncept nego u velikoj većini drugih organizacija, ali dojam je kako je sve više onih koji zazivaju ukidanje turnira i prelazak na format koji se pokazao kao najbolji.

Glavni problemi turnira leže u naporima koji se iziskuju od boraca. Jako teško je povezati četiri nastupa u kalendarskoj godini bez ozljeda. Tako nerijetko dobivamo situacije gdje borci koji su izborili polufinale ili finale otkazuju nastupe zbog ozljeda i onda u završnicama turnira nastupaju borci koji ranijim rezultatima nisu zaslužili tu priliku. Turnir se rasipa kako se približava kraju i gubi svoj smisao.

No, ovogodišnji turnir kao i svi ostali, ipak ima i neke svjetle točke. Među tim svjetlim točkama svakako je Dakota Ditcheva. 26-godišnja borkinja rodom iz Manchestera, novo je čudo engleskog MMA-a. Odmah na prvu uočit ćete kako Dakota nema tipično britansko prezime. Naime, njen otac je iz Bugarske i otuda potječe njeno prezime, dok je majka Lisa Howarth iz Engleske. Dakotina majka inače je višestruka svjetska prvakinja u kickboksu i ona je imala značajan utjecaj ka usmjeravanju Dakote u borilački sport.

Dakota još od malih nogu ima doticaj s kickboksom, muay thaijem, a nešto kasnije počela je trenirati i BJJ. Prije tranzicije u MMA, Ditcheva je postizala vrlo dobre rezultate na kickboksačkoj i muay thai amaterskoj sceni, a vrijedi spomenuti kako ponosno predstavlja dvije zastave, englesku i bugarsku.

U četvrtom mjesecu 2021. godine Ditcheva je odradila profesionalni MMA debi na priredbi Caged Steel organizacije. Sheffield je ugostio taj event, a Ditcheva je trebala samo dvije minute i četiri sekunde kako bi porazila Jenny Lane tehničkim nokautom. Laktovi i koljena bili su presudni, odnosno, očitovalo se Dakotino iskustvo iz udaračkih disciplina.

Nizala je Ditcheva pobjedu za pobjedom, a nakon uvodnih pet pobjeda, dobila je priliku nastupati u PFL-u. Prva dva nastupa odradila je 2022. godine izvan turnirskog formata i upisala je dvije pobjede nokautima. Bila je to njena uvertira u velikoj organizaciji, ali prije nego je gurnuta među "velike cure", Ditcheva se prošle godine okušala unutar PFL Europe turnira. Lakoćom je osvojila taj turnir i glavnu nagradu u iznosu od 100 tisuća dolara. Dvije protivnice svladala je prekidima u prvoj rundi, dok je Cornelia Holm nokautirana u trećoj rundi borbe.

"Spremna je!", vjerojatno su PFL-ovi čelnici izrekli gledajući ju kako lakoćom prolazi kroz taj turnir i nisu pogriješili. Ditcheva koja je još tada označena kao nova velika zvijezda PFL-a, dobila je šansu nastupiti u glavnom PFL-ovom turniru.

Tijekom kompletne godine osporavao se njen potencijal, prvenstveno zbog kvalitete protivnica. Ditcheva je naime u prva dva kola upisala dvije pobjede nokautom u prvoj rundi. Uvjerljivo je zauzela prvo mjesto, ali protivnice Lisa Mauldin i Chelsea Hackett nikog nisu pretjerano oduševljavale. Uslijedilo je polufinale protiv Jene Bishop, ali Ditcheva je i taj meč okončala nokautom u prvoj rundi. I dalje se ipak pričalo kako Ditcheva "pobjeđuje kante", ali takve stvari očito prate mlade borce i borkinje koji su u izgradnji karijere. Imamo poveziv slučaj Marka Bojkovića kojeg "hejteri" također optužuju da pobjeđuje nedorasle borce, dok ne dođe trenutak kada će shvatiti da ga više ne mogu osporavati.

Takav trenutak Ditcheva je imala sinoć. U finalu PFL-ovog turnira dočekala ju je Taila Santos. 31-godišnju Brazilku mnogi pamte po nastupima u UFC-u gdje je upisala četiri pobjede i tri poraza. Sredinom 2022. godine Santos se borila za pojas u muha kategoriji, a protivnica joj je bila Valentina Shevchenko koja je tada izgledala nedodirljivo. Santos je iznenadila javnost pruživši fantastičan otpor tijekom svih pet rundi, a neki su smatrali kako je čak zaslužila i pobijediti u toj borbi. Shevchenko je ipak napravila prevagu u "šampionskim rundama" (četvrta i peta runda), ali mnogi se pitaju kako bi te runde izgledalo da nije došlo do sudara glavama u trećoj rundi nakon kojeg je Santos zadobila prijelom jagodične kosti. Nakon poraza od Valentine, Taila je izgubila meč protiv perspektivne Erin Blanchfield, a nedugo poslije raskrstila je s UFC-om i zaputila se put PFL-a gdje se nadala osvojiti glavnu nagradu koja iznosi jedan milijun dolara.

Na dobrom putu bila je Santos, ali posljednja prepreka bila je Dakota Ditcheva. Bio je to pravi test za obje borkinje. Može li Santos napokon napraviti taj dodatni iskorak koji je izostao i u UFC-u ili će ponovno zastati na posljednjoj prepreci? Može li Dakota Ditcheva ušutkati kritičare i dokazati kako je ipak "real deal". Ovo su bila glavna pitanja uoči tog meča, a meč je ponudio jednosmjernu ulicu.

Dakota Ditcheva zagospodarila je kavezom od prve do posljednje sekunde. Udaračke razmjene u potpunosti su išle na njenu stranu, a Ditcheva je oduševljavala "front kickovima" koji su prolazili kroz gard Taile, munjevitim boksačkim kombinacijama, kao i koljenima i laktovima iz klinča. Ono čime je zasigurno uništila samopouzdanje Taile Santos jest prva grappling razmjena. Santos je u prvoj rundi pritisnula Ditchevu uz ogradu kaveza što je inače njena "specijalka", tražila je rušenje, ali Ditcheva je bila ta koja je došla do rušenja. Nije se Dakota previše zadržavala u gornjoj poziciji, ali pokazala je Taili kako ima sve za neutralizirati njena najjača oružja.

Borba je završila 20 sekundi prije isteka druge runde, nakon što smo nekoliko minuta gledali Tailu na rubu poraza. Ditcheva je ubacila u brzinu više, nizala je sjajne udaračke kombinacije, a presudan je bio jedan udarac u tijelo nakon kojeg je Santos govorom tijela jasno dala do znanja da je borba gotova.

Ditcheva je tako ušutkala kritičare koji su osporavali njene borilačke vještine, a proslavom pobjede unutar kaveza odgovorila je i kritičarima koji ju optužuju da je puno više pažnje počela posvećivati šminkanju i izgledu, nego treniranju.

"Ona je ubojica i budućnost MMA-a. Mlada je, gladna, disciplinirana i motivirana. Ima dobru glavu na ramenima (pametna je) i sjajan tim oko sebe. Mislim da joj je samo nebo granica.", riječi su kojima je Kayla Harrison ranije ove godine opisala Ditchevu s kojom povremeno trenira unutar American Top Teama.

Tko god je trenirao s Ditchevom, ima samo riječi hvale za nju. Na njoj je da ostane "gladna i motivirana", što možda neće biti lako nakon što je ove godine pospremila milijun dolara u džep, ali dojam je kako ova djevojka nije u svemu ovome samo zbog novca.

PFL u ovoj borkinji ima veliku zvijezdu, a na njima je da joj dovode adekvatnu konkurenciju koja će ju držati motiviranom i njene pobjede činiti legitimnim. Dojam je ipak kako će ova 26-godišnjakinja kad-tad potpisati ugovor s UFC-om. Vjerojatno ne sljedeće godine jer kao osvajačica turnira dobiva automatsko produljenje ugovora s PFL-om, ali Ditcheva će sigurno imati želju okušati se s najboljim borkinjama na svijetu.

"Tihi ubojica" borac je kojeg mnogi nazivaju najboljim svjetskim velterašem

Druga svjetla točka ili drugi "breakout star" (Zvijezda koja je iskoračila) ovosezonskog PFL-ovog turnira definitivno je Shamil Musaev. 30-godišnjak rodom iz Dagestana ime je koje publika u našoj regiji dobro poznaje otprije. Pamtimo ga po meču koji je odradio krajem prvog mjeseca pod okriljem KSW-a.

Musaev se tada borio protiv Uroša Jurišića, a Jurišić je u tim trenucima bio neporažen i kotirao je kao ponajveći regionalni MMA potencijal. Nažalost po Uroša, Shamil se te večeri pokazao dominantnijim i kompletnijim borcem te je slavio jednoglasnom odlukom sudaca. Nećemo se previše doticati sukoba koji je uslijedio po završetku meča.

Nismo tada vjerojatno ni bili svjesni od kakvog je borca Jurišić izgubio, iako je Musaevu to bila 13. pobjeda u jednako toliko nastupa. Već u sljedećem nastupu Musaev je remizirao u meču protiv Michala Pietrzak i mnogi su tada bili skeptični po pitanju njegove kvalitete. Bio je to ujedno i posljednji Shamilov meč u KSW-u (10. mjesec 2022.), a u ljeto 2023. godine odradio je jedan meč pod okriljem RCC organizacije. Nokautom u prvoj rundi (spinning back kick) nokautirao je Alexeyja Kunchenka, borca koji je nekoć nastupao u UFC-ovoj velter kategoriji. Ta pobjeda bila je jasan pokazatelj kako je Musaev i dalje ambiciozan po pitanju svoje karijere i spreman za iskorak na veću scenu.

PFL ga je ove godine obznanio kao pridošlicu, odnosno kao pojačanje za turnir u velteru (-77 kg). Velika je konkurencija vladala u toj kategoriji. Borci poput Magomeda Umalatova, Murada Ramazanova, Dona Madgea, Andreyja Koreshova, Logana Storleyja itd. pucali su na sam vrh, dok se Shamil Musaev tu pojavio u skladu sa svojim nadimkom. "The Silent Assassin" (‘Tihi ubojica‘) njegov je nadimak, a ispostavilo se da je Musaev uistinu "tihi ubojica".

U prvom nastupu nokautirao je Logana Storleyja u drugoj rundi borbe, a da ga ždrijeb nije mazio govori činjenica da je nakon borbe s bivšim Bellatorovim izazivačem za pojas, uslijedio meč protiv Murada Ramazanova. Ramazanova smo poznavali iz neslavnog meča s Robertom Soldićem, a u PFL je došao kao neporaženi velteraš i jedan od favorita za osvojiti turnir. Međutim, Musaev je neutralizirao njegovo ofenzivno hrvanje, iskoristio je njegove nedostatke u borbi na nogama i nokautirao je Ramazanova u drugoj rundi. Na taj način Shamil je došao do prvog mjesta u poretku nakon uvodne faze turnira.

Ždrijeb ga je u polufinalu ponovno spojio s Muradom Ramazanovim, što je po mnogima još jedna od manjkavosti koje donosi turnirski format. Musaev u revanšu nije nokautirao Ramazanova, ali poprilično uvjerljivo slavio je jednoglasnom odlukom suca.

Nakon tri vrlo zahtjevna meča, uslijedilo je sinoćnje finale u kojem ga je čekao ruski borac Magomed Umalatov. Kad su kladionice pustile koeficijente u javnost, Umalatov je bio blagi favorit (1,80 - 2,00), ali kako se bližila borba, sve više uplata išlo je na Musaeva i on je na koncu otvorio meč u ulozi favorita.

Ovdje smo zapravo imali dvojicu neporaženih boraca koji su imali veliku želju dokazati kako su "real deal". Umalatov je u meč ušao sa "scoreom" 17-0, dok je Musaev imao gotovo identičan "score" 17-0-1. Da ne bude zabune, obojica su odlični borci, ali Shamil Musaev ipak je klasa iznad.

Velik pritisak bio je na obojici prije finala ovakvog turnira i nije lako pružiti vrhunsko izdanje u takvim okolnostima. Ali, Shamilu je to pošlo za rukom. U potpunosti je deklasirao Umalatova, imao je odgovor na sve njegove prijetnje i dojam je kako je uvijek bio barem korak ispred protivnika. Fantastično se Musaev pripremio sa svojim timom, prezentirao je svestranost i raskoš svojih vještina, a do pobjede je došao sjajnim nokautom u trećoj rundi.

Strašnu godinu imao je Shamil Musaev, a koliko je dobar govore komentari fanova među kojima ga neki nazivaju čak i "najboljim velterašem na svijetu". Teško mu je priskrbiti takav epitet dok se ne okuša u UFC-u, ali ovo je borac koji bi definitivno imao što za reći i unutar vodeće svjetske MMA organizacije. Kao i Ditcheva, Musaev će i sljedeće godine biti dio PFL-a, ali nadamo se da će se okušati među elitom prije nego izađe iz svog "primea". Shamil Musaev uistinu je poseban talent i borac.

01. siječanj 2025 06:43