Moskva je od "crvenog Vatikana" postala sakupljačica crnih europskih stranaka pa im u konačnici smanjila izgleda za uspjehom na izborima
Hoće li najviše koristi od euroizbora imati Vladimir Putin i Trumpov konzervativni ideolog Steve Bannon ili će zbog zadnjih događanja (afera Strache) doživjeti poraz u sudačkoj nadoknadi? Još prije nekih desetak dana za Putina je sve bilo bezbrižno i činilo se da će on, iako se ne natječe, izvući najveću korist na predstojećim europskim izborima.
Ruski predsjednik Vladimir Putin na vjenčanju austrijske ministrice Karin Kneissl koja je na taj položaj došla uz podrški Heinz-Christiana Strachea Roland Schlager / REUTERS
Naime, ultradesne europske stranke, koje mnogi nazivaju njegovom "petom kolonom", stajale su zabrinjavajuće dobro, a prema anketama predviđa(lo) im se oko trećine mjesta u Europarlamentu. Ultradesna stranke u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Italiji vode u anketama,a neupitna je pobjeda Orbanovog FIDESZ-a, koji će možda uzeti u Mađarskoj gotovo sve. - Smatram da bi "suverenističke" stranke, ako se trenutni trendovi nastave, mogle računati čak i na 33 do 35 posto zastupnika u Europarlamentu. To će izazvati potres u Bruxellesu, govori Steve Bannon koji je u obilasku europskih ultrakonzervativaca. Prva na listi Macronove "Republika u pokretu" Nathalie Loiseau je kazala kako će zastupnici Marine Le Pen biti "predstavnici Putina" u Europi te da se "Europa nalazi na pragu revitalizacije fašizma", nazvavši frakciju koju žele osnovati europski ultardesničari u novom sazivu parlamenata - "frakcijom Putina".
Naime, ono što okuplja većinu tih stranaka, ali je ujedno je i sjeme njihovog potencijalnoga razdora i zapravo onemogućava njihovo jedinstvo, upravo je odnos prema Rusiji. Moskva već dugo koketira s tim strankama, financira njihovu djelatnost te ih i medijski podržava. Jedan od vodećih kremaljskih konzervativnih ideologa Aleksandar Dugin otvoreno kaže kako Rusija za svoje ciljeve (destabilizacija EU-a i politička penetracija u Europu) mora iskoristiti "europsku petu kolonu", misleći upravo na ultradesne stranke kojima Moskva postaje sve više politička Meka. Upravo te stranke istupaju protiv sankcija Rusiji zbog Ukrajine, a mnogi njihovi zastupnici posjetili su Krim dajući time legitimitet ruskoj aneksiji tog ukrajinskog poluotoka te u Europarlamentu i u svojim domaćim parlamentima osnivali frakcije "prijatelja Rusije", a neki od njih poput Strachea, Le Pen, Salvinija, čelnika Alternative za Njemačku (AfD), a o Viktoru Orbanu da i ne govorimo, rado su viđeni gosti u Moskvi, pa i kod samog Vladimira Putina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....