Sastanak Vijeća

Državna tajnica Metelko-Zgombić; "Digitalne potvrde bolje su rješenje od bilateralnih sporazuma"

Na sastanku je bilo govora i o proširenju EU, a Hrvatska se zalagala za otvaranje pregovora s Tiranom i Skopjem
Neke od tema o kojima se raspravljalo bile su koordinacija borbe protiv pandemije, cijepljenje, ograničenje putovanja i tzv. digitalne potvrde
 Olivier Hoslet/AFP

Potvrde EU za Covid-19, kojima bi se trebalo olakšati putovanje unutar Europske unije, bolje su rješenje od bilateralnih sporazuma između država članica, iz Bruxellesa je ovoga utorka poručila državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Andreja Metelko-Zgombić.

- Hrvatskoj pristupa niz zemalja nudeći bilateralna rješenja, ali je najbolje imati europsko rješenje; digitalne potvrde, kojima će se doista olakšati kretanje unutar Europske unije - izjavila je Metelko-Zgombić nakon sastanka Vijeća za opće poslove.

Neke od tema o kojima se raspravljalo na sastanku bile su koordinacija borbe protiv pandemije, cijepljenje, ograničenje putovanja i rad na tzv. digitalnim potvrdama.

Podsjetimo, prošloga su tjedna započeli pregovori između Vijeća i Parlamenta o uredbi o digitalnim zelenim potvrdama koje bi se trebale početi koristiti tijekom lipnja 2021. Tehnički posao na interoperabilnim digitalnim potvrdama dio je priprema za zajednički pristup za buduće postupno popuštanje ograničenja putovanja.

Hrvatska je u naprednoj fazi izvedbe tehničkog rješenja i spremna je za testiranje na za to raspoloživoj platformi Europske unije. Hrvatska sudjeluje i u pilot projektu i u skupini je zemalja članica koje će biti spremne za izdavanje potvrda već od 1. lipnja.

Na sastanku Vijeća za opće poslove bilo je razgovora i o proširenju EU. Naime, Vijeće se složilo da se na Srbiju i Crnu Goru primjenjuje nova, revidirana metodologija pristupnih pregovora usvojena u veljači prošle godine. Prema njoj, više se neće otvarati pojedinačna pregovaračka poglavlja, već će ona biti grupirana u nekoliko tematskih klastera.

S obzirom na to da su Srbija i Crna Gora započele pristupne pregovore prije usvajanje nove metodologije, mogle su birati hoće li nastaviti pregovore po staroj metodologiji ili će izabrati novu. Zemlje kandidatkinje koje još nisu započele pregovore morat će pregovarati po novim pravilima.

Iako većina država članica podupire otvaranje pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom što prije, stvari zapinju zbog Bugarske koja blokira Sjevernu Makedoniju.

Postoji ideja da se zbog toga barem dopusti da Albanija otvori pregovore, ali dio članica se ne slaže da se te dvije zemlje razdvajaju. Hrvatska podržava otvaranje pregovora s obje zemlje istodobno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 20:57