PROVJERENI RECEPTI 

Znamo kako do čistog doma i debljeg novčanika u 2025.: Ovi čarobnjaci rade čuda

 PAOLO CORDONI/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Sigurno mislite kako nema šanse da nešto što nema ozbiljan kemijski sastav očisti tvrdokorne mrlje u vašoj pećnici, ali nije tako. U nastavku vam donosimo brojne korisne načine za čišćenje cijelog kućanstva uz pomoć octa i limuna.

Ovi provjereni recepti omogućit će vam da svoj dom održite svježim i čistim bez posezanja za skupim i štetnim kemikalijama.

image
ANNA-OK/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Osim što je najbolji izvor vitamina C, ovaj agrum može vam postati najbolji saveznik u čišćenju doma.

Čišćenje drvene daske

Potrebni su vam sol i limun. Dasku pospite solju, a zatim je polovicom limuna počnite utrljavati. Korigirajte stisak tako da pomalo otpuštate limunov sok. Pustite da odstoji oko pet minuta. Isperite čistom vodom i spužvicom.

Čišćenje mikrovalne

U dublju zdjelicu natočite vode do pola. Prerežite limun, iscijedite sok u vodu i ubacite i polovice. Uključite mikrovalnu na 3 minute na najjaču temperaturu. Kad završi, ostavite tako još 5 minuta bez otvaranja vrata jer će para koja se stvara omekšati nečistoće unutar pećnice. Zatim prebrišite spužvicom pa suhom krpom.

image
ANA-O/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Sredstvo za čišćenje

Čuvajte kore citrusa: limuna, limete, naranče, grejpa... Opranu staklenu teglicu, primjerice od krastavaca, napunite korama dopola ili malo preko polovice. Ulijte alkoholni ocat i poklopite. Stavite na tamno mjesto da odstoji oko dva tjedna, zatim procijedite i ulijte u sprej bočicu. Ovo prirodno dezinfekcijsko sredstvo možete koristiti za gotovo sve površine u domu.

SAVJET PLUS

Uz kore citrusa možete dodati i začinsko bilje, primjerice ružmarin, mentu ili lovor.

Osvježite plastiku

Natrljajte unutrašnjost plastičnog posuđa, koje je poprimilo mirise, polovicom limuna. Ostavite da odstoji nekoliko minuta i isperite.

Operite blender

U posudu blendera ulijte toplu vodu, iscijedite pola limuna i stavite dvije kapi sredstva za pranje posuđa. Poklopite blender i držite poklopac krpom. Uključite na 10 sekundi, zatim izlijte sadržaj i isperite toplom vodom. Gotovo!

image
ESKAYLIM/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Voće i povrće bez pesticida

Ocat pomaže ukloniti bakterije i ostatke pesticida s voća i povrća. Pomiješajte vodu i alkoholni ocat u omjeru 3:1 i potom poprskajte voćke te ih isperite vodom.

Čišćenje perilice posuđa

Kao što treba uklanjati kamenac iz kuhala za vodu, tako treba redovito čistiti i perilicu posuđa. Stavite veliku staklenu mjericu u kojoj se nalaze dvije šalice octa na njezinu gornju policu te pokrenite perilicu kao i obično, ali bez deterdženta i programa za sušenje. Ocat će se pomiješati s vodom koja cirkulira i to će vam pomoći očistiti kućanski aparat.

image
ALEXANDRUMAGUREAN/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Tvrdi ručnici

Kada vaši ručnici postanu pretvrdi, ubacite ih u perilicu rublja s pola šalice alkoholnog octa, ali bez deterdženta. To će vam pomoći ukloniti nakupine deterdženta i minerala s ručnika.

image
KADMY/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Blistavi prozori

Umjesto da trošite novac na sredstva za čišćenje prozora, izradite ga sami pomoću dvije jušne žlice alkoholnog octa koje ste pomiješali s otprilike tri litre vode. Tom mješavinom poprskajte svoje prozore, a potom ih obrišite suhom krpom.

Tvrdoglavo ljepilo

Imate li problema s uklanjanjem dosadnih naljepnica sa staklenki i drugih predmeta ili ste slučajno nešto zalijepili, pokušajte octom rastopiti to ljepilo. Octom također možete ukloniti masnoću koja zna ostati nakon ljepila.

Mrlje na tepihu

Uhvatite se u koštac s mrljama na tepihu, poput one od vina, tako što ćete pomiješati jušnu žlicu deterdženta za pranje posuđa, jušnu žlicu alkoholnog octa i dvije šalice tople vode. Čistom bijelom krpom ili spužvicom nanesite malo-pomalo mješavinu na tepih, redovito tapkajući suhom krpom dok mrlja ne nestane.

image
/SHUTTERSTOCK

➜ Kad NE trebamo koristiti ocat?

Nekima je ocat izvrsno sredstvo za čišćenje drvenih podova, ali se u pojedinim slučajevima zna dogoditi oštećivanje zaštitnog premaza. Uvijek ga razrijedite s vodom i provjerite njegov učinak na nekom skrivenom mjestu prije nego što krenete s čišćenjem cijele prostorije. Granitne i mramorne radne površine područja su koja treba izbjegavati. Kiselost octa može oštetiti prirodni kamen. Ista je stvar i s kamenim podnim pločicama. Uz navedeno, ocat može oštetiti unutarnje dijelove glačala pa ga nemojte ulijevati u ovaj aparat kako biste ga osvježili i očistili. Zanimljivo je da ocat reagira s jajetom. Ako vam, primjerice, jaje padne na pod i razbije se, nemojte posegnuti za octom kako biste očistili nastali nered. Kiselost octa može potaknuti koagulaciju jajeta, što će otežati njegovo uklanjanje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 06:02