NEMAJU SRAMA

Zagrepčanka na rubu živaca zbog ponašanja susjeda: "Nepodnošljivo je, traje već pola godine"

Ilustracija

 SHUTTERSTOCK

Kupci stanova se ravnaju onom famoznom krilaticom "Lokacija, lokacija, lokacija", koja je istovremeno i mantra svih agenata za prodaju nekretnina, dok bi se oni koji već posjeduju stan vjerojatno odlučili za sličnu, "Susjedi, susjedi, susjedi".

Pri kupnji nekretnine, možete samo držati fige da je susjedstvo u koje dolazite u redu, mirno i pristojno. Jer što vam vrijedi luksuzni stan, ako iznad sebe imate susjede za koje vam se čini da u večernjim satima organiziraju polo utakmice u stanu. Ili ako je u stanu do vas "veseli student", kojem nisu na umu ispitni rokovi nego kako se svake noći, do ranih jutarnjih sati, bolje (i bučnije) provesti s ekipom u stanu (koji plaćaju roditelji, naravno).

Ali ništa manju "opasnost po živce" ne predstavljaju ni novi stanari, koji odmah po kupnji kreću u renovaciju stana. Oni, jasno, imaju svako pravo organizirati prostor po svojim željama, ali to često podrazumijeva skidanje svih pločica, postavljanje novih parketa, rušenje pregradnih zidova - po mogućnosti već od ranih jutarnjih sati. Vikendom. I praznicima.

image

Ilustracija

SHUTTERSTOCK

Ipak, postavlja se pitanje koja je granica koju stanari trebaju podnositi kada su u pitanju renovacije. Svoje iskustvo vezano uz tu temu redakciji ZagrebInfa ispričala je jedna Zagrepčanka u čijoj se zgradi, kako tvrdi, renovacija jednog stana provodi već mjesecima.

"Sve je počelo još u proljeće ove godine. Sjećam se da je bilo vrijeme oko Uskrsa. Uglavnom, u stanu koji je odmah pored mog počeli su s velikom renovacijom, rušili su se zidovi, brusilo se i bušilo. Nisam stručna, ali zvuk je u nekim trenutcima bio stvarno nepodnošljiv", objasnila je na početku.

Nadalje, Zagrepčanka je objasnila što ju je u cijeloj situaciji najviše izluđivalo: "Radovi sami po sebi nisu toliki problem, mislim naravno da je neugodno, ali izdrži se, moramo imati razumijevanja za susjede. Ipak, ono što ne mogu shvatiti su bučni radovi koji počinju već prije 8 ujutro, što se ponavljalo i vikendom pa čak i blagdanima", požalila se.

image

Ilustracija

SHUTTERSTOCK

"U početku sam stvarno nastojala imati razumijevanja, ali sada je prošlo oko pola godine, a oni i dalje ne prestaju. Što je najgore od svega, ponekad me glasni udarac tijekom radova probudi prije 8 sati ujutro, dok se nakon toga ne događa ništa više toliko bučno. Ne biraju vrijeme, to je najveći problem koji traje mjesecima", opisala je.

"Ne znam što napraviti, s jedne strane se ne želim zamjeriti susjedima i stvoriti neugodan odnos, ali me cijela situacija već počela izluđivati. Trudim se imati razumijevanja, ali mi jednostavno nije jasno gdje je granica i koliko bi susjedi trebali biti tolerantni, pogotovo vikendom kad nas većina želi malo odmora", zaključila je Zagrepčanka.

image

Ilustracija

SHUTTERSTOCK

Na sreću, Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada, koji stupa na snagu 1. siječnja 2025. godine, ovakve će se situacije puno efikasnije rješavati nego do sada. U članku 30 ovog zakona stoji: "Suvlasnik koji se ne pridržava odredaba kućnog reda iz stavka 1. ovoga članka je za svaku utvrđenu povredu dužan uplatiti na račun zajedničke pričuve novčani iznos u trostrukom iznosu od iznosa mjesečne zajedničke pričuve... Ako bi se od strane istog suvlasnika opetovano ponavljale povrede kućnog reda, suvlasnici mogu pokrenuti i druge pravne mehanizme za poštivanje odredbi kućnog reda, odnosno odgovarajuće sudske i upravne postupke za naknadu štete, za zabranu imisija te za isključenje iz suvlasničke zajednice."

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 22:25