KONAČNO!

Uz pomoć ovog trikova vratit ćete staru boju rublju ako ste ga greškom obojili tijekom pranja: najbolji prirodni izbjeljivač koji štedi novac

 ANDREYPOPOV/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

U moru prljavog rublja koje svakodnevno stavljamo u košaru, nerijetko se dogodi da uz bijelo rublje ubacimo i neke šarene stvari i tako obojimo cijelu mašinu.

Crvena i tamne boje najčešći su uljezi zbog kojih naše bijelo rublje postaje ružičasto, odnosno plavo-sivo. Obojeni predmeti otpuštaju svoje boje na visokim temperaturama. Može se dogoditi i da stvar jednom ne pusti boju, a drugi put pusti, nema pravila. Zato je dobro šareno rublje uvijek razdvojiti na odjeću tamnijih boja i odjeću svjetlijih boja i tako ih prati.

No, čak i ako se dogodi da nam rublje dobije mrlje, nije smak svijeta. Sve se može popraviti (ako je moguće).

image
ANDREYPOPOV/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Kako obnoviti odjeću

Može biti jako frustrirajuće kupovati šarenu odjeću samo da biste vidjeli da izblijedi čim je operete. Srećom, postoji nekoliko različitih načina na koje možete svojoj odjeći vratiti živopisnu boju. Ponekad se deterdžent može nakupiti na rublju, čineći ga izblijedjelim. U tom slučaju pranje odjeće solju ili octom može pomoći da vaša odjeća ponovno izgleda kao nova. Ako je izblijedjelo zbog normalnog pranja i nošenja, ponovno bojenje odjevnog predmeta u izvornu boju može mu dati novi život! Također možete obnoviti svoju odjeću nekim uobičajenim kućanskim potrepštinama, poput sode bikarbone, kave ili vodikovog peroksida.

image
/SHUTTERSTOCK

Vraćanje izvorne boje odjeći

Stavite izblijedjelu odjeću u perilicu s običnim deterdžentom. Dodajte 1/2 šalice (150 g) soli izravno u bubanj stroja. Kada ciklus završi, izvadite odjeću i provjerite boju. Osušite ih kao i obično ili ih ponovno operite u octu.

Postupak

1. Stavite izblijedjelu odjeću i obični deterdžent u perilicu rublja. Ako imate odjeću koja izgleda izblijedjela nakon samo nekoliko pranja, krivac bi mogla biti nakupina deterdženta. Dodavanje soli vašem redovnom pranju može pomoći u razbijanju te nakupine, čineći da vaša odjeća ponovno izgleda kao nova.

Veća je vjerojatnost da će deterdžent za pranje rublja u prahu ostaviti talog nego tekući deterdžent.

2. Dodajte 1/2 šalice (150 g) soli u ciklus pranja. Nakon što stavite odjeću i deterdžent u perilicu rublja, u bubanj uspite oko 1/2 šalice (150 g) soli. Osim vraćanja boja, također može pomoći u sprječavanju blijeđenja nove odjeće.

Ako želite, možete dodati soli svakom punjenju rublja.

Obična kuhinjska sol ili ultra-fina sol za kiseljenje dobro funkcioniraju za to, ali izbjegavajte grubo mljevenu morsku sol jer se možda neće potpuno otopiti u perilici.

Sol je također učinkovito sredstvo za uklanjanje mrlja, posebno mrlja od krvi, plijesni i znoja.

3. Osušite svoju odjeću kao i obično. Nakon što završite s pranjem odjeće, izvadite je i provjerite boju. Ako ste zadovoljni, možete ih sušiti na zraku ili ih staviti u sušilicu. Ako i dalje izgledaju izblijedjelo, pokušajte ih oprati u octu.

image
/SHUTTERSTOCK

Korištenje octa u borbi protiv nakupljanja deterdženta

1. Dodajte 1⁄2 šalice (120 mL) bijelog octa u svoju perilicu rublja. Ako imate perilicu s gornjim punjenjem, možete uliti ocat izravno u bubanj ili ga možete dodati u dozator omekšivača ako imate perilicu s prednjim punjenjem. Ocat će pomoći u razgradnji deterdženta ili minerala koje je ostavila tvrda voda, pa će vaša odjeća izgledati svjetlije.

Ocat će također spriječiti ovo nakupljanje, pa je to odličan način da vaša odjeća ostane postojana u boji dok je još nova.

Ako želite još dublje čišćenje, potopite odjevni predmet u otopinu od 1 šalice (240 mL) bijelog octa i 3,8 litara tople vode oko 20-30 minuta prije pranja.

2. Operite odjeću u hladnoj vodi na normalnom ciklusu. Stavite izblijedjelu odjeću u perilicu rublja, dodajte deterdžent za pranje rublja i uključite perilicu. U mnogim slučajevima dovoljno je namočiti odjeću u ocat i zatim je oprati kako bi izgledala svjetlije.

Odaberite ciklus koji je prikladan za odjeću koju posvjetljujete. Na primjer, ako perete predmete izrađene od osjetljivog materijala poput svile ili čipke, trebali biste koristiti nježno pranje. Za izdržljivije tkanine poput pamuka ili trapera normalno pranje je u redu.

3. Osušite odjeću na zraku ili je stavite u sušilicu. Ocat će se isprati s vaše odjeće tijekom ciklusa ispiranja, tako da vaše rublje ne bi trebalo mirisati na ocat kada izađe iz pranja. Odjeću možete objesiti da se suši ili je staviti u sušilicu, ovisno o uputama na naljepnici za održavanje ili načinu na koji inače preferirate sušiti odjeću.

Ako malo mirisa ostane, objesite predmet da se suši vani ili stavite malo omekšivača u sušilicu. Miris bi trebao nestati dok se osuši.

Ako vaša odjeća i dalje izgleda izblijedjelo, boja se možda isprala, pa ćete možda morati obojiti odjeću.

image
OSOBYSTIST/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Bojanje odjeće za osvježavanje boje

1. Provjerite naljepnicu za održavanje kako biste utvrdili je li odjevni predmet tkanina koja se može bojati. Neke tkanine bolje prihvaćaju boju od drugih, pa prije nego što pokušate obnoviti svoju odjeću bojanjem, pogledajte oznaku unutar artikla da vidite od čega je napravljen. Ako je predmet izrađen od najmanje 60 % prirodnih vlakana, poput pamuka, svile, lana, ramije ili vune, ili ako je izrađen od rajona ili najlona, ​​vjerojatno će se dobro obojiti.

Odjeća izrađena od mješavine prirodnih i sintetičkih vlakana možda neće izgledati tako tamno kada je obojena kao odjeća izrađena od potpuno prirodne tkanine.

Ako je odjevni predmet izrađen od akrila, spandexa, poliestera ili metalnih vlakana, ili ako na oznaci piše "Samo kemijsko čišćenje", vjerojatno neće dobro primiti boju, ako je uopće primi.

Ako postoje mrlje ili mrlje boja se možda neće ravnomjerno upiti u tkaninu, pa provjerite je li odjeća čista.

2. Odaberite boju što je moguće bližu izvornoj boji. Ako želite da vaš odjevni predmet izgleda kao nov, ponesite ga sa sobom u trgovinu s velikim kutijama ili trgovinu rukotvorinama ili tkaninama da odaberete boju. Pokušajte pronaći najbliže podudaranje koje možete, jer ćete tako dobiti najprirodniji rezultat.

Ako želite promijeniti boju svoje odjeće, najprije ćete morati upotrijebiti skidač boje.

3. Zaštitite svoju kožu i radno područje od boje. Pokrijte svoj radni prostor novinama, ceradom ili vrećama za smeće, tako da ako nešto od boje prsne, neće zaprljati vaš stol, pult ili podove. Osim toga, imajte u blizini stare krpe ili papirnate ručnike kako biste brzo očistili sve prolivene stvari. Zatim obucite staru odjeću i debele rukavice kako vam se odjeća i koža ne bi umrljale.

Važno je zaštititi ruke, jer dolazak u dodir s bojom može iritirati vašu kožu.

4. Napunite posudu vrućom vodom koja ima oko 49–60 °C. Većina kućanskih grijača vode postavljena je na maksimalnu temperaturu od 49 °C, iako su neki postavljeni na 60 °C, tako da bi najtoplija voda iz slavine trebala biti dovoljna. Međutim, ako želite topliju vodu, možete je zagrijati na štednjaku malo ispod vrenja, odnosno oko 93 °C. Ulijte vodu u veliki lonac, kantu ili kadu ili napunite stroj s gornjim punjenjem vodom na najtoplijoj postavci.

Trebat će vam oko 11 litara vode za svakih 0,45 kg odjeće.

Kanta ili lonac dobri su za manje predmete poput tankih majica, dodataka i dječje odjeće. Koristite plastičnu kadu ili perilicu rublja za veće stvari poput veste i traperica.

Većina odjevnih predmeta teži oko 0,22-0,4 kg.

image
WICKI58/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

5. Otopite boju i sol u maloj šalici vode, a zatim ih dodajte u kupku. Slijedite upute na bojilu kako biste točno odredili koliko vam je potrebno. Međutim, općenito će vam trebati oko 1/2 boce boje za svakih 0,45 kg tkanine. Kako bi se boja bolje stvrdnula, dodajte 1/2 šalice (150 g) soli na svakih 0,45 kg tkanine koju bojite. Umiješajte boju i sol u malu šalicu tople vode dok se potpuno ne otope. Zatim dodajte mješavinu boje i soli u veću posudu s vodom i upotrijebite metalnu žlicu s dugom drškom ili hvataljkama da sve promiješate.

Za jednostavno čišćenje razmislite o korištenju tiple ili plastične žlice za miješanje boje u manjoj posudi. Tako ga možete jednostavno baciti kad završite.

6. Dodajte odjeću i namačite je 30-60 minuta, neprestano miješajući. Stavite odjeću u kupku za bojenje i žlicom ili hvataljkama je gurnite ispod vode, pazeći da bude potpuno zasićena. Kako bi se boja ravnomjerno upila u tkaninu, promiješajte odjeću barem svakih 5-10 minuta. To pomaže spriječiti nabore ili hrpe na tkanini da blokiraju boju.

Što više miješate, to će boja biti ravnomjernija. Neki ljudi više vole neprestano miješati, dok drugi smatraju da je dovoljno samo zamahnuti odjećom svakih nekoliko minuta.

7. Izvadite odjeću iz boje i temeljito je isperite u hladnoj vodi. Nakon što prođe preporučeno vrijeme ili kada smatrate da odjeća izgleda dovoljno tamno, s pomoću hvataljki ili žlice pažljivo izvadite odjeću iz kupke za boju. Prebacite ga u kadu ili umivaonik i ispirite predmet pod hladnom tekućom vodom dok voda ne postane uglavnom bistra.

Zapamtite, boja će izgledati tamnije kada je odjevni predmet mokar, pa uzmite to u obzir kada budete provjeravali je li spreman!

Odmah očistite umivaonik ili kadu kako ih boja ne bi zaprljala!

8. Operite odjevni predmet sam u perilici rublja na hladnom ciklusu. Ako ste zadovoljni bojom svoje odjeće, okrenite odjevni predmet naopačke i stavite ga u perilicu rublja. Iako ste već isprali velik dio boje rukom, više će izaći tijekom pranja, stoga nemojte stavljati ništa drugo u perilicu jer će se i ona zaprljati bojom. Zatim pokrenite perilicu rublja na malom, hladnom ciklusu.

Okretanje odjevnog predmeta naopačke prilikom pranja može pomoći u očuvanju njegove boje.

9. Osušite odjevni predmet kako biste vidjeli konačnu boju. Svoj predmet možete sušiti obješenim ili ga možete staviti u sušilicu, ovisno o tkanini i vašim osobnim preferencijama. U svakom slučaju, kada je gotovo, pregledajte odjeću kako biste bili sigurni da se boja ravnomjerno nanijela i da nije ostavila tragove ili svjetlije dijelove te da ste zadovoljni rezultatom.

Ako je potrebno, možete ponovo obojiti odjeću.

image
QUNICASTUDIO/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Isprobavanje drugih kućanskih proizvoda

1. Pokušajte dodati sodu bikarbonu u svoju perilicu kako biste posvijetlili bijelu odjeću. Soda bikarbona je još jedna kućna namirnica koja može pomoći da vaša odjeća izgleda svijetlo, a posebno je učinkovita na bijeloj tkanini. Samo dodajte oko 1/2 šalice (90 g) u bubanj perilice s odjećom i uobičajenim deterdžentom.

Soda bikarbona također je odličan način za dezodoriranje vaše odjeće!

2. Crnu odjeću osvježite tako da je namočite u kavu ili čaj. Ako želite jednostavan, jeftin način da vaša tamna odjeća izgleda bogato i novo, skuhajte 2 šalice (470 ml) vrlo jakog crnog čaja ili kave. Stavite odjeću u perilicu i operite je na uobičajeni način, ali ostanite blizu. Kada započne ciklus ispiranja, otvorite poklopac perilice i ulijte kavu ili čaj. Pustite da ciklus završi, a zatim objesite svoju odjeću da se osuši.

Sušenje crne odjeće u sušilici može uzrokovati njeno brže izbljeđivanje.

3. Posvijetlite svoju odjeću dodavanjem crnog papra u pranje. Stavite odjeću u perilicu kao i inače, a zatim dodajte 2-3 žličice (8-12 g) mljevenog crnog papra s odjećom. To će pomoći u raspršivanju dijela nakupina, a zrnca papra će se isprati u ciklusu ispiranja.

4. Operite svoju bijelu odjeću u vodikovom peroksidu kako biste je posvijetlili. Ako vaše bijelo rublje izgleda izblijedjelo i prljavo nakon nekoliko pranja, može biti primamljivo izbijeliti ga, ali to može oslabiti i promijeniti boju tkanine s vremenom. Umjesto toga, dodajte 1 šalicu (240 mL) vodikovog peroksida u svoj deterdžent za pranje rublja, a zatim operite odjeću kao i obično.

Savjeti

Kako učiniti da vaša odjeća traje duže?

Pokušajte manje prati i sušiti odjeću. Sušilica nije dobra za vašu odjeću, pa biste je trebali pokušati osušiti kad god je to moguće. Ako spremate svoju odjeću, provjerite je li u odgovarajućem spremniku koji je zatvoren protiv plijesni i insekata.

Možete kombinirati neke od ovih tehnika za veću snagu posvjetljivanja, poput dodavanja soli i octa u pranje.

Razvrstajte odjeću po boji, okrenite je naopako i operite u hladnoj vodi kako biste spriječili da izblijedi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 23:22