VELIKA ŠTETA

Ove stvari nikada ne biste trebali čistiti s kipućom vodom: Osobito je štetna u jednoj situaciji koju stalno radite u domu

 URBAZON/GETTY IMAGES

Kipuća voda vrlo je korisna za mnoge projekte u kući, od pomoći da se riješite korova i nametnika do osiguravanja savršene šalice čaja. No, zalijevanje kipućom vodom neće pomoći u svim poslovima, a može uzrokovati štetu ako je koristite na pogrešnim stvarima. Znanje od čega treba podalje držati vrelu vodu može pomoći u zaštiti vaših predmeta i izbjeći stvaranje većeg nereda za čišćenje.

Znanje na što ne smijete koristiti kipuću vodu pomaže vam učinkovito očistiti i održavati svoju kuću urednom bez skupih računa za popravak — ili plaćanja zamjene onoga što oštetite. Osim toga, postoji nekoliko mjesta o kojima možda nikada niste razmišljali dok ne napravite ovu pogrešku i prouzročite štetu.

image

Čišćenje automobila.

ANDREYGONCHAR/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Nemojte izlijevati kipuću vodu izravno na smrznuta vjetrobranska stakla ili brave

Izlijevanje kipuće vode na vaše smrznute brave, vjetrobranska stakla ili mehanizme vrata može se činiti kao dobra ideja. Ali, u stvarnosti, to je izvrstan način da se stvari oštete. Ogromne temperaturne fluktuacije koje donosi kipuća voda mogu lako popucati ili slomiti vjetrobranska stakla, kao i saviti ili slomiti mehanizme brave. Iako je vjetrobransko staklo izdržljivije od većine, ono nije dizajnirano da preživi nagle temperaturne promjene, koje uzrokuju širenje vanjskog sloja brže od unutarnjeg sloja, što dovodi do točaka naprezanja, pucanja ili lomljenja. Brzo širenje uzrokuje da vaše brave ili mehanizmi vrata deformiraju metal, čineći ih beskorisnima. Voda također može prodrijeti u pukotine i smrznuti se, uzrokujući zaglavljivanje i koroziju čije popravljanje ili zamjena može biti skupo.

Umjesto toga, koristite sprejeve za odleđivanje ili mlaku vodu za uklanjanje leda s vjetrobrana, mehanizama vrata ili brava. Kada se nanose, ovi sprejevi snižavaju točku smrzavanja vode, omogućujući vam uklanjanje leda bez oštećenja metalnih dijelova ili stakla. Ako nemate sprej za odleđivanje, lagano nanošenje male količine mlake vode otopit će led bez toplinskog udara. Uključivanje postavke odmrzavanja u vašem automobilu također će postupno zagrijati vaše vjetrobransko staklo, smanjujući šanse za oštećenje stakla. Parkirajte u garaži ili stavite magnetske izolacijske navlake preko brava na vratima kako se ne bi smrznule.

image
UKRAINEC/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Nemojte koristiti kipuću vodu za odčepljenje plastičnih cijevi

Iako je moguće koristiti prirodne sastojke za odčepljenje odvoda, izbjegavajte kipuću vodu ako imate plastične cijevi. PVC ili druge vrste plastike uobičajeni su materijali za kućne vodovodne sustave jer su jeftini i široko dostupni, ali su skloni oštećenjima. Kipuća voda može uzrokovati omekšavanje, uvijanje ili rastapanje cijevi, oštećujući strukturu vaše cijevi i čineći je sklonijom lomovima, curenju i značajnom oštećenju vodom. Problemi i troškovi popravljanja polomljenih cijevi ili cijevi koje cure mnogo su veći nego što nudi kipuća voda za kratkotrajno smanjenje začepljenja, pa je izbjegavajte koristiti kako ne biste imali skuplje — i opsežnije — probleme.

Postoje bolji načini za čišćenje plastičnih cijevi od začepljenja; odvodna zmija ili klip izvrsno rade. Ovi alati razbijaju i uklanjaju začepljenja bez oštećenja cjevovoda. Miješanje octa i sode bikarbone u cijevi učinkovito je, ali nježno sredstvo za uklanjanje začepljenja. Stavite pola šalice sode bikarbone, a zatim pola šalice octa, u odvod i pokrijte ga kako biste zadržali reakciju u cijevima i olabavili začepljenje. Isperite toplom vodom nakon sat vremena kako biste uklonili sve ostatke. Ovo je ekonomičan i ekološki prihvatljiv način za rješavanje začepljenja bez rizika za vodovodni sustav.

image
URBAZON/GETTY IMAGES

Ne koristite kipuću vodu za čišćenje drvenih podova

Vaši drveni podovi mogu se proširiti zbog izloženosti toplini i vlazi, ugrožavajući trajnost vašeg poda. Tvrdo drvo je prirodno porozno i ​​upija vodu. Korištenje kipuće vode na drvu uzrokuje da se pore više otvore, upijaju više vode i iskrivljuju se ili bubre. Ovo iskrivljenje čini da dijelovi poda strše prema gore (cupping), oštećujući ga toliko da ćete ga na kraju morati zamijeniti. Ako je voda prevruća, skinut će zaštitnu površinu s vašeg poda, olakšavajući ogrebotine ili mrlje i vidljivu opću istrošenost. Vrijednost vašeg doma također može pasti ako pokušavate prodati i imate oštećeno tvrdo drvo, jer je to nešto što bi potencijalni novi vlasnici morali platiti za zamjenu ili popravak.

Koristite vlažnu krpu s posebnim sredstvom za čišćenje drvenih podova kako biste bili sigurni dok ih čistite. Pometite ili usisajte pod kako biste uklonili sve ostatke ili prašinu koja će se zalijepiti za pod kada ga brišete. Koristite što je moguće manje vode na vlažnoj krpi i blago sredstvo za čišćenje podova. Hearthwood Floors savjetuju da ne ostavljate vodu dulje od minute na podu jer može oštetiti drvo ili završnu obradu. Stavite sredstvo za čišćenje točno na mjesto i lagano istrljajte ljepljiva mjesta ili tvrdokorne mrlje mekom krpom. Ova metoda pomaže u čišćenju vašeg drvenog poda bez savijanja ili skidanja završne obrade kako bi ostao sjajan i čvrst.

image

Odmrzavanje mesa.

KORNEEVA_KRISTINA/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Nemojte koristiti kipuću vodu za odmrzavanje mesa ili druge smrznute hrane

Za odmrzavanje smrznute hrane, posebno mesa, koristite hladnu vodu. Tako se poboljšava kvaliteta gotove hrane, a istovremeno se smanjuju šanse za dobivanje bolesti izazvane hranom. Korištenje tople vode za odmrzavanje hrane stvara značajnu temperaturnu razliku između zamrznute vanjske i unutarnje strane. Kipuća voda može početi kuhati vanjski sloj onoga što odmrzavate, dok unutrašnjost ostaje hladna, što dovodi do neravnomjernog kuhanja. Što je još važnije, površina hrane će biti toplija, što stvara okruženje u kojem bakterije mogu rasti i razmnožavati se. Bakterije E.coli i Salmonella uspijevaju u takvim uvjetima i vrlo se brzo razmnožavaju. Što je još gore, kuhanje namirnice možda neće ubiti bakterije, što može dovesti do trovanja hranom.

Postoji nekoliko sigurnih načina za odmrzavanje smrznute hrane. Stavljanje smrznutog proizvoda u hladnjak preko noći najbolji je način da ga polako i sigurno odmrznete. Možete ga i pod hladnom vodom ako nemate vremena. Stalni protok vode i hladna temperatura omogućuju ravnomjerno odmrzavanje hrane bez dopuštanja da se površina dovoljno zagrije za razvoj bakterija. Kako biste hranu koju kuhate odmah zagrijali, odmrznite je u mikrovalnoj pećnici. Zatim morate odmah skuhati odmrznute namirnice jer se vanjski sloj može dovoljno zagrijati za život bakterija.

image
MAKSIM LUZGIN/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Nemojte sipati kipuću vodu u sudoper kako biste uklonili naslage masnoće

Ako stavite mast u odvod i ona začepi sustav, nemojte ga pokušavati odčepiti vrućom vodom. Možda vjerujete da je ovo brzo rješenje za uklanjanje masnih začepljenja, ali moglo bi dovesti do novih problema. Otopljena mast će kliziti duboko u cijevi, ohladiti se i stvrdnuti, ponovno začepljujući cijev. Uzrokuje premještanje začepljenja u područja do kojih je teže doći i stavlja nepotreban pritisak na vaše cijevi što može uzrokovati curenje ili dovesti do potrebe za skupim popravcima. Stvrdnuta mast također zadržava drugi otpad, pogoršavajući začepljenje i moglo bi značiti da morate rastaviti cijevi da biste došli do njih.

Sredstvo za pranje posuđa dizajnirano je za uklanjanje masnih nečistoća, a topla voda je najbolji način za uklanjanje naslaga masnoće iz sudopera i cijevi. Napravljeno je za razgradnju masnoće tenzidima i ispiranje kako se ne bi ponovno stvrdnula. Pomiješajte sapun za suđe s toplom vodom i ostavite ga na masnoj naslazi. Zatim sakupite ostatke ulja od kuhanja u spremnik za jednokratnu upotrebu — poput stare limenke ili kutije za mlijeko — nakon što se ohladi i bacite ga u smeće kada se stvrdne. To prije svega sprječava nakupljanje masti u vašim cijevima, pomažući vam da izbjegnete začepljenja.

image

Čišćenje nakita.

KWANGMOOZAA/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Ne čistite nakit kipućom vodom, pogotovo ako sadrži lomljivo kamenje

Izbjegavajte korištenje kipuće vode za čišćenje nakita ili nakita s dragim kamenjem poput tirkiza, bisera ili opala. Kamenje i njihove postavke vrlo su krhke, a kipuća voda ih može oštetiti na način koji je nemoguće popraviti. Termalni šok događa se kada kamenje izložite brzoj promjeni temperature, zbog čega dragulji mijenjaju boju, pucaju ili gube jasnoću. Također, toplina slabi ili topi ljepilo koje drži kamenčiće na mjestu, dopuštajući im da se olabave ili ispadnu. Čak i jači metali i kamenje mogu postati žrtve oštećenja od vruće vode, pa će poprimiti dosadan izgled ili promijeniti oblik. Zbog ovih rizika, želite naučiti kako održavati svoj nakit čistim, a da ga ne oštetite.

Kako biste sigurno očistili svoj nakit, upotrijebite sredstvo za čišćenje posebno za svaki metal i kamen koji imate. Ova sredstva za čišćenje dizajnirana su za uklanjanje prljavštine i vraćanje sjaja bez zamagljivanja kamena ili metala. Upotrijebite meku četku, poput četkice za zube s mekim vlaknima, da nježno izribate nakit i nanesete sredstvo za čišćenje bez grebanja. Za tvrdo kamenje i metal možete se izvući s blagim sredstvom za pranje posuđa i toplom vodom. Isperite ostatke hladnom vodom i osušite ih mekom krpom koja ne ostavlja dlačice. Ako imate starinski ili vrijedan nakit, prepustite čišćenje profesionalcima jer oni znaju kako ukloniti prljavštinu, a da pritom zadrže cjelovitost i ljepotu vašeg komada.

image

Ručno pranje rublja.

LIUDMILA CHERNETSKA/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Nemojte koristiti kipuću vodu za pranje osjetljivih tkanina ili odjeće

Ne stavljajte osjetljive tkanine ili odjevne predmete u kipuću vodu kako biste ih očistili. Tako ih možete oštetiti do te mjere da ih ne možete nositi zbog skupljanja. Svila, vuna i neka sintetička vlakna vrlo su osjetljiva na visoke temperature jer su mekana. Kada stavite vunu ili svilu u vruću vodu, skupit će se i promijeniti oblik, veličinu i dodir. Također, boje mogu lakše izblijediti u kipućoj vodi, što bi moglo oštetiti vašu ostalu odjeću.

Umjesto toga, najbolji način je pranje vaše osjetljive odjeće u hladnoj vodi s blagim sapunom posebno napravljenim za osjetljive tkanine. Neke upute za njegu mogu preporučiti i ručno pranje jer vam to omogućuje pažljivo rukovanje tkaninom, tako da vlakna zadrže svoj oblik. Napunite sudoper ili kantu hladnom vodom i blagim sapunom. Pažljivo uronite odjevni predmet u vodu i rukama utrljajte otopinu u vlakna. Ispirite ga hladnom vodom dok se sapun ne ispere. Za sušenje osjetljivih tkanina bez cijeđenja, položite ih ravno na ručnik i istisnite višak vode. Za predmete koji se mogu prati u perilici koristite hladnu vodu i osjetljivi ciklus, tako da će što manje utjecati na tkanine.

image
PEOPLEIMAGES/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Nemojte koristiti kipuću vodu za čišćenje kistova

Možda mislite da je najlakši način za čišćenje kistova korištenje kipuće vode, ali to ih zapravo može oštetiti. Ako su čekinje dugo u vrućoj vodi, mogu se slomiti ili ispasti. Zbog toga je teže napraviti ravnomjerne poteze četkom. Također, uobičajene su drvene ručke četke, a ni one se ne snalaze dobro u vrućoj vodi. Temperature vrenja mogu oštetiti strukturu četke te ona može omekšati, saviti se i slomiti. Toplina također može oslabiti ljepilo koje drži čekinje, uzrokujući njihovo ispadanje.

Najbolji način da ih očistite je da koristite sredstvo za čišćenje za kist ili mineralni alkohol, posebno ako se petljate s bojama na bazi ulja. Ova otapala će razgraditi boje na bazi ulja bez oštećenja kistova ili drški. Kako biste oslobodili ostatke, polako utrljajte otapalo u čekinje i očistite većinu boje prije nego što ih umočite u čistu, toplu vodu. Topla voda neće imati negativan utjecaj na četku, a dovoljno je jaka da se riješi svih ostataka. Nakon pranja, nježno poravnajte čekinje i položite četke ravno da se osuše kako voda ne bi oštetila dršku.

image
WOJCIECH KOZIELCZYK/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Ne prelijevajte kipuću vodu po drvenoj terasi

Izlijevanje kipuće vode na drvenu terasu može ukloniti završni premaz koji sprječava vodu da prodre u drvo i njegovo truljenje. Iznenadna promjena temperature također uzrokuje pucanje drva, što slabi strukturu i pretvara je u trn u oku. Kompozitni materijali popularni su za zaštitu terase jer ih nije potrebno održavati i traju godinama, ali ih kipuća voda oštećuje. Izloženost vrućoj vodi može učiniti veze kompozitnih materijala slabijima, a to im omogućuje savijanje, uvijanje i blijeđenje. Iako biste mogli doći u iskušenje da upotrijebite kipuću vodu kako biste se brzo riješili prljavštine, to dugoročno dovodi do više problema sa skupim popravcima.

Bilo bi dobro koristiti nježno sredstvo za čišćenje napravljeno za specifične materijale vaše terase kako biste ih očistili bez oštećenja. Za uklanjanje plijesni ili prljavštine, upotrijebite krpu ili četku s mekim čekinjama za nanošenje sredstva za čišćenje i nježno izribajte površinu, pazeći da ne ogrebete površinu. Za veće mrlje, možda ćete morati primijeniti veći pritisak i upotrijebiti više sredstva za čišćenje kako biste ih podigli s terase. Kada završite s čišćenjem, uzmite crijevo i isperite prostor kako biste uklonili ostatke sredstva za čišćenje. Čišćenje vašeg vanjskog prostora svakih nekoliko tjedana ne samo da će ga održati urednim, već će i pomoći da duže traje, jer možete rano uočiti štetu i riješiti je prije nego što se proširi.

image
GREENSEAS/GETTY IMAGES

Ne izlijevajte kipuću vodu na mrave ili gnijezda insekata

Neki ljudi preporučuju prelijevanje kipućom vodom mrava na travnjaku, ali to nije dobra ideja. To može biti kratkoročno rješenje, ali dolazi s problemima. Na primjer, kipuća voda će ubiti insekte s kojima je bila u kontaktu, ali obično neće uhvatiti maticu jer je dublje u gnijezdu. Voda također može oštetiti sve što se nalazi oko mravinjaka i može ubiti ili izazvati toplinski šok za sve biljke, travu ili dobre mikroorganizme u tlu na koje dospijeva. To vam može ostaviti neravni ili goli travnjak za koji su potrebni tjedni da se popravi, a mravi će se najvjerojatnije vratiti na isto mjesto.

Umjesto kipuće vode, koristite ekološki prihvatljivu, ciljanu metodu suzbijanja štetočina kako biste uklonili mrave ili gnijezda kukaca u svom dvorištu. Postoji mnogo dostupnih stvari kojima se možete pokušati riješiti štetočina bez negativnog utjecaja na travnjak, svoje kućne ljubimce ili dobre kukce. Neke su stvari prirodnije i drže mrave ili kukce podalje, a da ih ne ubiju, ili postoje stanice za mamac koje možete postaviti gdje će radnici nositi otrov natrag do kraljice kako bi uništili cijelu koloniju. Također je moguće unajmiti istrebljivača za sigurno uklanjanje štetočina bez oštećenja područja oko gnijezda. Imaju sveobuhvatniji raspon tretmana koji vam daju dugoročna rješenja za kontrolu štetočina kako bi vaše dvorište ostalo bez insekata.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. siječanj 2025 11:57