MEKI UBOJICA

Kvari li omekšivač vaš stroj za pranje rublja? Ovo su znakovi da mu ozbiljno šteti

 GPOINTSTUDIO/IMAGESOURCE/PROFIMEDIA

Miris svježe opranog rublja ispuni svaku kuću i jedan je od najugodnijih koji se šire kućanstvom pri obavljanju kućanskih poslova. Ako pri pranju rublja koristite omekšivač, miris je još bolji...

Ali korištenje omekšivača prilikom pranja rublja ima svoje zagovornike, ali i one koji su protiv takve prakse. Protivnici omekšivača naglašavaju da on, zbog svog sastava, možda i nije najbolji za vašu kožu, uprkos činjenici da rublje uiostinu čini mekšim i mirisnijim. Ali to nije jedina potencionalno loša strana korištenja omekšivača rublja - naime, stručnjaci upozoravaju da pretjerana upotreba omekšivača može i skratiti životni vijek vašeg stroja za pranje rublja.

image

Pripazite pri doziranju omekšivača, ovdje vrijedi pravilo da je manje bolje

VLAD DEEP/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Iako svaki brend omekšivača ima jedinstvenu formulu, većina omekšivača u osnovi djeluje na isti način, piše portal DomInVrt.si. Tipični omekšivači sadrže masne tvari ili celulozu koji djeluju kao lubrikanti kako bi tkanine bile meke i glatke. I tu nastaje problem jer sastojci omekšivača nisu potpuno topivi u vodi.

Ako koristite omekšivač prečesto ili ga predozirate, neki od sastojaka omekšivača mogu ostaviti talog u bubnju stroja za pranje rublja. Povremeno dodavanje omekšivača velikoj količini rublja ne bi trebalo uzrokovati probleme, ali ako ga koristite redovito ili koristite previše, višak se može nakupiti unutar stroja za pranje rublja.

Zato omekšivač treba koristiti u malim količinama, perete posteljinu ili ručnike, ali izbjegavajte ga koristiti kada nije potrebno, kao kad perete manju količinu sportske odjeće, koja se pere na osjetljivom ciklusu. Bez obzira na to kada i koliko ste navikli koristiti omekšivač, bitno je da pročitate upute na bočici i točno izmjerite količinu. Ako vaša perilica ima odjeljak za omekšivač, pazite da ne prekoračite ograničenje navedeno na pakiranju.

image

Postoje i prirodni načini da vaše rublje bude meko i mirisno

ANDRIY POPOV/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

Prekomjerna količina ovog sredstva koje se nakuplja u raznim dijelovima perilice rublja dovodi do pojave plijesni unutar uređaja koju je kasnije vrlo teško očistiti. Izloženost plijesni može biti vrlo opasna, posebno za djecu ili osobe s alergijama ili astmom. Osim toga, pranje rublja u takvom stroju znači da vaša odjeća nakon pranja nikada zapravo nije uistinu čista.

Zato povremeno provjerite stanje gumenog dijela oko bubnja i njegovu donju stranu, jer je taj dio posebno osjetljiv na naslage i plijesan. Također, preporuka je u stroju za pranje rublja ne koristiti ništa što bi moglo uzrokovati naslage. Korištenje deterdženta koji ne sadrži boje, parabene i sastojke životinjskog podrijetla u ovom je slučaju dobar izbor.

Imajte na umu da korištenje omekšivača nije jedini način da vaše rublje bude mekano i pahuljasto, postoje i drugi, prirodniji načini koji su ujedno i pogodniji za stroj za pranje rublja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. studeni 2024 12:27