Minimalno rušenje za maksimalni efek

Kako bolje iskoristiti nespretan raspored prostorija?

Stan od 57 kvadrata u užem centru Zagreba

Stručnjaci predlažu da se veliki ulazni prostor pomicanjem pregradnih zidova smanji kako bi se dobio veći prostor u sobi.

Poštovani, šaljem tlocrt stana površine 57 četvornih metara, koji se nalazi u užem centru Zagreba, u prizemlju zgrade, s dosta nespretnim rasporedom (mala kuhinja bez prozora, premala spavaća soba, djelomično pregrađen dnevni boravak). Molim prijedlog kako bi se što bolje iskoristio prostor za dvije osobe, s radnim kutkom, uz što manje zahvata, odnosno rušenja zidova. Također vas molim i tlocrtni raspored namještaja. Hvala.

Poštovani, s obzirom na poziciju vertikala, nosivih zidova i vaših zahtjeva, predlažemo minimalne zahvate kako bi se osiguralo funkcionalno rješenje stambenog prostora.

Ugradbeni ormari

Za razliku od velikog ulaznog prostora u postojećem stanju, u novom se, pomicanjem pregradnih zidova, ulazni prostor smanjuje kako bi se ostvarila prostranija spavaća soba i kuhinja. U sklopu ulaznog prostora organiziran je ugradbeni ormar dubine 40 centimetara za obuću i vješanje jakni. Mala soba s nadsvjetlom pretvorena je u garderobu kako bi se nadoknadio nedostatak ormara i spremišta u stanu. Postojeću spavaću sobu, kako bi bila funkcionalna i ugodna za boravak, treba proširiti smanjenjem ulaznog prostora i kupaonice te pomicanjem kuhinjskog zida. Spavaća soba je orijentirana na loggiu preko koje dobiva i dnevno svjetlo.

Kuhinja postaje veća te se otvara prema dnevnom boravku, a što je najvažnije, dobiva dnevno svjetlo i ugodan prostor

za blagovanje

Kako bi se što više iskoristio prostor, predlažemo ormar tipa “most” u čiju nišu se smješta bračni krevet. Kupaonica je manjih dimenzija u odnosu na postojeće stanje bez ugrožavanja funkcionalnosti. Kuhinja je veća i funkcionalnija te se otvara prema dnevnom boravku, tvoreći tako jedinstven prostor dnevnog druženja. Otvaranjem kuhinja dobiva i dnevno svjetlo te prostraniji prostor blagovanja. TV zonu dnevnog boravka čine kutna garnitura, fotelja i tabure sa stolićem za kavu.

Radni kutak i biblioteka

Radni kutak, koji je ujedno i mala biblioteka, zaštićen je od direktnog pogleda iz dnevnog boravka postojećim nosivim zidom, stvarajući pritom intimniju atmosferu pogodnu za rad. Dnevni boravak i radni kutak orijentirani su na staklenu stijenu s loggiom preko koje dobivaju i dnevno svjetlo. Smanjenjem utilitarnih prostora i povećanjem prostora za boravak dobiva se osjećaj reprezentativnog i ugodnog prostora stanovanja.

Ako vam se svidio ovaj članak, molimo vas da ga podijelite!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. studeni 2024 16:50