Živo božićno drvce je tradicionalni blagdanski ukras, koji većina ljudi svake godine koristi kako bi dočarali božićnu bajku u svom domu. Ali problem s rezanim drvcima je što ih svakodnevno treba opskrbljivati vodom, jer u suprotnom će se vrlo brzo početi sušiti, što će rezultirati morem iglica na podu oko drvca.
Ako niste pobornik umjetnih borova, a na ‘vi‘ ste za zalijevanjem i održavanjem biljaka, velika je vjerojatnost da vas iz godine u godinu živcira skupljati pale iglice - naročito ako završe u tepihu, ih kojeg ih je često jako teško iščetkati. Ali ove godine imamo savjet koji će vam uštedjeti puno živaca i vremena...
Božićna drvca su prvenstveno zimzelene četinjače poput jele ili bora, poznata po svojim karakterističnim iglicama koje prekrivaju grane umjesto velikih listova. Međutim, slično kao što lišće pada s bilo kojeg drugog stabla kad ono počne umirati, božićna drvca nisu ništa drugačija, piše Zahna Eklund, novinarka portala Express.
To znači da ćete imati (puno) posla s čišćenjem iglica koje padaju po tepihu u vašoj dnevnoj sobi. Sigurno ćete pasti u iskušenje da ih očistite pomoću usisavača - ali nemojte, jer oštre iglice listovi mogu zapeti u unutrašnjosti usisavača i uzrokovati popriličnu štetu.
Umjesto toga, predlažemo vam jednostavno rješenje, koje vjerojatno već imate u svom kuhinjskom ormariću. Ako nemate, ovaj ćete prašak kupiti u trgovini za 1 euro.
Emily Barron, stručnjakinja za čišćenje iz tvrtke Property Rescue, upozorava da nikad ne biste trebali koristiti usisivač za čišćenje palih iglica jer se one mogu zaglaviti u raznim dijelovima usisavača - uključujući crijevo, vrećicu i filtere - i tako uzrokovati blokadu rada, nakupili ih se previše.
Ali ne morate se bojati, to ne znači da ćete iglice morati čistiti ručno. Umjesto toga, poslužite se sodom bikarbonom: sve što trebate učiniti je posuti sodu bikarbonu po tepihu kako biste prekrili borove iglice i lakše ih pokupili, a zatim se poslužite metlicom ili ljepljivim valjkom za uklanjanje nečistoća.
Nakon što ih pokupite, dosadne iglice bacite u bio-otpad, a preostalu sodu bikarbonu možete jednostavno usisati usisavačem.
Emily Barron se slaže da morate zalijevati božićno drvce kako biste spriječilo prekomjerno opadanje iglica, ali je napomenula da bi i voda mogla izazvati štetu: ‘Dolijevajte vodu svaki drugi dan i ne dopustite da se drvce osuši. Ali budite oprezni s vodom kojom zalijevate drvce. Prema Geneu Fitzgeraldu, stručnjaku za kućnu obradu vode u BOS-u, ako kod kuće imate uređaj za omekšavanje vode, vaša voda može biti bogata natrijem, što je loša vijest za četinjače jer uzrokuje brže opadanje iglica. Zato razmislite o korištenju flaširane vode.‘
Barron upozorava i na smještaj drvca u prostoriji. ‘Drvce mora biti u najmanje toplom dijelu prostorije, daleko od izvora topline poput peći ili radijatora. U suprotnom, toplina će samo ubrzati proces padanja iglica‘, zaključuje Barron.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....