ZNANSTVENICI UPOZORAVAJU

Evo zašto ne biste trebali nositi tek kupljenu odjeću, bez da ste ju odmah oprali

 /SHUTTERSTOCK

Jeste li u onoj skupini ljudi koji odjeću nakon kupnje odmah ‘bacaju‘ na pranje ili ste, pak, u onoj skupini koja misli ‘ma nije potrebno dramiti oko pranja tek kupljene odjeće, bolje odmah obući‘. Stručnjaci se slažu da je puno bolje biti u prvoj skupini, a evo i zašto.

- Došli ste iz dućana, odmah obukli novi komad odjeće i svi su vas obasuli komplimentima, no ti komplimenti neće pomoći s vašom crvenom i svrbežom kožom sljedeći dan - objašnjava Ulrika Nilsson, članica istraživačkog tima znanstvenika sa Sveučilišta u Stockholmu koji su testirali odjevne predmete različitih boja, materijala, proizvođača i cijena.

To se crvenilo naziva alergijski dermatitis uzrokovan određenim alergenom. Reakcija se vjerojatno neće pojaviti odmah, već sljedeći dan ili čak nakon nekoliko dana. Ovu reakciju najčešće uzrokuju boje na odjeći.

Ove se boje najčešće koriste na sintetičkim materijalima, poput poliestera i najlona. Ove se boje oslobađaju iz materijala prilikom znojenja i trljanja o materijal. Te se reakcije mogu izbjeći pranjem odjevnog predmeta prije nošenja, čime se uklanja višak boje.

Oni su, naime, ustanovili kako je alergijski osip nije jedina negativna reakcija koju može izazvati nova, neoprana odjeća. 2014. godine znanstvenici sa Sveučilišta u Stockholmu testirali su odjevne predmete različitih boja, materijala, proizvođača i cijena.

image

U vašem je interesu da operete odjeću prije no što je nosite - kaže David Andrews, znanstvenik koji je istraživao kemikalije za uklanjanje mrlja, protiv gužvanja, poboljšanje boje i slično.

/SHUTTERSTOCK

U 29 od 31 odjevnog predmeta pronašli su kemikaliju pod nazivom kinolin, koju je američka Agencija za zaštitu okoliša proglasila ‘potencijalnim kancerogenom za ljude‘ - iako još nisu provedena istraživanja na ljudima koja bi to potvrdila.

Ulrika Nilsson navodi da su pronašli i druge, također kancerogene kemikalije, ali navodi i da nema dovoljno istraživanja o unosu spomenutih kemikalija kroz kožu.

- U vašem je interesu da operete odjeću prije no što je nosite - kaže David Andrews, znanstvenik koji je istraživao kemikalije za uklanjanje mrlja, protiv gužvanja, poboljšanje boje i slično. Također je rekao da proizvođači ne navode koje kemikalije koriste na odjeći, a iste su potencijalno opasne za ljude i mogu biti štetne za okoliš.

- Nevjerojatno je da kupite majicu koja bi trebala biti 100% pamuk, ali nigdje ne piše koje kemikalije sadrži - nastavio je i dodao da je preporuka da budete strpljivi i pričekate dan-dva dok se vaša nova odjeća ne opere jer to je za vaše dobro, prenosi Hayat.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. studeni 2024 11:05