Odlučili ste se za promjenu kuhinje. Izabrali ste onu koja vam se najviše sviđa, ali imate jedan veliki problem: keramičke pločice nikako se ne slažu s vašim budućim elementima. Ipak, izgledaju kao nove i nije isplativo upustiti se u investiciju zamjene samo zato što su vam postojeće ružne…Što i može li se uopće išta učiniti po ovom pitanju? Konkretnije, postoji li uopće način da se “izmijene” pločice, a da ih ne rušite i na koji način bi se to radilo? Odgovor smo potražili kod pravih stručnjaka, majstora iz tvrtke Izgradnja Bolanča.
Impregniranje podloge
– Najjednostavnije rješenje ih je obojati. Iako bojanje djeluje kao vrlo jednostavan posao, mora mu se pristupiti vrlo profesionalno i detaljno kako vam sav uloženi trud i novac koji ste potrošili ne bi bili promašena investicija – objašnjava Antonio Bolanča, vlasnik tvrtke Izgradnja Bolanča. Za početak treba skinuti sve sanitarije i sanitarne elemente, očistiti postojeće pločice od raznih vrsta silikona te fuge od kamenca i raznih površinskih naslaga.
– Da bi boja na pločicama bila dugotrajna i podnosila sva buduća opterećenja, najbitnije je cijelu podlogu kvalitetno impregnirati. Jednostavnije rješenje za impregniranje podloge je premazivanje posebnim, jednokomponentnim prianjajućim primerima na bazi vode, otpornima na gljivice i pljesan – kaže Bolanča. Primer se nanosi bez prethodnog površinskog brušenja pločica. Primeri su formulirani tako da prianjaju na teško bojive, skliske i glatke površine tako da se boja prima ravnomjernije i bolje.
– Ako se upuštate u taj posao, bilo bi dobro da poslušate ovaj savjet: tonirajte primer u ton sličan završnom premazu i potrošit ćete manje boje.Za kvalitetnije rezultate i dulji vijek boje ostavite primer da se dulje suši (7-10 sati). Za završni premaz koristite vodene lakove te pripazite da budu kompatibilni s primerom koji ste koristili – savjetuje Bolanča.
Otpornost na kiseline
Kao kvalitetnija i skuplja varijanta, a to je ujedno i preporuka majstora Bolanče, podne pločice i zidne kupaonske pločice kvalitetnije je impregnirati epoksidnim, dvokomponentnim primerima jer su puno otporniji na kiseline, lužine, vodu, habanje, trenje i ostala opterećenja. Završni sloj boje također mora biti epoksid.
Ovu varijantu ne preporučamo u kućnoj izvedbi. Nakon bojanja postojećih pločica i kvalitetnog sušenja prema uputama proizvođača, treba vratiti sve sanitarije i nanovo ih silikonirati kvalitetnim silikonskim masama. Naravno, ova rješenja nisu ni približno trajno rješenje kao zamjena pločica, ali činjenica je da će vas zadovoljiti – barem neko vrijeme.
Foto: Thinkstock
Ako vam se svidio ovaj članak, molimo vas da ga podijelite!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....