Nedavna analiza Environmental Working Group, organizacije koja se zalaže za čišću opskrbu hranom, otkrila je da čak 75% svježeg voća i povrća sadrži ostatke potencijalno štetnih kemikalija.
Iako su detoksikacijska svojstva voća i povrća dobro utvrđena, jedna nutricionistica tvrdi da plodovi mogu imaju koristi od vlastite kupke za detoksikaciju.
Stručnjaci sugeriraju da ispiranje proizvoda pod vodom iz slavine ne čini dovoljno da ih očisti od pesticida i drugih potencijalno opasnih kemikalija kojima je izloženo tijekom rasta i berbe.
Nutricionistica Jessica Shand objasnila je britanskom Vogueu prošli tjedan: - Oni koji se najčešće koriste na voću i povrću su herbicidi, fungicidi, insekticidi i baktericidi.
Shand govori da, iako uklanjanje kore s voća i povrća može pomoći u oslobađanju od toksina, također ih lišava vlakana i drugih vrijednih hranjivih tvari. Kako bi ublažila te rizike, Shand je uključila "detoksikaciju" proizvoda u svoju wellness rutinu.
Ona objašnjava da pravilno pranje voća i povrća može smanjiti izloženost kontaminantima, posebno kemikalijama koje ometaju rad endokrinog sustava.
Te su kemikalije "endokrini oponašači", što znači da su slične strukture hormonima u tijelu, posebno estrogenu.
- Imaju moć oponašanja, blokiranja ili miješanja u vaše ključne spolne hormone, rekla je za britanski Vogue. - Pravilnim pranjem povrća možete smanjiti izloženost i zaštiti svoje hormone.
I pazite, skupa organska hrana nije imuna na kemijsku kontaminaciju. Shand objašnjava: - Izloženost toksinima je manji problem s organskim voćem i povrćem, ali proizvodi se i dalje rukuju i izlažu drugim potencijalnim zagađivačima, pa je najbolje oprati sve prije jela. Također poziva na pranje salata u vrećicama i predmeta koji se prodaju kao "oprani i spremni za jelo".
Na tržištu postoji mnogo komercijalnih sredstava za čišćenje povrća, ali nutricionistica inzistira da svoje proizvode očistite kod kuće s uobičajenim kuhinjskim sredstvom i njezinom metodom u četiri koraka.
Metoda detoksikacije voća i povrća Jessice Shand
1. Stavite proizvode u čisti sudoper napunjen svježom vodom — poželjna je filtrirana voda. Ulijte jedan dio jabučnog octa - ili samo veliku žlicu - u tri dijela vode.
- Jabučni ocat bogat je antibakterijskim i antimikrobnim svojstvima, što ga čini idealnim za detoksikaciju vaših proizvoda. Također možete koristiti sodu bikarbonu - dodajte jednu čajnu žličicu u dvije šalice vode.
2. - S pomoću četke za povrće nježno očetkajte svaki pojedinačni komad povrća i zatim ostavite da se namače 15 minuta. Na kraju isperite, rekla je Shand za britanski Vogue. - Ako perete bobičasto voće, stavite ga u cjedilo i potopite u vodu na najviše pet minuta - ako je duže u vodi postat će kašasto.
3. Izvadite voće i povrće iz sudopera i osušite ga kuhinjskom krpom. Pustite bobice da se suše na zraku na ručniku sat vremena.
4. Prebacite proizvode u staklene, a ne plastične posude kako bi dulje ostali svježi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....