Iako smo inicijalno planirali graditi vanjski bazen, u odluci za unutarnji pomoglo nam je to što smo, istražujući tržište, shvatili da u Hrvatskoj nema puno takvih objekata pa smo se ohrabrili na taj potez. Tim više što nam se činilo da će se sjajno uklopiti u drvenu kuću, a ne treba posebno niti spominjati da smo dobili objekt koji je aktualan i zanimljiv tijekom cijele godine te ne ovisi o sezoni kupanja, govore nam Irena i Tomo, vlasnici nedavno otvorene kuće za odmor Nightswim Inn u Vrbovcu.
Njihova moderna drvena koliba s unutarnjim bazenom ima odlične recenzije na platformama za iznajmljivanje turističkih objekata, što potvrđuje i podatak da su u razdoblju božićnih i novogodišnjih blagdana popunjeni 18 dana zaredom. Jednim dijelom to mogu zahvaliti promotivnim cijenama - u prosjeku iznose nešto više od 200 eura po noćenju - ali i ciljanim unutarnjim sadržajima poput bazena koji privlači goste, posebice u ovom zimskom periodu.
No, oni su jedni od rijetkih investitora koji su se odlučili na taj potez. Tržište kuća za odmor s unutarnjim bazenom u Hrvatskoj ima velik potencijal, iako je ponuda zasad vrlo skromna. Turističke agencije govore nam kako potražnja za vilama tog tipa raste u ovo doba godine, a najveća je u periodu dočeka Nove godine. U ljetnim mjesecima gotovo da nema upita za njih jer su gosti tada fokusirani na boravak na otvorenom, blizinu mora i vile s vanjskim sadržajima. Možda upravo u tome i leži razlog male ponude. Iako iskustvo Irene i Tome govori potpuno suprotno: oni su bili popunjeni i tijekom ljeta.
- Izvođenje unutarnjeg bazena velik je trošak za vlasnike, a s obzirom na to da smo ipak primarno ljetna destinacija i potražnja za takvim vilama nije velika, mali broj vlasnika odlučuje se za takvu investiciju. No, nedvojbeno je da prostora za napredak ima, pogotovo ako uzmemo u obzir da bi povećanje ponude takvih vila pozitivno utjecalo na produljenje sezone - kaže Dragana Kalac iz agencije VillasGuide.
Ivanka Štoković iz agencije Travel Turist, koja pokriva najtraženije destinacije - Gorski Kotar i Liku, navodi još jedan eventualni nedostatak za investitore takvih objekata: većina je rezervacija na kraći period, od dva do pet noćenja, dok je trošak iznajmljivanja takvih objekata puno veći u odnosu na iznajmljivanje vila u ljetnim mjesecima.
Cijene najma na području Gorskog Kotara i Like kreću se od 250 do 1300 eura po noćenju, ovisno o dužini rezervacije.
Vile s unutarnjim bazenom traže se i na jadranskoj obali. U agenciji Adriatic Luxury Villas izdvajaju okolicu Šibenika i Zadra, gdje se za neke vile traži minimalni boravak od sedam noći, uz dolazak i odlazak isključivo subotom.
- Ono što vile višeg cjenovnog ranga razlikuje od onih nižeg zasigurno je blizina mora ili centra grada kao i razni dodatni sadržaji. Ako vila osim unutarnjeg bazena uključuje i jacuzzi, saunu, privatnu teretanu ili sportske terene, cijena joj se znatno povećava. Osim toga, neke vile imaju i privatni vinski podrum s domaćim vinima ili pak prostorije za zabavu s biljarom, pikadom i sličnim sadržajem - kaže Ella Malenica iz agencije Adriatic Luxury Villas.
Dodaje kako se cijene najma vila s unutarnji bazenom iz njihove ponude trenutačno kreću od 427 eura pa sve do 2900 eura po noći. Na to, naravno, utječe period iznajmljivanja, kao i veličina i kapacitet pojedine vile.
Dosta objekata već je popunjeno za Novu godinu, s tim da se neki od njih, kažu u agencijama, rezerviraju i do godinu dana unaprijed.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....