Posljednjih nekoliko godina, konkretnije od početka pandemije covida-19, interes za polaganjem stručnog ispita za agenta za posredovanje u prometu nekretninama u znatnom je porastu. Da je to postalo "vruće" zanimanje potvrđuju i brojke koje su nam ustupili iz Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
- Stručni ispit za agenta za posredovanje u prometu nekretninama održava se prosječno svakih 40 dana, s time da se u kolovozu ne održava, tako da ih imamo oko deset godišnje, a za svaki od njih zaprimimo otprilike 160 prijava - kaže Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK i direktor agencije za posredovanje u prometu nekretninama Kastel. Od tih 160 prijavljenih, dodaje, na sam ispit izađe prosječno 100 kandidata, a između 40 i 60 ih ga uspješno i položi. Prema toj računici, ispada da ovaj ispit godišnje prođe između 400 i 600 kandidata.
Njima se potom izdaje potvrda o položenom stručnom ispitu za agenta posredovanja u prometu nekretnina, odnosno postaju agenti. Jedan zaposlenik na puno radno vrijeme s ovom potvrdom, tvrtka ili obrt registrirana za uslužne djelatnosti posredovanja u poslovanju nekretninama i polica osiguranja od odgovornosti za štetu tri su obvezna uvjeta da bi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja izdalo rješenje ili, kako to kažu u struci, licencu za obavljanje ove djelatnosti, kojom se u posljednje vrijeme želi baviti sve više ljudi.
Uvjerenje da se ne vodi kazneni postupak za obavljanje posla agenta za posredovanje u prometu nekretninama, kakvo se inače traži kod mnogih poslodavaca i struka, trenutačno nije potrebno, ali i to će se mijenjati.
- To je promjena koja treba ući u Zakon o posredovanju u prometu nekretnina, već postoji prijedlog za nju i vjerujemo da će se uskoro i realizirati - kaže Ranilović te dodaje da ubrzanje uvođenja ove promjene u Zakon u Udruženju poslovanja nekretninama pozdravljaju. Kao trenutačno jedinom regulatoru kontinuirane ispravnosti poslovanja u prometu nekretninama, a prema navedenom Zakonu, Hrvatskoj gospodarskoj komori svi upisani u Registar posrednika dužni su jednom godišnje, i to do kraja tekuće godine, dostaviti dokumentaciju iz koje proizlazi da nisu prestali postojati zakonski uvjeti za obavljanje tog posla. Takvih je trenutačno u Registar upisano 1048.
Inače, da bi kandidati pristupili ispitu potrebne su najmanje srednja stručna sprema, prijava za polaganje stručnog ispita za agenta posredovanja u prometu nekretnina koja se može ispuniti i online putem Digitalne komore te dokaz o uplati troškova polaganja stručnog ispita koji iznose 146 eura plus PDV. Upitali smo i koliko je ovakav ispit zahtjevan.
- Stručni ispit za posrednika se polaže iz sljedećih poglavlja, odnosno pet područja: trgovačka društva i ugovori, stvarna prava na nekretninama i zemljišne knjige, porezi, financijsko poslovanje i marketing, prostorno uređenje i gradnja. Polaznik mora prvo položiti pismeni ispit, a ako položi pismeni, može pristupiti usmenom ispitu, na kojem se nalazi pet ispitivača za svako pojedino područje - pojašnjava dalje Ranilović postupak te dodaje da se nikako ne radi o "formalnom rješavanju testa", nego da je gradivo opsežno i potrebno je izdvojiti određeno vrijeme da ga se kvalitetno usvoji.
Stručna literatura sažeta je u posebni udžbenik od oko 250 stranica, koji također izdaje Hrvatska gospodarska komora, a da bi kandidatima olakšala usvajanje gradiva i pristup potrebnim informacijama, na svojim stranicama objavljuje i ispitna pitanja te im pruža i online edukaciju za ispit kojoj je moguće pristupiti putem registracije na Digitalnoj komori. Ako polaznik, pak, ne položi tri ili više područja, ispit pada u cijelosti, a ako ne položi samo jedno ili dva, može ići na popravni ispit samo iz tih područja, koji se dodatno plaća 29,20 eura plus PDV po području.
Osim što provode stručne ispite i edukacije, u Komori redovno apeliraju na same agencije i pojedince da se pridržavaju pravila da bi s tržišta s pravom izgurali one koji narušavaju ugled struke i štete kako kupcima tako i prodavateljima nekretnina. Iz Udruženja pozivaju sve da prije kupoprodaje jednim klikom provjere s kim imaju posla. - Imenik agenata u prometu nekretnina, koji na temelju Zakona vodi HGK, javno je dostupan na stranicama Komore. U njega upisujemo sve agente kojima je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja izdalo rješenje o upisu, a kojih je trenutačno 4159, i svi mu mogu pristupiti te tako provjeriti rade li s agentom koji je položio stručni ispit - podsjeća Ranilović.