SLIJEDI LI PREOKRET?

Što se treba dogoditi da cijene stanova konačno počnu padati? Domaći stručnjaci složni: ‘Porezne mjere mogle bi imati i kontraefekt!‘

Ilustracija

 /Shutterstock
Četiri stručnjaka za Jutarnji list komentiraju događaje na tržištu stambenih nekretnina u 2024. i otkrivaju svoja očekivanja u 2025. godini

Godina na izmaku, analiziramo li trendove na hrvatskom tržištu nekretnina, bila je više-manje očekivana, što ne znači da nije bila izazovna. Najveći utjecaj na stambeno tržište i zabilježen pad broja transakcija imao je nastavak inflacije, ali i manji broj stranih kupaca zbog postojeće recesije u pojedinim zemljama Europske unije te općenito globalna nestabilna situacija.

Međutim, cijene stambenih nekretnina nastavile su rasti zbog ograničene ponude i visoke potražnje, posebno u novogradnji, ali i daljnjeg rasta cijena građevinskog materijala i adekvatne radne snage. Također, na tržište je utjecala i činjenica da više nema APN programa te da je kamatna stopa na stambene nekretnine bila nešto viša u odnosu na prethodne godine, što je potencijalno rezultiralo manjom potražnjom za kupnjom nekretnina, uzrokujući manji broj kupoprodajnih transakcija.

Za Dubravka Ranilovića, predsjednika Udruženja poslovanja nekretninama HGK te direktora agencije Kastel, usporavanje nekretninskog tržišta u 2024. godini, s obzirom na sve ekonomske okolnosti u Hrvatskoj i Europi, bilo je očekivano. Ipak, mjesecima se zazivao pad cijena nekretnina, posebice onih rabljenih, što se još nije ostvarilo.

image

Dubravko Ranilović, direktor agecije Kastel nekretnine i predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama HGK

Tomislav Krišto/Cropix

- Iako cijene nisu pale već su, dapače, u drugom kvartalu 2024. gotovo rekordno porasle za tri do četiri posto u odnosu na prvi kvartal, ipak se krajem godine bilježi stagnacija prodajnih cijena nekretnina. Uočeno je i smanjenje potražnje, usprkos relativno slaboj ponudi, posebno što se tiče novosagrađenih nekretnina - kaže Ranilović, dodajući kako su novosagrađeni stanovi i dalje perjanica održavanja cijena nekretnina na postojećim razinama.

Ekonomski analitičar Damir Novotny ističe kako je na rast cijena nekretnina u proteklih desetak godina utjecalo nekoliko makro trendova u domaćoj ekonomiji.

image

Damir Novotny, ekonomski analitičar

Damir Krajač/Cropix

- Ti trendovi su, možemo bez dvoumljenja ustvrditi, posljedica javnih politika koje su vlade provodile od početka 2000-tih. Unatoč činjenici da u Hrvatskoj postoji više stambenih jedinica nego kućanstava, vlade su fiskalnim politikama poticale potražnju. Izostanak uvođenja poreza na nekretnine je također poticao ekonomske aktere, osobito u gradu Zagrebu i jadranskoj Hrvatskoj na ulaganja u nekretnine. Ulazak u euro-područje i potreba da se velike zalihe gotovog novca u kunama - većinom porijeklom iz "ekonomije u sjeni" - zamijene za eure dodatno su utjecali na rast potražnje, pa tako i cijena. Ovi trendovi su 2024. godine zaustavljeni i vrlo vjerojatno su iscrpili svoju snagu - smatra Novotny.

‘Krizu ne možemo predvidjeti, ali ni isključiti‘

Poznato je da Hrvati vide nekretnine kao investiciju i način očuvanja svoje imovine. Hoće li se taj trend promijeniti?

Ekonomski analitičar Damir Novotny ističe se svi stanovnici mediteranskog prostora, znači ne samo hrvatski građani, vrlo često opredjeljuju da svoju štednju ulože u nekretnine.

- Za ovako ponašanje kućanstava u Hrvatskoj postoje povijesna, kulturološka i socio-ekonomska objašnjenja. Potpuno je pogrešno tumačiti, kako to sudionici javne rasprave o ovoj temi često čine, da građani štede u nekretninama. Radi se o ulaganju kao i svakom drugom ulaganju koja sadrže, za razliku od novčane štednje za koju jamči Vlada, odgovarajuće rizike. Hrvatska još uvijek nije doživjela veliku nekretninsku krizu te nagli i snažan pad cijena nekretnina, kakav smo mogli vidjeti prije desetak godina u većini mediteranskih zemalja. Krizu tržišta nekretnina ne možemo predvidjeti, ali niti potpuno isključiti - kaže Novotny.

S druge strane, dodaje, ulaganje u dionice je tijekom 20204. godine na europskom tržištu prosječno ostvarilo oko 20 posto prinosa.

- Ulaganje u dionice poduzeća dugoročno donosi neusporedivo više prinose od ulaganja u nekretnine. Hrvatski građani u povijesti nisu imali dovoljno iskustva s tržištem kapitala, te su se radije odlučivali na ulaganja u nekretnine. Međutim, Vladino otvaranje ponude državnih obveznica prema građanima i očekivano uvrštavanje dionica hrvatskih državnih poduzeća na tržište kapitala, najavljuje nove mogućnosti ulaganja štednje koja će imati utjecaj na cijene nekretnina - kaže.

Najveći ovogodišnji događaj na tržištu svakako je najava Nacionalne stambene politike i izmjene poreznog zakona što je, upozorava Boro Vujović, direktor agencije Opereta nekretnine, dodatno usporilo tržište u zadnjem kvartalu ove godine. Vujović u 2025. godini očekuje nastavak trenda manjeg broja transakcija, ali i konačan završetak rasta cijena kojem smo svjedočili ove godine.

- I dalje je ponuda novogradnje mala i nedovoljna da zadovolji potražnju na tržištu. Pogotovo kad pričamo o zagrebačkom tržištu stambenih nekretnina. S obzirom na tromost sustava u procesu izdavanja građevinskih dozvola, nedostatkom i visokim cijenama kvalitetnih parcela, manjkom radne stane i iznimno visokim troškovima gradnje, ne očekujemo veću ponudu novih stanova - kaže Vujović, koji se nada oporavku njemačkog i austrijskog tržišta, budući da se kriza u tim državama odrazila na promet nekretnina u Hrvatskoj.

image

Boro Vujović, direktor agencije Opereta nekretnine

Marko Miščević/Cropix

Što se tiče najavljenih promjena u poreznom sustavu, Novotny smatra da one neće imati osobito snažne učinke na tržište nekretnina.

- Novija istraživanja na tržištu nekretnina u Italiji su, primjerice, pokazala da promjene u sustavu poreza na nekretnine nemaju značajnijeg utjecaja na ponudu niti na potražnju na tržištu nekretnina, osobitu u urbanim područjima. Daleko veći utjecaj na potražnju za nekretninama imaju promjene u sustavu poreza na dohodak ili dobit poduzeća. Na činjenicu da su cijene stambenih nekretnina u Hrvatskoj visoke u odnosu na dohotke može pozitivno utjecati jedino veća ponuda nekretnina od strane privatnih poduzetnika i lokalnih jedinica te revitalizacija povijesnih jezgri u gradovima, koje su ostale gotovo bez stanovnika - kaže Novotny.

Ipak, Karlo Jurić, analitičar u odjelu Capital Markets u tvrtki Colliers Hrvatska, vjeruje kako bi izmjene poreznih zakona mogle imati utjecaj na cijene stambenih nekretnina, pogotovo u novogradnji.

- Ukoliko dođe do smanjenja ili ukidanja poreznih opterećenja za dio građana, posebice mlade obitelji koje su u potrazi za prvom nekretninom, može se očekivati rast potražnje za novogradnjom te mogućom stabilizacijom ili korekcijom cijena starogradnje, naravno, ovisno o lokaciji i stanju same nekretnine - kaže Jurić, dodajući kako će više faktora utjecati na cijene stambenih nekretnina u 2025. godini, od kamatnih stopa na stambene kredite, potencijalnih poreznih izmjena, inflaciji, mogućem daljnjem rastu plaća u javnom i privatnom sektoru, stanju na tržištu rada, uspješnosti turističke sezone te do samih troškova gradnje i cijena zemljišta.

- Rabljene nekretnine koje zahtijevaju značajnu adaptaciju gube na atraktivnosti zbog visokih troškova renoviranja, dok se fokus pomiče na funkcionalne stanove s modernijim dizajnom i infrastrukturom - kaže Jurić.

image

Karlo Jurić, analitičar u odjelu Capital Markets, Colliers Hrvatska

Sanjin Kaštelan/

Istodobno, nepriuštivo stanovanje u Hrvatskoj već je duže vrijeme glavna tema nekretninskog tržišta.

- Da bi došlo do porasta ponude pristupačnih nekretnina, bilo bi poželjno da se u optjecaj stave zemljišta u urbanim sredinama s dobrom povezanošću koje su u gradskom ili državnom vlasništvu te da se na tim lokacijama grade priuštive nekretnine. Također, uvođenje specifičnih poreznih poticaja za investitore koji se usmjere na gradnju pristupačnih nekretnina moglo bi omogućiti veću konkurenciju na tržištu, potencijalno smanjenje cijena te lakše rješavanje stambenog pitanja za brojne građane, a pogotovo mladih obitelji - kaže Jurić.

Dodaje kako bi nove mjere, poput poreznih olakšica za kupnju prve nekretnine, mogle povećati priuštivost nekretnina i stimulirati potražnju, međutim reakcije tržišta mogu biti dvosmislene.

- Dok bi olakšice za kupce mogle poboljšati dostupnost stambenih jedinica, prodavatelji bi mogli povećati cijene zbog dodatnih sredstava koja postaju dostupna, što bi moglo smanjiti učinkovitost mjera u smanjenju ukupnih troškova za krajnje kupce. Također, važno je napomenuti da smanjenje PDV-a ili slične porezne olakšice ne jamče automatsko smanjenje cijena na tržištu jer prodavatelji često reagiraju na promjene kroz prilagodbe cijena. Kroz ovakve mjere potrebno je pronaći ravnotežu između stimuliranja potražnje i kontrole cijena kako bi se postigao dugoročni efekt na stabilizaciju tržišta - zaključuje Jurić.

Što stručnjaci očekuju u 2025. godini?

Dubravko Ranilović, direktor agecije Kastel nekretnine i predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama HGK:

"U 2025. ne očekujem velike promjene s obzirom na sve najavljene izmjene zakona, ali ipak očekujem pozitivne promjene trendova koji će u konačnici kroz određeno razdoblje olakšati situaciju na tržištu na način da se ipak poveća ponuda, kako u prodaji, tako i u najmu stambenih nekretnina. Sve to skupa trebalo bi dovesti do stabilizacije cijena u prodaji i najmu, a nakon toga i korekciji cijena nekim nekretninama, posebno onim rabljenim. Najpoželjniji scenarij u nadolazećoj godini bio bi dolazak cijena u realne okvire, odnosno njihova stabilizacija te povećanje ponude prije svega stambenih nekretnina na tržištu".

Boro Vujović, direktor agencije Opereta nekretnine:

"Na cijenu starogradnje utjecaj bi mogao imati povrat pola PDV za kupce novih stanova. S obzirom na to da će za dio kupaca novogradnja biti jeftinija, stari stanovi će morati imati znatno nižu cijenu od novogradnji u susjedstvu ukoliko će htjeti biti konkurentni. Mislim da je realnija korekciija traženih cijena, a ne realiziranih, jer je tu prisutna značajna razlika".

Damir Novotny, ekonomski analitičar:

"Postoji velika vjerojatnost da će se potražnja i cijene na hrvatskom tržištu nekretnina stabilizirati. Budući da na domaćem nekretninskom tržištu postoje velike razlike između jadranske i kontinentalne, osobito istočne Hrvatske, dinamika stabilizacija potražnje neće biti ujednačena. Moguće je da će, primjerice, u Osijeku potražnja rasti, dok će u Splitu kretati sukladno s trendovima na turističkom tržištu. Sve izraženiji trend povrataka hrvatskih građana koji su se nakon ulaska u članstvo EU iselili u razvijene europske zemlje i jačanje ekonomskih aktivnosti na istoku Hrvatske bi moglo u toj regiji povećati potražnju. Stagnacija potražnje bi se mogla očekivati u Zagrebu i jadranskim gradovima, u kojima su cijene nekretnina namijenjenih turističkim aktivnostima vjerojatno doživjele vrhunac".

Karlo Jurić, analitičar u odjelu Capital Markets, Colliers Hrvatska:

"Smanjenje, povrat ili ukidanje dijela PDV-a na cijenu novogradnje indirektno bi potencijalno mogao utjecati na pad cijena starogradnje, pošto bi cijena novogradnje po kvadratu potencijalno postala niža i dostupnija dijelu građana te bi prodavatelji starijih stanova morali korigirati svoja cjenovna očekivanja kako bi njihov proizvod ostao konkurentan novogradnji. No u kratkom roku nije izgledan značajan pad cijena starogradnje, već stabilizacija s mogućim manjim korekcijama cijena, ovisno o lokaciji i stanju samih nekretnina".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:10