Boravak u prirodi donosi niz koristi: opušta, smanjuje mentalni zamor te se povezuje s različitim tjelesnim aktivnostima koje zajedno s utjecajem zelenila sinergijski imaju pozitivan utjecaj na naše zdravlje. Tako su zabilježeni slučajevi smanjenja simptoma Alzheimerove bolesti, demencije, stresa i depresije, dijabetesa, povećanog krvnog tlaka, kao i mnogih drugih bolesti današnjice.
Posebna je priča u gradovima gdje je jako važno takozvano “urbano zelenilo”. Jedna od njegovih najvažnijih uloga je rashlađivanje prostora koje je posebno izraženo u periodima kada nastupaju toplinski valovi za koje se smatra da će se produžiti u trajanju te će se povećati učestalost i intenzitet njihove pojave u godinama koje nam dolaze.
Analizu izravnog učinka zelenila, odnosno drveća u hrvatskim gradovima na građane, kvalitetu njihova života i cijene nekretnine, napravio je Fran Poštenjak, prvi hrvatski doktor za drveće, poduzetnik iz Jastrebarskog i vlasnik tvrtke Arboring.
"Rashlađivanje urbanih prostora rezultat je zasjenjivanja izgrađenih površina te transpiracije vode kroz biljne organe čime se prostor oko stabla može značajno rashladiti. Osim pozitivnog utjecaja na smanjenje potrošnje električne energije radi rashlađivanja prostora u kojem boravimo pozitivno utječu i na smanjenje komplikacija sa kroničnim i akutnim bolestima koje su uzrokovane toplinskim stresom. Istraživanje, koje smo nedavno prezentirali na Svjetskom kongresu istraživačkih organizacija u šumarstvu (IUFRO), provedeno je 2018. i 2023. godine te pokazuje da nema promjena u percepciji zelenila te da naši sugrađani percipiraju urbana stabla kao vrlo pozitivan element urbane infrastrukture", istaknuo je Poštenjak.
Sve to bitno utječe na percepciju hrvatskih građana gdje živjeti, koju lokaciju odabrati, gdje kupiti stan ili kuću. Do sada je bilo jako važno imati stan u centru grada - iako su sjedišta grada najčešće u betonu i bez zelenila. No, navike se očito brzo mijenjaju, posebice pod utjecajem klimatskih promjena.
"Opće poznata izreka kod kupovine nekretnina je lokacija, lokacija, lokacija. Naravno, ljudi biraju mjesto za stanovanje ovisno o njihovim osobnim preferencijama i potrebama koje nisu nužno vezane za urbano zelenilo i urbana stabla. Međutim, s obzirom na sve veće razumijevanje pozitivnih korelacija prisutnosti urbanog zelenila u životnom prostoru, javljaju se i preporuke o dostupnosti i vidljivosti zelenila. Jedan od najnovijih je svakako je i preporuka 3-30-300 koju je osmislio profesor Cecil Konijnendijk, jedan od vodećih svjetskih autoriteta u urbanom šumarstvu. Pravilo nalaže da bi se iz svakog stana ili kuće trebalo vidjeti barem tri srednje velika stabla, zasjenjenost urbanih izgrađenih površina krošnjama trebala bi biti minimalno 30 posto te veće zelene površine i parkovi trebale bi biti unutar 300 metara udaljenosti, odnosno trebale bi biti unutar pet minuta hoda. Iako je ovo pravilo teže izvedivo unutar gradskih jezgri, pogotovo starijih gradova koji su gušće izgrađeni, svakako je nešto čemu treba težiti kroz niz projekata uklapanja zelenila i stabla kroz rješenja temeljena na prirodi", napomenuo je.
Sudeći prema rezultatima niza provedenih istraživanja renomiranih autora lako se zaključuje kako zelenilo koje je primjereno planirano i održavano, može rezultirati ostvarivanjem značajne materijalne dobiti.
"Pozitivan utjecaj na povećanje cijene nekretnine zabilježen je ukoliko se u dvorištu kuće ili na ulici nalazi barem jedno veće stablo, a prema istraživanju, povećanje cijene kreće se od tri do 15 posto ovisno o ostalim parametrima. Također, porast cijene najma stanova do sedam posto zabilježen je kod stanova koji se nalaze uz veže parkovne površine, a utjecaj povećanja cijene prisutan je do udaljenosti od 800 metara razdaljine od nekretnine do velike prirodne ili parkovne površine. Vrlo zanimljivo istraživanje odnosi se na zadržavanje velikih stabala na mjestima gdje se grade ili obnavljanju kuće. Iako je zadržavanje prouzrokovalo do pet posto povećanje troškova gradnje, navedeni trošak može se kompenzirati kroz povećanje cijene nekretnine i kroz smanjenje vremena koje je potrebno za prodaju nekretnine nakon izgradnje", istaknuo je Poštenjak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....