Urediti dom za višegeneracijsku obitelj uvijek je izazov, a kad se taj dom nalazi ni manje ni više nego nekoliko koraka od slavnog njujorškog Central Parka da se naslutiti da su zahtjevi bili istančani. Ovaj zadatak prihvatila je i uspješno odradila ekipa iz arhitektonskog ureda Baker čije je sjedište upravo u New Yorku, ali čiji su projekti poznati i na drugim svjetskim destinacijama.
Ovaj je stan jedan od onih u koje je bilo potrebno unijeti malo živosti te funkcionalno odvojiti, ali estetski izbrisati granicu između prostora koji su predviđeni za korištenje pojedinim članovima obitelji. S paletom boja u kojima prevladavaju zelenilo te duboki sivi i bijeli tonovi hrasta, to je postignuto vrlo jednostavno. Stambeni je prostor etažiran te je tako i ostavljen pa su dvije naoko odvojene jedinice povezane samo na razini vrta kojeg dijele, i to stepenicama koje vode do zajedničkog salona, ali i do podruma sa stražnje strane objekta.
Iz Bakera odabrali su dizajnerski pristup koji ima za cilj zamagliti granicu između tih dviju jedinica kako bi vlasnici mogli samostalno dolaziti i odlaziti bez pretjeranog ispreplitanja u svakodnevici, neovisno o ičijem rasporedu. Zajednički stambeni prostori i spavaća soba smješteni su na prizemnoj etaži, a prilikom preuređenja taj je prostor dodatno otvoren kako bi se istaknuo pogled na vrt i kako bi se povezali dnevni dijelovi objekta.
U dnevnom se boravku sada fokus formira oko neobičnog kamina i bijelih prozorskih okvira. Stepenice koje povezuju tri prednje razine dobile su nove podne obloge i zaklonjene su zidom od trske. Kupaonica je obložena tapetom koja ima prizor mora, umivaonik je od kamena, a izrađene su i posebne plave pločice.
Kao kontrast u dnevnom prostoru odabrani su stol od crnog drveta i stolci od bijelog hrasta, koji u blagovaonici naglašavaju neformalan i življi ugođaj. Bijeli hrast kao materijal prisutan je i u kuhinji u kojoj je otok obložen terrazzo pločom. ovdje su se vrlo skladno uklopili i kuhinjski ormarići u jakoj plavo-zelenoj nijansi s umecima od brušenog bakra.
Stražnja fasada zamijenjena je staklenim vratima i bočnim svjetlom, a vrata se otvaraju preko podrumskog prostora koji je dodan kako bi se životni prostori izravno povezali s vrtom bez prolaska kroz spavaću sobu. U glavnom apartmanu, tamni plavo-sivi zidovi spavaće sobe osvijetljeni su uzglavljem od bijelog hrasta i integriranim noćnim ormarićima. Hrastove letvice nastavljaju se u kupaonici, gdje kamen, terrazzo i bijele porculanske pločice pružaju mješavinu boja, uzorka i teksture.
Stepenice od bijelog hrasta vode na etažu niže, do druge obiteljske sobe smještene prema stražnjoj strani objekta. Tamo se tamnoplavi zid prelijeva preko stropa kako bi definirao prostor za sjedenje, koji je okružen šankom obloženim terrazzom. Pod u drugoj kupaonici također je prekriven terrazzo pločicama koje obavijaju i zidove kako bi pružile izdržljivu i vodootpornu površinu prostoru u suterenu. iz bakrene japanske kade pruža se pogled na nebo kroz vrata koja vode u vrt. Stražnja spavaća soba, namijenjena gostima, obložena je muralnom tapetom s razigranim šumskim prizorom, koji je povezan i sa stilskim pristupom u kupaonici gdje je tuš obložen porculanom u izgledu drveta.
Stakleni zid od trske skriva prednje stepenice, koje vode dolje do prostora za rad od kuće na nižoj razini. Ondje zidne tapete koje prikazuju krošnju drveća definiraju čitavu sobu, dok u kupaonici jarko zelena slavina ističe bijele i tamnoplave zidove. Uz stepenice od razine vrta, dnevna soba nalik potkrovlju ima prostor za igru oblijepljen tapetama u podvodnoj sceni skrivenoj iza plavo-sivih kapaka. Kupaonica je popločana zelenim i porculanom u ekru nijansi.
Ovakvim odmjerenim, ali hrabrim miješanjem stilova dobiven je jedinstven interijer u kojemu svaka prostorija ima drugačiju osobnost, vibru i ugođaj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....