Toni Politeo neizostavno je ime među hrvatskim kolekcionarima, ali i izvan granica Lijepe naše. U njegovoj galeriji u središtu Zagreba upriličuju se posjećene izložbe, a mogu se vidjeti i neki od jedinstvenih eksponata najpoznatijih imena modernizma poput Andyja Warhola i Rafaela Sota.
Vlasnik je i niza umjetničkih djela proslavljenih domaćih slikara poput Ede Murtića i Borisa Bućana, koja su samo za Politea i potpisana, a s tim ga je umjetnicima, osim uspješnih suradnji, povezivalo i veliko prijateljstvo.
Drugi dio kolekcije, koju i dalje vrijedno dopunjuje, u njegovoj je ljetnoj destinaciji na Hvaru, odnosno u dijelu kultnog Hektorovićeva ljetnikovca koji je po obiteljskoj lozi naslijedio.
Manje je poznato da ovaj vremešni ljubitelj moderne umjetnosti, koji se tijekom bogatog života upoznao s najvećim svjetskim imenima modernog slikarstva i izlagao umjetnine s njihovim potpisom iz svoje zbirke na gotovo svim kontinentima, posjeduje i impozantne primjerke porculana. Kupovao ih je na aukcijama u cijelom svijetu, a većinu ih prati i neka zanimljiva anegdota.
Politeo je, naime, samo u Japanu bio već osam puta i otud stiže i jedna od njegovih najzanimljivijih posuda. Ostali su vrčevi, tanjuri i drugi predmeti prikupljeni uglavnom u Beču, Madridu ili Parizu, a u svom ih je zagrebačkom stanu decentno izložio na jednostavnoj tamnoj polici ispruženoj na najdužem zidu dnevnog boravka.
Taj se otvoreni prostor, uređen sa samo jednim naglašenim komadom namještaja, a riječ je o bijelom ovalnom stolu s konjskim nogama, nadovezuje na široki hodnik "posvećen" slikarskim eksponatima, među kojima je i najdraži - djelo njegove kćeri, akademske slikarice Tatjane Politeo.
- Nikad nisam odlazio na aukcije ili izložbe s ciljem da nešto kupim, no gotovo uvijek je tako ispalo. Jednom sam, zapravo, kupio cijelu izložbu - priča nam Politeo. Bilo je to na povratku iz Austrije kad su on i supruga Katja stali u Mariboru na izložbu umjetnika Jožefa Vrščaja.
Njegove kocke od pleksiglasa, prošarane bojama i uzorcima, toliko su mu se svidjele da je kupio svih 30 eksponata. I na njima poslije dobro zaradio jer je, priznaje nam, u svom stanu u Zagrebu za ukras ostavio samo nekoliko najljepših, a ostale je prodao svojim stalnim kupcima.
Toni Politeo kupovao je i prodavao umjetnine na taj način diljem svijeta, dovozio ih u Zagreb u svojem džipu, odvozio i izlagao u europskim metropolama, a iako je u osmom desetljeću života, još se nije umorio te do kraja ove godine ima u planu ići u Pariz, u posjet Erróu, dobrom prijatelju i jedinom živućem umjetniku iz original "pop art" postave.
U Parizu je prije 12 godina na aukciji kupio i Picassov tanjur, jedini iz svoje kolekcije, a koji ne bi završio u njegovu stanu da se nije prethodno dogovorio s imućnim Amerikancem koji ciljano kupuje samo njegova djela.
- Bilo je jedno slobodno mjesto pokraj mene i odmah sam mu kimnuo da može sjesti. Potom sam mu pokazao u knjižici ovaj tanjur i rekao da ga želim kupiti. Rekao mi je da ne brinem, da će on prvi dići ruku. To je značilo da ako ja ponudim višu cijenu nakon njega, više nitko neće licitirati jer svi znaju da on ide do kraja. I tako sam ga uspio kupiti - ispričao nam je.
Na pitanje ima li nešto što bi još htio posjedovati, što je htio kupiti, a izmaklo mu je, Toni Politeo kaže da nema. Žao mu je jedino što je ostao bez dijela originalne knjižnice svog pretka Petra Hektorovića koju mu je, tvrdi, otuđio Stari Grad na Hvaru. No, i za nju ima planove jer vjeruje da će ju vratiti u svoje vlasništvo sudskim putem.
Ali, i dotad u svojoj zbirci Politeo ima više od sto zanimljivih eksponata za sve ljubitelje moderne umjetnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....