Kako je živjeti u špilji, doduše onoj modernoj i okupanoj suncem, zna mlada češka obitelj s dvoje djece. Roditelji, aktivni sportaši koji dosta vremena provode baveći se fizičkim aktivnostima, a koji istodobno cijene suvremenu arhitekturu, željeli su dom koji ne bi odražavao samo njihov aktivan životni stil, već i pružao poticajno okruženje za njihovu djecu da istražuju i igraju se. Njihove ideje o prostorno jedinstvenoj kući s originalnim interijerom koji će uravnotežiti funkcionalnost i udobnost svakodnevnog življenja, u djelo su proveli arhitekti iz praškog studija Malý Chmel.
"S obzirom na relativno strog proračun investitora, izazov je bio stvoriti dom koji kombinira arhitektonsku inovaciju s pristupačnom cijenom. Rezultat je "špilja svjetla" - arhitektonski jedinstvena rezidencija koja besprijekorno odražava potrebe i stil života ove obitelji", opisuju autori projekta Miroslav Malý i Zdeněk Chmel.
Ova jedinstvena kuća, zamišljena kao okomita špilja, smještena je na kosoj parceli, površinom dosta maloj za obiteljsku kuću, s prekrasnim pogledom na okolni krajolik u prigradskom okruženju. Iako ne "strši" u tom okruženju, ona se po mnogočemu razlikuje od kuća u susjedstvu. Naime, budući da je građena na parceli od samo 63 kvadrata, a sa željom da što više mjesta ostane dostupno za vrt, njezin tlocrt ima oblik nepravilnog peterokuta s pažljivo postavljenim otvorima. Sam oblik kuće, kako pojašnjavaju arhitekti, proizašao je iz tipologije i željenog pogleda na krajolik. Također, kuća se sastoji od čak sedam (polu)etaža koje su međusobno povezane, dok “špiljski otvori” nude poglede iz jednog prostora u drugi ili u vrt.
"Sveobuhvatni koncept kuće inspiriran je idejom "vertikalne špilje svjetlosti". Ovaj pristup dijeli interijer na različite razine, od kojih svaka nudi jedinstvene uvjete osvjetljenja, poglede i stupnjeve privatnosti. Zajedno, ove razine stvaraju kohezivnu i dinamičnu cjelinu, postižući osjećaj otvorenosti i fluidnog kretanja unutar doma. Svaki kut i prolaz pružaju novu perspektivu - bilo vanjskog okruženja ili drugih unutarnjih prostora. Zavjese se mogu prilagoditi različitim razinama osvjetljenja i privatnosti u svakoj sobi, stvarajući svestranu atmosferu koja se može mijenjati tijekom dana kako bi odgovarala potrebama obitelji", pojašnjavaju arhitekti, dodajući kako takav pristup stvara kuću većom nego što parcela fizički omogućuje.
Kuća se u konačnici prostire na 143 kvarata. Prizemlje služi kao zajednički prostor s kuhinjom, blagovaonicom i dnevnim boravkom - srcem doma u kojem se okuplja obitelj. Glavni ulaz je na drugoj etaži. Dječje spavaće sobe smještene su na trećoj i četvrtoj razini, dajući djeci vlastite prostore za igru i privatnost. Na petoj razini nalazi se kupaonica, šesta služi kao kućni ured, a gornja sedma razina posvećena je glavnoj spavaćoj sobi, koja nudi maksimalnu privatnost i pogled na krajolik. Razine su povezane središnjim, "zavojnim" stubištem s trokutastim tlocrtom.
"Ovakav raspored eliminira potrebu za hodnicima, budući da stubište pruža besprijekorne prijelaze između prostorija, prateći teren i usklađujući se s orijentacijom i funkcijom svake sobe", kažu arhitekti.
Interijer je dizajniran u minimalističkom, ali robusnom stilu. Izloženi betonski zidovi i strukturni elementi nisu samo funkcionalne nosive značajke, već također tvore "unutarnju skulpturu" koja kući daje jedinstven karakter. Sirovi beton, pak, stvara osjećaj stabilnosti i sigurnosti, u skladu s konceptom "špilje". Međuigra betonskih površina s promjenjivim prirodnim osvjetljenjem iz različitih kutova generira dinamičan doživljaj svjetla i sjene, unoseći dubinu i živost u prostor.
"Vjerujemo da beton, u kombinaciji s velikim prozorima i dobro dizajniranim prostorima, stvara okruženje koje djeluje ugodno, primamljivo i neočekivano ugodno. Dizajn interijera bio je u određenoj mjeri i eksperiment, pri čemu se konačna forma dotjerivala usporedno s gradnjom. Sirova struktura pružila je značajan uvid u to kako bi interijeri u konačnici trebali izgledati. Srećom, strpljenjem naručitelja, prostorno-materijalno rješenje sirove konstrukcije uspjeli smo dodatno naglasiti u finalnoj formi interijera", kažu arhitekti.
Dodaju kako se puno pažnje obraćalo i na održive elemente.
"Kompaktan otisak i okomiti raspored pomažu u smanjenju gubitka topline i optimiziranju korištenja energije. Toplinska masa betonske konstrukcije pridonosi toplinskoj udobnosti i stabilnosti unutarnjeg okoliša, zahtijevajući minimalno grijanje tijekom godine. Zimi niski kut sunca zagrijava unutrašnjost, dok je noćno hlađenje dovoljno za održavanje ugodnih temperatura tijekom ljetnih dana. Ovo prostorno i materijalno rješenje pomaže u smanjenju operativnih troškova", kažu.
Osim toga, prozori orijentirani u različitim smjerovima povećavaju prirodno dnevno svjetlo, smanjujući potrebu za umjetnom rasvjetom tijekom dana, dok su prilikom dizajniranja interijera birani izdržljivi materijale koji ne zahtijevaju veliko održavanje kako bi se osigurala dugoročna otpornost uz minimalan utjecaj na okoliš.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....