Mala pasivna kuća u Queensu, New York, koju je projektirao arhitektonski ured CO Adaptive Architecture, proširuje misiju studija o modernizaciji postojećeg građevinskog fonda kako bi se stvorila energetski efikasna i klimatski otpornija okruženja.
Kuća od opeke rasprostire se na dva kata i sveukupno 107 metara četvornih. Izvorno je izgrađena 1945. godine te prošla je promišljeni proces "dekonstruiranja" od strane arhitektonske prakse iz Brooklyna, pri čemu su umjesto rušenja sadržaja postojeće strukture, svi uklonjeni materijali pažljivo razdvojeni po vrsti i poslani na nova odredišta.
"Ovaj projekt prioritizira pažljivo dekonstruiranje umjesto rušenja, kako bi osiguralo da se sve što je uklonjeno ponovno koristi ili sortira za ponovnu upotrebu", kaže suosnivač CO Adaptive, Bobby Johnston. Također predstavlja najmanje materijalno intenzivnu intervenciju studija do sada u pretvaranju postojeće zgrade u certificiranu pasivnu kuću. Ruth Mandl, suosnivač CO Adaptive dodaje:
"Vjerujemo da je gradnja prema standardima pasivne kuće budućnost naših gradova, posebno u obnovi i unapređenju starijeg građevinskog fonda. Želimo raditi na pojednostavljivanju ovog procesa; osiguravajući da možemo smanjiti troškove za pasivne kuće za naše klijente i učiniti ih rješenjem koje je pristupačnije i dostupnije".
Renovacija ove male kuće s tri spavaće sobe i dvije kupaonice održala je većinu originalnog programa i postojećih okvira, budući da je izvorni raspored već bio efikasno planiran. Sobe su zadržane na svojim originalnim lokacijama, ali su napravljene namjerne izmjene kako bi kuća zadovoljila standarde pasivne kuće, uključujući pažljivo dekonstruiranje perimetra postojećih drvenih podova i potkonstrukcija. Na taj način, CO Adaptive je mogao zapečatiti i zatvoriti postojeće drvene grede i instalirati membranu, zadržavajući postojeću konstrukciju poda, koja je bila u dobrom stanju, inače netaknuta. Da bi se obilježila ova promjena, CO Adaptive je instalirao novi drveni perimetar pod nagibom u odnosu na postojeće podove i koristio recikliranu lokalnu crvenu hrastovu građu kako bi se uklopila s već postojećim stanjem.
Na stražnjem dijelu kuće, arhitekti su umetnuli nove velike otvore u blagovaonici koji gledaju na stražnju terasu, čime su unijeli više prirodne svjetlosti u cijelu kuću. Dok su promjene u programu bile ograničene, kuća je postala potpuno elektrificirana, s novim solarnim nadstrešnicama na krovnoj površini. Korištenjem ovog novog omotača, kuća postaje pasivna, sa solarnim nizom koji pruža više nego dovoljno energije za pokrivanje znatno smanjenih potreba za grijanjem i hlađenjem. Postojeći otvori na zidu od opeke, koji su prije korišteni za klimatizacijske jedinice, sada se koriste za novi sistem za ventilaciju s povratkom energije, koji pomaže u kontroli nivoa vlage u kući dok čisti unutrašnji zrak. Uzorak ispunjavanja opeke u šahovskom obrascu na fasadi označava sve vanjske promjene na fasadi. Osim toga, otvori okrenuti prema jugu dobili su nove pokretne vanjske sjenice u svijetlo plavoj boji kako bi se uskladili s novim metalnim okvirima prozora, držeći vruće ljetno sunce podalje prije nego što ima priliku ugrijati kuću.
Sve završne obrade kuće su ponovo izvršene s izuzetkom postojećeg drvenog poda. Paleta materijala sastoji se od prirodnih materijala, uključujući sloj žbuke na bazi vapna i pijeska koji formira početni prirodni vapneni sloj na unutrašnjoj strani, osiguravajući da porozni zid od opeke može disati i sušiti se. Podovi u kuhinji su prekriveni crvenim linoleumom, prirodnim podnim završetkom, napravljenim od čvrstog lanenog ulja, smole bora i piljevine, pružajući mekši pod nogama u kuhinji. Kuhinjski elementi napravljeni su od šperploče, dok su radne površine i pozadina od plavog porculana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....