Odgovor na ovo pitanje pronašli smo u kući čija povijest seže sve do 17. stoljeća, a smještena je u rezidencijalnom dijelu Dubrovnika, na Pločama s kojih puca panoramski pogled na staru gradsku jezgru, otok Lokrum i plažu Banje.
STRUČNI TIM
O ovom fantastičnom, ali i zahtjevnom arhitektonskom i dizajnerskom pothvatu, iza kojega stoji arhitektonski studio Kaliterna arhitektura i na kojemu su radili projektant Romano Duić i dizajner Duje Kaliterna, razgovarali smo s vlasnikom koji nam je otkrio kako je kuća još od 1708. godine u vlasništvu iste obitelji.
- Ime Beba nadjenuli smo joj zbog činjenice da je kuća svoju najveću slavu doživjela u vrijeme kad je njezina vlasnica bila naša teta Marija, nadimkom Beba, gospođa svojedobno smatrana jednom od “najljepših u Gradu”.
Bilo je to vrijeme između dva svjetska rata pa je samom renovacijom i adaptacijom bilo važno kuću arhitektonski i dizajnerski povezati s njezinom bogatom poviješću - otkriva vlasnik. Naravno, na tako zahtjevnom projektu, na kojem se radilo gotovo tri godine, nužno je bilo imati ljude od povjerenja, one koji razumiju u kojem je smjeru zamišljeno da se projekt kreće.
Jedna od mnogih posebnosti vile je mogućnost izlaska na glavnu terasu iz svake sobe u prizemlju. Kada govorimo o uređenju interijera, smjelo se isprepliću razni stilovi - od art nouveau i bidermajera do retro uzoraka 40-ih i 50-ih.
- Važnu ulogu odigrao je dipl.ing. građevine Ivan Vodopija sa svojim timom. Svojom stručnošću, odnosom i savjetima puno je pomogao u uspješnoj realizaciji i zahvalan sam što sam imao takvog građevinara uz sebe - ističe vlasnik uvodeći nas u divno troetažno zdanje.
EKLEKTIKA
Prekrasna i prostrana dnevna soba povezana je u jedinstveni prostor s blagovaonicom. Nailazimo ovdje na masivni hrastov stol poviše kojega dominira veliki mesingani luster američke dizajnerske kuće, dok zidove krase umjetnine s tradicionalnim motivima cijenjene dubrovačke akademske slikarice Romane Milutin Fabris. Francuskim vratima dnevna soba je povezana s loggiom, dijelom kuće koji nepromijenjen stoji od 1708. godine. Upravo taj dio omiljen je vlasnicima i njihovim gostima. Ovdje se, kako nam pričaju, provode najopušteniji poslijepodnevni sati.
Mjesto je to za uživanje, čitanje i odmor, posebno ugodno tijekom ljetnih maestrala. U prizemlju nailazimo i na prostorno odvojenu kuhinju, zamišljenu da pruža topli ugođaj, no organiziranu funkcionalno do te mjere da se u njoj u kratkom vremenu može pripremiti do čak 15 jela po slijedu, što u ekskluzivnom prostoru poput ovoga nije neuobičajen zahtjev.
Prepuna svjetla i s pogledom na terasu koja gleda na staru gradsku jezgru i Lokrum, kuhinja zadivljuje baš kao i ostatak ovog zdanja.
- Jedna od mnogih posebnosti vile je mogućnost izlaska na glavnu terasu iz svake sobe u prizemlju - govore nam pri obilasku terase kojom sada dominira veliki grijani bazen. Kada govorimo o konkretnom interijerskom uređenju, smjelo se isprepliću razni stilovi - od art nouveaua i bidermajera do retro uzoraka 40-ih i 50-ih godina prošlog stoljeća. U Villi Bebi postigao se fantastičan eklektičan stil pri kojemu niti jedno razdoblje ne dominira, a profinjena je elegancija vidljiva u svakom kutku.
Na katovima se nalaze spavaonice - tri na prvom te dvije na drugom katu. Popevši se stepeništem, nailazimo na tri izuzetno luksuzne sobe s pripadajućim garderobama i prostranim kupaonicama. Francuske zidne tapete i tekstili, španjolske i talijanske keramičke pločice, kamen dolit iz obližnjeg kamenoloma - u spavaonicama, baš kao i u ostatku zdanja, korišteni su samo najbolji materijali. Dodatnu posebnost daje im i raznolikost jer je svaka od spavaćih soba i kupaonica dizajnerski raznoliko uređena.
Tako, primjerice, “Plava soba” ima veliko baršunasto uzglavlje, kristalne lustere koji na lancima vise s visokog drvenog stropa te kadu u samoj sobi, “Tete Bebina kamara” ima izlaz na veliku privatnu terasu, dok se “Zapadna soba” hvali svojoj kupaonicom od čak 15 četvornih metara. Kako interijerom, vila zadivljuje i eksterijerom. I ne govorimo ovdje samo o fascinantnom pogledu, nego i o pomno osmišljenim terasama.
ĐARDIN
- Na gornjoj terasi posadili smo stabla agruma, a između njih smjestili ljetnu kuhinju s gradelama, ali i prostor za sjedenje natkriven velikim glorijetom - kaže nam vlasnik, naglašavajući važnost izolacije na koju se polagalo mnogo pažnje pri realizaciji cijelog objekta.
Primjerice, krov na terasi izoliran je tako da je i za najtoplijih dubrovačkih dana ovdje ugodno sjediti tijekom cijelog dana. Vrtovi vile, odnosno, kako ih Dubrovčani nazivaju, đardini, zadržali su svoj stoljećima star izgled. Kaskadno se spuštajući, obiluju stablima agruma, bijelih i crvenih oleandera, palmama, ali i prekrasnim rascvjetanim stablom bugenvilije. Kako bi gostima približili tradiciju i uvid u gospodski život u Gradu, Villa Beba djeluje i kao svojevrsni muzej.
- Dugi hodnik koji se prostire središtem zdanja obiluje starim obiteljskim fotografijama i predmetima sačuvanima tijekom stoljeća, s naglaskom na predmete koji su pripadali našoj voljenoj teti Bebi - ističe vlasnik. Od prizemlja do katova, terasa i đardina, zapanjujuće je ovo mjesto koje prikazuje najbolje od Dubrovnika.
Više: Kaliterna arhitrktura
Foto: Dubravko Lenert
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....