Ako se već ranije niste susreli s arhitektonskim studiom Autori - autori, vjerujte nam puno ste propustili. Naime, studio Autori djeluju pod vodstvom Dijane Novaković, Maje Trbović, Branislava Ristovića i Bisere Krckovske, osnovani su, 2008. godine, u Beogradu. Ove mlade i izrazito talentirane arhitektice i arhitekt vrlo brzo su se svojim inovativnim i drugačijim projektima probili na svjetsku scenu. Nije prošlo ni previše vremena da ih i javnost i struka prepozna te su za svoje radove osvojili nekoliko prestižnih nagrada i bili višestruko puta nominirani za jednu od najistaknutijih nagrada za suvremenu arhitekturu "Mies van de Rohe"
Jedan od njihovih posljednjih projekta, u koji smo imali priliku zaviriti, nosi naziv Apartmant "O". U prekrasnoj stambenoj zgradi iz 1920. godine u samom srcu Beograda arhitekti su imali zadatak stvoriti malu gradsku oazu i dizajnom evocirati antikni stil koji je nekada prevladavao na tom mjestu. S obzirom da je zatečeno stanje u stanu bili iznimno loše, Autori su se suočili sa zadatkom koji je u sebi nosio mnogo izazova i zahtjevao je da mu se posveti dosta vremena.
Projekt je osmišljen da pažljivo odvaja dnevnu zonu od noćne. Dnevna zona je orijentirana prema šetnici i zauzima najveći dio stana koji je formiran kao otvoreni prostor koji spaja dnevni boravak s blagovaonicom i kuhinjom. Zanimljiv detalj je da kuhinja iako izgleda kao kompaktan dio cijelog prostora ipak ima nenametljivu granicu u obliku staklenih stijenki u elegantnom metalnom okviru koje su pomične pa mogu prostor ili zatvoriti u potpunosti ili ga otvoriti da nesmetano bude spojen s ostatkom prostorije.
Čiste, ravne linije ocrtavaju cijeli prostor, a mekoća i prisnost se postiže zaobljenim rubovima, kako namještaja tako i pojedinih detalja koji vizualno stvaraju fluidnost prostora.
Ovaj izrazito šarmantan stan od 130 metara kvadratni osim spomenute dnevne zone sastoji se još od velikog i prostranog hodnika, dvije spavaće sobe s pripadajućim kupaonicama, spremišta i prostrane terase. Doista je teško izdvoijiti i posebno naglasiti neku točku u stanu jer je zapravo cijeli prostor vrijedan isticanja i može služiti kao primjer kako se radi dobar i promišljen dizajn.
Ipak, kao laici, skrenuli bismo pozornost na ono što je nama najviše zapelo za oko, a to je domišljato rješenje za prostore za odlaganje. Moramo priznati da nikada nismo bili ovako zadivljeni ostavom ili ugradbenim ormarom, koji su u ovom slučaju obloženi svijetlim hrastom s vertikalnim pravocrtnim naborima gdje se ponavljaju već spominjani obli rubovi koji dosljedno prate priču cijelog stana.
Kako bi se evocirao željeni antikni stil u stanu je sve rađeno po mjeri, od vrata, prozora, poda, stropa, kamina - doista sve. A najviše se ističe dizajn ovalnog balogovaonskog stola koji je rađen od hrastovog drva i obojan je u mat crnu boju, već spomenuta staklena pregrada koja je rađena u Italiji te cjelokupna kuhinja izrađena u kombinaciji hrasta i talijanskog mramora.
I za kraj možemo slobodno reći da apsolutno ništa ne možemo prigovoriti ovom stanu koji je savršeno spojio pažnju u detaljima i ljubav prema materijalima te taj sklop podigao na jednu potpuno novu razinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....