PROFIL
- INFO: Kuća od 110 četvornih metara
- LOKACIJA: Vrbovsko, Gorski kotar
- UREĐENJE: vlasnici
Rijetko koje područje u Hrvatskoj za sebe veže toliko mitova i legendi kao Gorski kotar. Slavenska mitologija, koja još živo obitava na tim područjima, prepuna je bogova, duhova, vila i vještica, a sva su ta bića, barem prema legendama, štitila krajeve Gorskog kotara, tjerajući i udaljavajući ljude od svetinje netaknute prirode. Ako ste možda nedavno navratili u Gorski kotar, mislim da ćete se složiti da bi možda moglo biti i neke istine u svemu tome, doista bi se moglo reći da su ta mitološka bića dobro odradila svoj posao i još ga vrijedno rade. Ipak, ima onih hrabrih koji ne mare za takve priče ili im se, pak, sviđaju pa su se odlučili saživjeti s njima i nastaniti na njihovu području, možda ne stalno, ali smjelo ukrasti koji dan u toj mistici “hrvatskih pluća”. Vozeći se uskim, vijugavim uličicama kroz izmaglicu gorskog predjela, i mi smo ušli u jednu potpuno drugu dimenziju života.
Drvo i beton
Kompletna građevina sačinjena je od betona i kvalitetnog ariša. Izvrsno se nadopunjuju svijetli tonovi drva i tamno obojani beton
Nedovršena građevina s početka 20. stoljeća idejom i intervencijom novih vlasnika postala je crni biser gorskih priča koji svojom pojavom plijeni pozornost
Naime, nedaleko od Vrbovskog, u još živom zelenilu izoliranih brežuljaka, svratili smo pogledati jedan više nego neobičan primjer obiteljske vikendice. Nedovršena građevina s početka 20. stoljeća idejom i intervencijom novih vlasnika postala je pravi mali crni biser gorskih priča. Njezina pojavnost plijeni pozornost već pri prvom pogledu dok se do nje spuštate seoskom ulicom, a ništa manje zanimljiva nije ni iz blizine.
U PRIZEMLJU KUĆE NALAZI SE PROSTRANI DNEVNI BORAVAK S KAMINOM I STAKLENOM STIJENOM KOJA BRIŠE GRANICU VANJSKOG I UNUTARNJEG PROSTORA
Vlasnici, bračni par iz Rijeke, Zoe i Frankie, bili su u potrazi za lokacijom na kojoj će sagraditi vikendicu, mjesto na koje će moći pobjeći od užurbanosti života i pri prvom susretu s napuštenom građevinom znali su da tu žele ostati. Ubrzo smo i mi shvatili njihove razloge. Zoe je ta koja je bila idejni tvorac uređenja cjelokupne kuće za odmor. Stara vikendica iz 1981. bila je zapuštena i neodržavana, zub vremena nagrizao je sve što je mogao, pa se moralo ići na kompletno preuređenje, ali vlasnici su odlučili ostati u zadanim gabaritima. Zamolili smo Zoe da nam ispriča kako je izgledao taj proces.
- Obnova je trajala otprilike šest mjeseci. Željeli smo da bude i brža da bismo već u ljetnoj sezoni mogli primiti prve goste, ali vremenske su nas neprilike prisilile da nakratko obustavimo obnovu. Nastavili smo kada se vrijeme popravilo. Uspjeli smo sve završiti do rujna, a još svakodnevno dodajemo neke sitnice. Odlučili smo da ćemo zasad i sami malo uživati u njoj, a uskoro nam stižu i prvi gosti - kaže Zoe.
Kuća je obnovljena u potpunosti - renovirali su se podovi, zidovi, strujne i vodne instalacije, grijanje, rasvjeta, pročelje, krov i okućnica, ali se ostalo u zadanim gabaritima. Vanjština kuće dobila je novo lice u crnoj boji betonskih zidova s kombinacijom sibirskog ariša te je zadržan tradicionalni kosi krov, koji je također obložen suvremenim crnim pokrovom. Novi vlasnici su odlučili poštovati zatečenu površinu kuće od 110 četvornih metara te su se potrudili da sve izmjene proširenja unutrašnjosti ostanu u unutar tih dimenzija. U unutrašnjosti kuće rušeni su pojedini zidovi na prvoj etaži kako bi se dobilo više prostora i još jedna soba. Dodatna soba dobivena je tako da je postojećem manjem prostoru dodan produžetak od hrastova drva, koji je stvorio nišu u kojoj je smješten bračni krevet te je tako stvorio novi prostor.
Cijelom se kućom rasprostire kvalitetni hrastov pod, kao i niz drvenih polica i kuhinjski stol. Sve je radio karlovački stolar Tihomir Vuljanić. Frankie nam priznaje da je svu brigu oko kuće prepustio svojoj supruzi Zoe jer je ona ta koja jednostavno uživa u uređivanju, a ona nam pak otkriva odakle su ideje koje susrećemo u kući. - Uživam listati časopise o dizajnu, a volim obilaziti i salone namještaja. Također, Frankie i ja često putujemo, pa sam se tako susrela s puno raznih stilova i od svakoga uzimala ono što se meni sviđa. U unutrašnjosti sam se odlučila za tamne boje zidova. Željela sam da ostanu u neobrađenom betonu, kao poveznica s pročeljem. Trudila sam se da u uređenju prevladavaju prirodni materijali poput drva i kamena jer na ovom području ništa mi drugo nema smisla. U izboru namještaja posegnuli smo za talijanskim dizajnom i salonima te pronašli ono što nama odgovara. Kvalitetno i otmjeno, a opet ne previše napadno kako ne bi odudaralo od ostataka uređenja - objašnjava Zoe.
“Često putujemo, pa smo se susretali s puno raznih stilova i od svakoga uzimali ono što nam se sviđa”
Dvorište kuće od 1600 kvadrata u procesu uređenja kuće također je dobilo novi izgled. Zoe i Frankie i tu su ostavili pokoju kap znoja. Sami su, uz savjete stručnjaka, sadili travu, biljke i stabla. U dvorištu su smješteni i desetmetarski bazen te masažna kada i finska sauna, kao i ljetna kuhinja.
Vlasnica je željela da u unutarnjem prostoru kuće prevladavaju prirodni materijali i boje
Gledajući sve ovo, mislim da se svi ti bogovi i mitološka bića ne bi bunili kad bi se mogli malo odmoriti na prekrasnoj terasi od ariša ili umočiti prst u nebesko plavi bazen, ali jedno je sigurno - mi smo svakako bili spremni i boriti se s njima samo da nam dopuste još koji trenutak u ovom gorskom utočištu.
Luksuz i udobnost
Kuća je opremljena luksuznim namještajem koji je kupljen u Italiji, dok su drugi dijelovi ručno rađeni po mjeri
DVORIŠTE KUĆE
Oko kuće se nalazi 1600 kvadrata u koje su vlasnici odlučili smjestiti 10-metarski bazen i vrhunski opremljenu saunu te su sami sadili travu i biljke
Foto: Neja Markičević/Hanza Media