Urbana jednostavnost

Moderni stan u centru Zagreba

Stan ‘Secret Garden’ površine 100 kvadrata namijenjen kratkoročnom najmu
Profil
Info:
stan ‘Secret Garden’ površine 100 kvadrata namijenjen kratkoročnom najmu
Vlasnica:
mlada poslovna žena
Projekt:
vlasnica, arhitekt Hrvoje Bakran (Urbane tehnike) i bračni par Kovačić (InZagreb)
Kontakt:
www.inzagreb.com

Kada uđete u neki lijepo uređen, funkcionalan interijer, ili samo pogledate fotografije jednog takvog interijera, teško je zamisliti što je sve prethodilo konačnom rezultatu. Uvijek ćete, naravno, pomisliti na bušenje, rušenje ili zidanje i raznorazni alat po podu, općenito na nered i milijun čestica prašine u zraku… Međutim, prije izvođenja građevinskih radova potrebno je pametno osmisliti projekt i sve elemente objediniti u jednu skladnu, organiziranu i ugodnu cjelinu. Iako je to posao arhitekta ili dizajnera, s njima ne počinje i ne završava cijela priča. Svoju viziju trebao bi imati i investitor, koji bi još u prvoj fazi projektiranja trebao iznijeti svoje želje, odnosno korisnik tog prostora koji bi mu tijekom godina trebao dati svoj osobni pečat. No za razliku od “klasične” priče u kojoj su vlasnici ujedno i korisnici prostora, u slučaju modernog stana površine 100 kvadrata u samom centru Zagreba, u Palmotićevoj ulici, svoj trag ostavljaju i operni pjevači, veleposlanici i diplomati, konzultanti, sudionici raznih festivala, glumci…

Naime, riječ je o stanu namijenjenom kratkoročnom najmu u ponudi tvrtke InZagreb u vlasništvu Ivane i Ksandra Kovačić. Supružnici i pasionirani putnici jedni su od začetnika kratkoročnog najma u Zagrebu, a danas raspolažu s čak deset stanova. Svaki je stan tematski uređen i zadovoljava potrebe modernog putnika, a nazvani su prema stilu uređenja ili lokaciji. Jedan od njih je i moderan, jednostavan stan u Palmotićevoj, nazvan “Secret Garden”. I upravo nam je on primjer kako je za uspješno realiziran projekt ponekad potreban cijeli tim ljudi, koji međusobno nemaju veze jedni s drugima, a njihove se priče savršeno nadopunjuju.

Preuređenje stana potpisuju vlasnica u suradnji s arhitektom Hrvojem Bakranom iz tvrtke Urbane tehnike te Ivana i Ksandro Kovačić. Arhitekt je bio zadužen za preinake u stanu, vlasnica ga je opremila namještajem i osmislila prostor, supružnici Kovačić zaslužni su za detalje, dok dio zasluga pripada i jednom umirovljenom paru iz prizemlja zgrade. No, o tome nešto kasnije. Adaptacija je obuhvaćala promjenu rasporeda prostorija. Ista je ostala samo desna strana stana, gdje se nalaze dvije velike sobe, dnevna i spavaća.

Rušilo se nekoliko zidova: kupaonica se povećala, tamo gdje je nekada bila kuhinja sada je druga spavaća soba, a kuhinja je zamišljena u središnjem dijelu stana, specifična po tome što ima svoj prozor. Upravo je kuhinja prvo što primijetite nakon ulaska u stan jer se ulazi u veliki središnji prostor, odnosno predsoblje idealno za druženja, s velikom bijelom kuhinjom izrađenom po mjeri, izdvojenom radnom pločom, pločom za kuhanje i modernom napom te šankom s dva barska stolca.

Prva vrata lijevo, naoko skrivena pa se isprva čini da je riječ o ormaru, vode u toalet, a druga vrata lijevo u glavnu spavaću sobu s bračnim krevetom i otvorenim ormarom, odnosno nišom za vješanje odjeće te ormarićem. Cijelom sobom protežu se bijela boja namještaja i smeđa boja zida iznad bračnog kreveta. U sklopu spavaće sobe nalazi se i raskošna kupaonica u istim tonovima s kadom i tuš-kabinom, nekoliko ormarića i umivaonikom. Riječ je zapravo o en-suite kupaonici jer se u nju može pristupiti i iz središnjeg dijela stana.

Sivo-bijelu dominaciju u prostoru razbijaju zeleni i crveni akcenti, ali i otkačene instalacije kao što su otvoreni kišobran i punkerske čizme na zidu

– Japanci i Azijci preferiraju kade, a Zapadnjaci više vole tuš-kabine tako da imamo oba elementa – ističe Ivana zanimljivost primijećenu u kontaktu s gostima, dok se iz kupaonice vraćamo ponovno u središnji dio te nastavljamo u prostrani dnevni boravak na desnoj strani stana. I tu se javlja kombinacija tamnih zidova i bijelog namještaja, ali uz naglašenu zelenu boju koja se provlači preko stolaca i tepiha u boravku, ali i barskih stolaca u kuhinji. Ideju o tamnim zidovima vlasnica je snalažljivo preuzela iz časopisa koji se bave uređenjem interijera, dok se bijeli namještaj potom, kaže nam, nametnuo sam po sebi, kako bi se bolje istaknuo. Većina je namještaja iz Ikee i Kike, dok je zelenim stolcima razbijena monotonija sivo-bijele dominacije.

To su, dodaje vlasnica, bili prilično skupi talijanski dizajnerski stolci. Sve je to, više-manje, dočekalo bračni par Kovačić, koji je ovoj bazi htio dati malo više života pa je odlučio postaviti nekoliko “pomaknutih” instalacija i poigrati se bojama. – Kod uređenja stanova nam je najvažnije da se osjeti pozitivna nota onog momenta kad čovjek uđe u stan. Odabir namještaja, dekoracija i boja uvijek ide za tim da se čovjek u takvom okruženju osjeća pozitivno i veselo – kaže Ivana.

Tako su dvije identične warhalovske slike Audrey Hepburn postavljene na tamne zidove dnevnog boravka da naprave kontrast, a za dozu romantike poslužio je kišobran obješen na zidu. Kao zeleni akcenti poslužile su razne žive i umjetne biljke, koje osvježavaju cijeli stan, a na njih se nadovezuju crvene dekoracije: jastuci na sivoj garnituri za sjedenje, stolna lampa na Ikeinim Besta ormarićima uz glavni zid… Inače, ti su ormarići zanimljivi jer se mogu složiti po želji i uvijek se može mijenjati njihov raspored.

Iz središnjeg dijela stana druga vrata desno, pak, vode u multifunkcionalnu sobu, koja po potrebi može biti radna soba, soba za odmor ili pak dodatna spavaća soba jer se ležaj s jastucima pretvara u dva “single” kreveta. Poznavajući Ivanino prijašnje uređenje stanova, očekivali smo neke otkačene detalje, pa su se tako na zidu iznad ležaja pronašle njezine stare, punkerske čizme u koje je ubacila par tulipana, što je ispalo dosta efektno. Kao poveznica s dnevnim boravkom iskorištena je još jedna slika Audrey Hepburn, ali u crno-bijeloj varijanti, jer je u tim tonovima cijela prostorija. Među ostalim, u sobi se nalaze i veliki radni stol te pregrada s policama za knjige iz Ikee.

Također, u stanu postoji i takozvani “laundry room” s perilicom i sušilicom rublja te stol za glačanje i glačalo. Jedna od posebnosti stana svakako su spušteni stropovi iskorišteni za ugradnju rasvjetnih tijela, a Ivana u smijehu kaže da ne bi mogla ni prebrojati koliko je izvora svjetlosti jer ih ima više od 50, a svi se mogu kombinirati, pojačavati i stišavati, ovisno o željenoj atmosferi. Još na početku obilaska, taman kad smo htjeli pitati zašto je naziv stana “Secret Garden”, zakoračili smo na balkon spavaće sobe i ugledali predivan vrt skriven iza obične donjogradske fasade u Palmotićevoj. Dobro, za naziv su supružnici Kovačić bili dodatno inspirirani pjesmom Brucea Springsteena, ali bez pretjerivanja možemo reći da je vrt dodatni bonus stanu.

Iza obične donjogradske fasade nekada se nalazio glomazni otpad, a danas se krije predivan vrt, u kojem se može odmarati, ispijati kava, sok ili vino…

Iako zapravo nije direktno povezan sa stanom, nego se gosti povremeno mogu njime koristiti. Naime, o vrtu se već 12 godina brine umirovljeni par iz prizemlja. – U stražnjem dijelu vrta, kao i u drugim dvorištima po centru grada, nekada se nalazilo odlagalište glomaznog otpada. Umirovljeni bračni par ga je očistio i uredio. Iznijeli su 200 vreća otpada, od automobilskih guma do građevinskog materijala. Nešto od toga su i iskoristili, primjerice pločice za stazu u vrtu – prepričava nam Ivana. Par je donio 12 žardinijera i napravio stepenice, a u međuvremenu se dodatno educirao o bilju i uređenju vrtova.

Tako danas vrt krase ruže, jorgovani, božikovina, čempresi, šimširi koji se šišaju kao bonsai u obliku kugla, zatim japanska dunja, viburnum, abelija, zumbuli, narcise, perunike… Osim toga, tu su i borovi, hibiskus, hortenzije, lavanda, ružmarin, smilje… Vrt obilaze polaznici raznih tečajeva, a o radu umrivljenog para najbolje govori nagrada Floraarta “Kristalno srce” i diploma za oplemenjivanje dvorišta unutar stambenih zgrada, koje su dobili prije dvije godine.

– Gospodin je odrastao u ovom ulazu i upravo je on zaslužan za većinu teškog fi – zičkog posla: iznošenje otpada, gradnja staze… Inače je glazbenik, cijeli je život svirao klavijature, harmoniku i imao svoj orkestar. Glazba i bilje idu zajedno i on je oduvijek u sebi imao tu crtu. Njegova supruga radila je u uredu, ali oduvijek je voljela biti u vrtu jer je odrasla u Mariji Bistrici, pa kad su otišli u mirovinu, ovo im je došlo kao neka relaksacija. A naši gosti povremeno uživaju u blagodatima vrta, sjede na klupi, piju kavu, sunčaju se i uživaju u prirodi – ističe Ivana, potvrđujući nam da se iza svakog stana ili kuće gotovo uvijek krije neka neočekivana priča.

Ako vam se svidio ovaj interijer, molimo vas da ga podijelite!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. studeni 2024 07:51