Stanovi u kojima dominiraju antikviteti, umjetnine te starinski namještaj i detalji nisu nešto što smo naučili viđati u domovima mladih ljudi koji više naginju modernom, minimalističkom stilu uređenja. Zato smo se ugodno iznenadili kada smo došli u posjet mladoj liječnici (29 godina) koja radi u hitnoj medicinskoj službi Zagrebačke županije. Njezin dom od 72 četvorna metra u središtu grada, kaže, preuređen je prema njezinim željama i guštima, a sa savjetima u projektiranju i provedbi najviše joj je pomogao otac, inače inženjer građevine.
- Zgrada je sagrađena 1901. godine, tako da se radila zahtjevna konstruktivna obnova (protupotresna obnova do razine 2), što znači ojačanje zidova, stropova i poda prema podrumskoj etaži i cjelovita obnova koja je uključivala sve instalaterske, obrtničke i završne radove. Adaptacija je trajala četiri mjeseca, a uz dobru koordinaciju izvođača i pravovremenu nabavu materijala, sve je teklo po planu - prisjeća se vlasnica i napominje kako je uspjela dobiti APN stambeni kredit dok je još postojao i to po beneficiranim uvjetima za liječnike po kamatnoj stopi od 1,99%, a kako je stan kupljen u postpotresnom razdoblju, kada je potražnja za stanovima u centru drastično pala, to je isto bila dodatna olakotna okolnost.
Vlasnica nam priča kako je od početka htjela zadržati šarm starog građanskog stana s gotovo četiri metra visokim stropovima, originalnom unutarnjom stolarijom, uklađenim, dvokrilnim vratima i štokovima te pogledom na park.
- Vrata i štokove smo obnovili, a odabirom chevron parketa i štukaturama na stropovima htjela sam ostati vjerna razdoblju u kojem je zgrada sagrađena - govori.
I tlocrt stana je neobičan, starinski. Tako se u polovici stana koja gleda na park nalaze dvije dnevne sobe, dok je u unutrašnjoj, mirnijoj polovici stana spavaća soba, kuhinja, kupaonica i loggia koja je zapravo originalno balkon koji su bivši vlasnici zatvorili.
- Kada sam prvi put razgledavala stan i zapazila loggiu, odmah sam u njoj vidjela potencijal da postane moja najdraža prostorija u stanu. Kao i mnogi drugi, u pandemiji sam produbila dotad već razvijenu ljubav prema sobnim biljkama i ubrzo se kolekcija od pet biljaka povećala deset puta, što je naravno zahtijevalo i prikladno mjesto. Bilo mi je bitno da cijeli zid bude u staklenoj stijeni kako bi biljke uživale u što više prirodnog svjetla jer je stan u visokom prizemlju i loggia gleda na istok. Uzgajam sve što mi padne pod ruku i preživi moj "green thumb"; od klasičnih puzavaca koji čine prirodnu zavjesu staklene stijene kao što su philodendroni, epipremnum, monstere i scindapsusi, dohoya, dracaena, agava i naravno raznih sukulenata i kaktusa. Trenutno loggiu zovem ‘plant room‘ i oaza je za moj um i tijelo nakon dugih smjena na poslu. Nema ništa slađe nego ujutro uz doručak osjetiti miris procvjetale hoye ili uočiti da je koštica domaćeg limuna napokon proklijala - smije se vlasnica dok ulazimo u tzv. glavnu prostoriju u stanu - dnevni boravak koji joj je, ističe, druga najdraža prostorija u stanu. On je, pak, posvećen glazbi. Dugogodišnja želja vlasnici je bila imati gramofon kako bi ploče, koje je u srednjoškolskim danima spašavala iz garaža, vlažnih podruma i tavana svojih roditelja i njihovih prijatelja, ponovno zaživjele. Tu ima svega; od klasike, bluesa, punka, rocka i novog vala iz 80-ih, do novih ploča soul, hip-hop i elektronske glazbe. U jeku trenutne pošasti za vinyl zvukom i povratka ploča u modu, ne čudi što je gramofon glavna zvijezda kada se prijatelji okupe na partijima ili spontanim druženjima u manjem krugu muzikoljubaca. Glazbenom doživljaju uvelike pridonose dijagonalno postavljeni ugradbeni zvučnici u stropu boravka, kuhinje i kupaonice koje svatko zapazi.
A kako biste opisali stil u kojem je uređen interijer, pitamo je.
- Konačni izgled interijera stvarala sam spontano, u hodu i bez projektiranja, sama uz povremeno uskakanje s idejama i dekoracijama online trgovine Pavilion Home Decora. Prvi mood board napravila sam od ideja pronađenih na Pinterestu i to mi je bila okosnica uređenja, od odabira keramike, kuhinje do namještaja tako da se finalni izgled stana gotovo ne razlikuje od početne ideje. Dekoracije u stanu dolaze iz raznih dijelova svijeta. Kao članica humanitarne organizacije Team 5 godinama putujem po nerazvijenim svjetskim regijama, gdje pružamo medicinsku pomoć teško dostupnom stanovništvu bez ikakve medicinske skrbi. Godišnji odmor povremeno koristim za odlazak na dvotjedne misije, koje su izazovne ne samo u medicinskom smislu, već i sigurnosnom te zahtijevaju dobru psihofizičku pripremljenost. Među ostalim izvodimo manje operativne zahvate ponekad u kolibama usred džungle, bez struje i vode. Na misijama uz pomoć lokalnih vlasti imamo angažirane pripadnike vojske ili mornarice, koji nas naoružani dugim cijevima čuvaju 24/7. I u takvim uvjetima nađe se prilika za kratki odlazak u antikvarijat tako da sa svake misije donesem uspomenu u obliku slike, skulpture ili neke druge dekoracije - priča mlada vlasnica i priznaje kako, kao što se i jasno vidi u njezinom stanu, kod nje prolaze sve boje, materijali, teksture, uzorci i kombinacije. Osnovi komadi namještaja su neutralnih boja, a s detaljima si je, kaže, dala mašti na volju.
- Putovanja su mi razvila afinitet prema različitim kulturama i stilovima rezultiravši time da se ne mogu odlučiti samo za jedan stil, već se priklanjam kombinaciji svega po malo. Prijatelji su oduševljeni i pitaju me za autora dizajna interijera - smije se i dodaje kako je namještaj u stanu nov, nema dizajnerskih komada, jedino su glazbeni ormarić za gramofon i polica u kuhinji na mjestu nekadašnjih vrata rađeni po narudžbi.
- Veći dio antikviteta, lampe ili npr. ogledalo u chinoiserie stilu, nabavljeni su u Francuskoj. Slike su kombinacija ulova iz Brazila, Nepala, radova domaćih akademskih slikara i art fotografija prijateljice, otkriva, i kaže kako je najzadovoljnija ugođajem koji je uspjela stvoriti i koji osjeti svatko tko uđe u ovaj stan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....