Američko tržište poslovnih prostora u velikim je problemima jer rastući dug i trajni prijelaz na rad od kuće doslovno prazne brojne poslovne zgrade diljem SAD-a, piše novinarka Mary K. Jacob u članku za New York Post. Stručnjaci predviđaju val ‘protupožarnih‘ mjera, kao što je prodaja i prenamjena prostora, koje će poslovne tornjeve pretvoriti u prijeko potrebne stambene zgrade. Uz samo 20 posto popunjenosti prostora, za neke poslovne zgrade druge klase - starije, manje atraktivne nekretnine kojima je potrebno renoviranje - sat sve brže otkucava. Naravno, i za njihove vlasnike i banke.
‘Banke će se morati rješavati takvih nekretnina‘, upozorava Richard Barkham, jedan od vodećih ljudi investicijske tvrtke CBRE, u intervjuu za Business Insider. ‘Mislim da ćemo doživjeti scenarij u kojem će velika količina poslovnih prostora biti vraćena bankama... a potom prodana u bescjenje, srušena ili prenamijenjena.‘
Velike financijske institucije već se rješavaju ovih problematičnih nekretnina, pri čemu je ukupni iznos zajmova za komercijalne nekretnine koje drže banke pao na 2,9 bilijuna dolara - od 3 bilijuna, koliko je iznosio samo nekoliko mjeseci ranije. Očekuje se da će neke od najteže pogođenih nekretnina postati dio rastućeg trenda prenamjene uredskog u stambeni prostor. Ta je prenamjena naročito uzela maha tijekom pandemije COVID-a. Prema podacima Yardi Matrixa, ove je godine broj uredskih prostora prenamijenjenih u stambene dosegao 55,000, što je nevjerojatan skok od 357 posto u odnosu na 2021. godinu.
‘Dosta je tvrtki kojima ide loše i koje će propasti tijekom 2025. godine‘, proriče Barkham. ‘Postaje savršeno jasno da SAD-u ne treba više poslovnog prostora koliko nam je prije trebalo.‘
Dok moderne poslovne nekretnine na vrhunskim lokacijama još uvijek privlače stanare, uvođenje rada od kuće ostavilo je tržište poslovnih prostora u rasulu. Prema CommercialEdgeu, u kolovozu je postotak praznih poslovnih prostora na nacionalnoj razini bio čak 19,4, što je velik porast u odnosu na prošlu godinu.
A prazni su uredi prilika za prenamjenu - John Vavas, odvjetnik u tvrtki Polsinelli, kaže da će taj trend sve brže rasti. ‘Prije je pojava da zaposlenici u uredu provodu samo tri umjesto pet dana tjedno bila iznimka, a sad je suprotno”, rekao je Vavas. ‘Kad tvrtke to primijene na nacionalnoj razini, potražnja drastično pada.‘
‘A kad potražnja padne kao sad, onda morate početi razmišljati u stilu: ‘Ok, imam ovaj slobodan prostor na ovoj lokaciji, koje potrebe zajednice mogu ispuniti?‘ U New Yorku zajednici kronično nedostaje stambenog prostora.‘
Stoga baš veliki gradovi poput Washingtona, New Yorka i Los Angelesa prednjače u prenamjeni s ukupno 19.462 uredskih prostora prenamijenjenih u stambene.
Yardi Matrix procjenjuje da bi se iz poslovnog u stambeni moglo prenamijeniti 111 milijuna kvadrata, dok zasebna analiza CBRE-a predviđa da bi ta brojka tijekom vremena mogla doseći čak 128 milijuna kvadrata. Ponegdje su arhitekti morali doslovno rezati rupe u neboderima ne bi li prostor prilagodili novoj namjeni, ali vlasnicima praznih kvadrata i takva rješenja nisu teško pala. Na primjer, Silverstein Properties, tvrtka iz New Yorka, već je izdvojila 1,5 milijardi dolara za pretvaranje dijela uredskog portfelja u stambene jedinice.
Međutim, ovakvi su projekti skupi i složeni, prvenstveno jer poslovne i stambene zgrade imaju potpuno različite unutarnje rasporede. ‘Još ćemo neko vrijeme gledati prazne zgrade i urede‘, upozorava Barkham. Ipak, uz stalnu nestašicu stambenog prostora u SAD-u i sve manju potražnju za uredskim prostorom, ove prenamjene mogle bi pružiti slamku spasa investitorima u nekretnine. Kao primjer, Vavas je naveo nedavno ostvarenu prodaju pri kojoj je nekretnina prodana s popustom od 30 posto, jednostavno jer su vlasnici htjeli smanjiti gubitke.
Kako se sve više vlasnika praznih kvadrata suočava sa sličnom sudbinom, tržište poslovnih prostora će se, polako ali sigurno, razvijati u nešto sasvim različito od slike blještavih uredskih tornjeva, nanizanih središtima američkih centara moći. Za gradove u kojima je takvih praznih poslovnih prostora puno, to će značiti stvaranje novih stambenih četvrti, s više trgovina, restorana i kazališta koja popunjavaju praznine. Takvo preoblikovanje urbanih nekretnina možda djeluje dramatično, ali stručnjaci tvrde da je u svijetu nakon pandemije - neizbježno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....