Kad bi zidovi mogli govoriti, vjerujemo da bi tražili više umjetnosti. Molili bi za više načina da pokažete svoju osobnu priču i stil. Više točkica, kvadrata, neona, pastela i oblika, više futurizma, impresionizma, minimalizma...
Tako zidove vidi Tanja Medanić, dizajnerica interijera, dekorativnih zidova i namještaja, vlasnica I Design MT studija, koja se bavi dizajniranjem zidova i namještaja u raznim tehnikama. Moramo priznati, zidove shvaća vrlo ozbiljno!
Tanja je umjetnička duša, vrlo kreativna. Majka je troje prekrasne djece - Nicole, Claudije i Colina - i vrlo je ponosna na njih. Školu dizajna dekorativnih zidova završila je u Houstonu gdje je živjela 20 godina. U svijet dizajna interijera ušla je iz velike ljubavi prema stvaranju. Sanjala je da će jednoga dana dekorirati kuće posebno i drugačije. Zasad je to doista tako, što se vidi u njezinim radovima koje možete pogledati na Instagram profilu @tmedanic.
Klasično vs. moderno
Trenutno najviše radi na ugostiteljskim objektima i kućama za odmor. No, njezin je rad najbolje dočaran u kući u Lovranu, koju smo posjetili. Željeli smo iz prve ruke vidjeti kako izgleda interijer velik 250 četvornih metara koji je u potpunosti uredila svojim rukama. Od ideje do odabira namještaja, izrade zidova, boja i svega ostalog. Kuća je inspirirana austrougarskim vilama i uređena je u klasičnom stilu s modernim detaljima sukladno današnjem vremenu.
Posebnost je uređenja u detaljima, a ponajviše u dekorativnim zidovima gdje je primijenila razne tehnike: crocodile skin, wood graining, natural crackle finish, color washing, marbleizing, stenciling i toskanski stil. Stropove je oplemenila gipsanim štukaturama, lustere gipsanim medaljonima, a kuhinjske elemente gipsanim ornamentima, koje je patirala kako bi dobila starinski izgled kuhinje. Stubište od mramora s kovanom ogradom oplemenila je zidom s toskanskim finišom. Na katu se nalaze četiri sobe i svaka ima svoju priču.
Bogatiji izgled
- Plava je soba od moga sina. Kada sam je uređivala, imao je devet godina, stoga sam je uredila za malo dulji period. Počela sam od poda pločicama u boji oraha (imitacija drva), a na zid sam stavila kamen tamno sive boje. Željela sam da bude posebna. Namještaj je došao na kraju, a odabran je prema stilu sobe - priča Tanja.
- Druga je soba od moje starije kćeri i uređena je po njenoj želji sivo-crno. Tu sam imala zadane boje, a ostalo je bila moja inspiracija. Odabrala sam prljavo bijele pločice za pod, a zidove sam obojila u sivo i oslikala ih istim uzorkom kao što su lampe. Namještaj sam uklopila u dizajn koji je metalik srebrni kao ogledala - objašnjava i dodaje kako je uzorak zida uklopila u cijeli dizajn sobe sa sivim zavjesama i crnim lusterom koji je dobio bogatiji izgled dodavanjem gipsanog medaljona.
- U trećoj sobi, od moje mlađe kćeri, nit vodilja za uređenje bio je namještaj koji sam odabrala. Zid sam obojila tamno bež i na njega nanijela plaster za 3D izgled. Na strop sam stavila gipsane štukature i medaljon. Tako sam istaknula luster i obogatila izgled sobe - zadovoljno priča.
- Četvrta soba je u boji bronce. Tehnika na zidu je wash wool. Krenula sam od poda s pločicama boje oraha s uzorkom drva i tamnim namještajem. Kupaonica koja se veže uz sobu ima pod i zidove obojene kao soba. Boje koje koristim su kvalitetne i perive i nije potrebno oblagati cijelu kupaonicu pločicama, - ističe Tanja te dodaje kako su zidovi u cijeloj kući ukrašeni wash wool tehnikom koja daje luksuzniji izgled interijeru, a u skladu je s dizajnom kuće.
Majstorski rad
Tanja vjeruje da ukrašavanje zidova inspirativnim umjetničkim tehnikama, koje majstorski radi, može učiniti svaki prostor posebnim. I mi se slažemo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....