Poznata izdavačka kuća Phaidon koja je specijalizirana za izdanja vezana za umjetnost, arhitekturu, dizajn, modu, fotografiju i popularnu kulturu kao i za kuharice, dječje knjige te knjige o putovanjima, uglavnom sve velikih formata u tvrdom uvezu što je jedan od njihovih zaštitnih znakova, odlučila se na izdavanje knjige o postmodernističkoj arhitekturi pod nazivom Postmodern Architecture: Less is a Bore (Manje je dosadno).
Autor knjige Owen Hopkins istaknuti londonski povjesničar, kustos i pisac sa zavidnim poznavanjem arhitekture osmislio je koncept knjige koja u svom naslovu posvaja izjavu arhitektonske ikone postmodernizma Roberta Venturija, a koja je nastala kao opreka Mies Van De Rohe- ovoj izjavi Less is More (Manje je više) te odmah na koricama daje naznake što bi se u njoj moglo pronaći.
Jedan od najkontraverznijih stilova u arhitekturi 20. stoljeća – Postmodernizam započeo je sedamdesetih godina prošlog stoljeća i svoj vrhunac doživio 80-ih i 90-ih, sada četrdesetak godina nakon doživljava ponovni procvat u smislu popularnosti kako među arhitektima tako i na društvenim mrežama.
Less is a Bore je pomno osmišljen katalog radova postmodernističke arhitekture iz svih dijelova svijeta i obuhvaća preko dvjesto zgrada među kojima su zastupljeni i neki od najvećih majstora arhitekture poput Alda Rossija, Ettore Sottsassa, Philipa Johnsona, Michaela Graveas, Roberta Sterna, Venturi Scott Brown i Jamesa Stirlinga kao i neke uratke iz 21. stoljeća dokazujući time da je interes za postmodernistički stil arhitekture i dalje živ.
-Smisao ove knjige je proširivanje kanona i otkrivanje raznolikosti i bogatstva postmodernističkog pokreta, a ujedno i jedan pogled dalje od arhitekture, u svijet u kojem ove građevine opstoje. Cilj ove knjige nije prikazati postmodernizam kao stil, nego kao jednu određenu senzibilnost koja je prisutna diljem svijeta.
Senzibilnost koja više cijeni kompleksnost nego jednostavnost, dekoraciju nego minimalizam, boje umjesto monokromatskog stila, kontekst umjesto introspekcije, sumnju povrh sigurnosti i gdje je više uvijek više – u jednom intervju izjavio je sam autor Owen Hopkins.
Knjiga je koncipirana na način da u tvrdom uvezu formata 29x25 cm na 224 stranice donosi 200 fotografija građevina nastalih u postmodernističkom stilu, a sve je također popraćeno citatima i referencama poznatih arhitekata i dizajnera kao i raznih umjetnika poput Dan Graham, Grayson Perry i Andy Warhol, Michel Foucault i Noam Chomsky, David Bowie i mnogih drugih.
Hopkins također ističe kako ova knjiga prati novonastalu popularnost koju uživa postmodernistički stil gdje se vraća ukrašavanje u dizajnu i ekspresivne forme u arhitekturi te naglašava kako stvari ne ostaju na tome nego zapravo idu povrh estetike i mode i svjedoče jednoj novoj ambiciji i promjeni doba.
Kako uz postmodernističku arhitekturu često dolazi pridjev „otkačena” tako smo i mi napravili uži izbor "otkačenih" građevina koje su predstavljene u knjizi tako da se sami uvjeriti je li njihova trenutna popularnost opravdana. Knjigu potražite na phaidon za 203,79 kn.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....