Ovaj fenomenalni projekt preuređenja stana u jednoj od starih tršćanskih zgrada okupirao je svu našu pozornost. Slovenski arhitekti iz arhitektonskog studija AKSL zaputili su se u Italiju kako bi ispunili želje svoje klijentice. U jednoj od onih prelijepih ulica u Trsu, tek petnaest minuta od obale već godinama stoji Palača Crispi. Prije nego što su stanovi u ovoj građevini bili prodani nekolicini različitih vlasnika, palača se dugi niz godina koristila kao poslovna zgrada osiguravajućeg društva.
Saznajemo kako je nova vlasnica žena koja voli puno putovati i uživati u gradovima i prirodi te živi između Beča i Trsa. Njezina najveća želje je bila da od tog starog i neuglednog prostora nastane njezina ljetna rezidencija u kojoj će moći uživati. U trenutku kada je vlasnica kupila svoj novi stan on je imao tamni drveni pod i ružičaste zidove, a mali kontinuirani uredski prostori su bili prenatrpani unutar tih 160 metara kvadratnih.
Arhitekti su započeli preuređenje tako da su tlocrt očistili od neželjenih zidova, ostavljajući smo one nužne kojima daju potpuno novi izgled. Tako da je jedan u potpunosti obložen staklom i zrcali dnevni boravak, a drugi je dobio polovičan otvor u koji je umetnuta staklena stijenka s crnim metalnim okvirima koja prostoru daje suvremen izgled, ali ujedno slijedi cijelu ideju otvorenosti i prozračnosti. Ostatak stana je otvoreni prostor, gdje je na jednoj strani prostrani dnevni boravak koji se smjestio u prostoriji koja se nalazi u uglu zgrade te je prostor obasjan predivnim prirodnim osvjetljenjem zahvaljujući velikom broju prozora. Dok se skoro ista scena nastavlja u drugom dijelu gdje je smještena kuhinja i blagovaonica.
Prostori su definirani samo namještajem i blagim i neutralnim bojama bez potrebe da se nešto posebno naglašava ili ističe jer ovdje najljepšu priču priča sama arhitektura. Ipak, namještaj u stanu pažljivo je odabran, sastoji se od novih suvremenih komada, poput blagovaonskog stola Ione Voutrin i središnjeg lustera Tooy Nabila u kombinaciji s nekim antiknim namještajem poput staklene vitrine iz secesijskog doba i pomoćnog stola od betona koji za vlasnicu ima sentimentalnu vrijednost. Također se vodila velika briga oko detalja pa su čak i kvake posebno izabrane i dizajn su Macela Wandera te sitne keramičke skulpture Alye Neuner u prostor su postavljene kako bi se stvorio dojam da ste ušetali u kutiju nakita koja ima veliku vrijednost i sentimentalnost.
Još jedan zanimljiv detalj je onaj za kojim obično svi čeznemo, a to je klupa uz prozor, koja u sebi uvijek nosi jednu dozu romantike, ali je također značajka jednog mediteranskog dizajna koja uporabu apartmana približava načinu života u mediteranskim gradovima, skrivanju unutar hladnih stanova i promatranju živahnog života na ulicama ispod.
Za sam kraj arhitekti zaključuju - Željeli smo postići laganu atmosferu s mediteranskim štihom, ali zadržati taj karakter palače koja u sebi nosi priču o Trsu i Beču u nekim prošlim vremenima – i čini nam se da su baš u tome i uspjeli.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....