Atraktivan minijaturni stan uređen je u središtu Zagreba u jednoj donjogradskoj zgradi s dvorišnim traktom, prema projektu studija Armano Linta, površine samo 18 četvornih metara, s galerijskim krevetom. Rezultat je potpune adaptacije, a ključna riječ projekta bila je jednostavnost.
- Iz financijskih i svjetonazorskih razloga s klijenticom smo se odmah u početku dogovorili da se ne rade nikakvi radovi koji doista nisu potrebni, ali da se svi oni radovi koji će biti potrebni rade temeljito - kaže arhitekt Veljko Armano Linta.
Srušen je pregradni zid i skinuta sva žbuka. Lagani, gipskartonski zidovi, knauf, postavljeni su tako da se oblikuje kupaonica u kutu. Ostali cigleni zidovi su očetkani i obojeni u bijelo
U DVORIŠTU
Stan je planiran kao praktičan, svijetao, udoban i estetski jednostavan, ali u okvirima onoga što je danas popularno, a u svrhu iznajmljivanja. No, zatečeno stanje bilo je suprotno - prostor uz prozor bio je zakrčen mikrokuhinjom, kupaonica je bila mala i usred stana, a veća soba je bila u potpunom mraku. Pod je bio potpuno potrošen i neravan, strop se navlažio prilikom renovacije potkrovlja, žbuka je bila u lošem stanju, kao i instalacije. Stan se nalazi je zgradi u dvorištu s galerijom iz koje se nekoć ulazilo u pojedinačne sobe, a s vremenom su individualni vlasnici napravili mokre čvorove u tim malim prostorima i svakome je bilo na volju koliko će iskoristiti prednosti visokih stropova.
- Što smo napravili? Srušili smo pregradni zid i skinuli svu žbuku. Lagane gipskartonske zidove, knauf, postavili smo tako da oblikujemo kupaonicu u kutu i uza zid prema susjedu uz koji ćemo imati krevet i TV, radi zvučne izolacije i izravnavanja velikih grba. Ostale ciglene zidove smo očetkali i obojili u bijelo. Instalacije smo vodili vidljivo po ciglenom zidu lijepo i bez štemanja, a nevidljivo unutar gipskartonskih zidova. Skinuli smo gornji sloj poda i šute, napravili lagani suhi estrih koji je izravnao pod i stavili parket jer je drvo ipak drvo - navodi arhitekt.
Svi troškovi temeljne adaptacije dotrajalog stana i uređenja interijera, znači od štemanja do vaze na stolu, uključujući arhitektonski projekt, iznosili su 120.000 kuna plus PDV, odnosno 760 eura s PDV-om po četvornome metru
Također, uklonjen je spušteni strop i stavljen novi, bijeli, od gipskartona da smiri ugođaj. Krevet su postavili na minimalnu čeličnu konstrukciju, a ispod njega su stvorili garderobu. Stubište je također čelično, s hrastovim gazištima. Zamijenili su dotrajali prozor i vrata novima te su usput uredili lijepu prozorsku klupčicu na kojoj se može i sjediti.
- U suradnji s klijenticom, praktično smo riješili raspored kupaonice i kuhinje, pomogli joj donekle savjetom pri odabiru namještaja i to je bilo to - dodaje A. Linta.
Krevet je postavljen na minimalnu čeličnu konstrukciju, a ispod njega je garderoba. Stubište je od čelika i hrasta. Kupaonica je kao velika kutija
Kreiran je svijetli životni prostor uz veliki prozor koji puni stan jutarnjim suncem i omogućuje pogled na zagrebačke krovove. Osjećaj prostranosti je veći od “kvadrature” jer je prostor visok, ali i zato što zidovi kupaonice ne idu do stropa - kupaonica je poput kutije umetnute u velik životni prostor koji obuhvaća cijeli stan.
- Pa ipak, dovoljno je visoka i viša nego što je nužno. Tako smo oblikovali intimnu nišu za spavanje u koju se može povući na sigurno i mekano. Zahvaljujući tome što se s ruba kreveta ima pogled na cijeli stan te dalje kroz prozor, ta niša nije klaustrofobična - objašnjava Armano Linta.
DOBRI MAJSTORI
Suradnja s klijenticom je, kako kaže on, bila intenzivna, konstruktivna i ugodna, dok su majstori napravili pošten posao i pritom su se međusobno usklađivali i dogovarali, a rezultatom su svi bili zadovoljni.
Za kraj pitamo ga i za cijenu adaptacije i uređenja.
- Svi troškovi, od prvog štemanja do vaze na stolu, uključujući arhitektonski projekt i savjetovanje, iznosili su 120.000 kuna plus PDV, odnosno 760 eura po četvornome metru s PDV-om. Za tako opsežnu obnovu tako malog stana, to je ispalo jako dobro - zaključuje A. Linta.
Foto: Studio Armano Linta
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....