Od slave do ruševina: to je ono što se diljem svijeta događa arhitektonskim djelima koja su određeno doba života bila obasjana svjetlima reflektora, a zatim, zbog uspona i padova u povijesti – od tržišnih promjena, političkih nepredviđenih okolnosti, hirovima mode, ili jednostavnije neumoljivim protokom vremena bez obzira na njihovo održavanje – završile izbrisan spužvom povijesti. I to se dogodilo s hotelom Jugoslavija koji je, kao i njegovi slavniji prethodnici (hotela Imperial Franka Lloyda Wrighta u Tokiju), podlegao udaru buldožera zbog zastarjelosti i nebrige za njegovo očuvanje, piše Domus.
Kada je otvoren 1969. godine, u vrijeme bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), hotel je bio među pet najvećih u Europi i smatran je jednim od najluksuznijih i najljepših hotela na svijetu, zahvaljujući između ostalog romantičnom pogledu na Dunav, kao i tome da je bio "perjanica" Titove međunarodne politike.
Impozantna struktura prigrlila je leksikon kraljevskog socijalizma u arhitekturi, iznutra omekšan finim luksuzom. Ispod 40.000 kristala legendarnog Swarovski lustera koji je ušao u knjigu rekorda (najvećeg na planetu, do 2010.), međunarodni politički summitovi, društvene zabave i utjecajni gosti, od Richarda Nixona i Jimmyja Cartera do astronauta Apolla 11, Neila Armstronga i Tine Turner, izmjenjivali su se u ovom prostoru.
Kako prenosi Domus nakon NATO bombardiranja 1999. godine, građevina je teško oštećena i samo djelomično obnovljena iste godine kako bi ponovno bila otvorena za novogodišnju noć 2000. Nakon naizmjeničnih financijskih peripetija, 2006. tvrtka "Danube Riverside" obećala je ponovno pokrenuti hotel, ali bez uspjeha, pa je s vremenom slava prošlosti izblijedila između zatvaranja i ponovnog otvaranja jeftinih soba, jeftinih restorana i drugorazrednog hotela i kasino.
Unatoč intrinzičnom kulturnom interesu, o čemu svjedoči i dokumentarni film "Hotel Jugoslavia" švicarskog redatelja Nicolasa Wagnièresa, nagrađen Zlatnim medvjedom na Berlinskom filmskom festivalu 2018., zgrada je nedavno završila na dražbi, a prije nekoliko dana započela je operacija rušenja i uklanjanja tragova povijesnog i emocionalnog sjećanja koje nadilazi arhitektonsku vrijednost građevine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....