ŠTO MISLITE?

Štedite li više novca ako perete posuđe u perilici ili ručno? Konačno znamo točan odgovor

 /SHUTTERSTOCK

Što se tiče pranja posuđa, izbor između tradicionalnog ručnog pranja i korištenja perilice posuđa mnogima se može učiniti trivijalnim. Međutim, ova odluka ne utječe samo na vaš kućni budžet već i na okoliš. Uz sve veći fokus na održivi život i uštedu energije, bitno je procijeniti koja bi metoda mogla biti dugoročno korisnija.

Prema essanews najneposredniji faktor koji treba uzeti u obzir je trošak. Na prvi pogled, ručno pranje posuđa čini se kao ekonomičnija opcija, jer se time izbjegavaju početni troškovi i stalna potrošnja energije povezana s perilicom posuđa. Ne morate kupiti uređaj i nema dodatnih računa za struju povezanih s njezinim radom. Međutim, skriveni troškovi pranja leže u potrošnji vode. Perilica posuđa koristi znatno manje vode po ciklusu pranja od 11 do 15 litara. S druge strane, tradicionalno pranje može potrošiti i do 98 litara vode za isti broj posuđa. Ova značajna razlika u korištenju vode može dovesti do viših računa za vodu, posebno ako se posuđe pere često ili za veliku obitelj.

image
/ ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA// ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Iako se ručno pranje na prvi pogled može činiti jeftinijim, dugoročne uštede od korištenja perilice posuđa su znatne, osobito ako vaše kućanstvo ima veliku potražnju za pranjem posuđa.

Kada je riječ o korištenju energije, mnogi pretpostavljaju da su perilice posuđa veliki potrošači energije. Međutim, moderne perilice posuđa dizajnirane su imajući na umu energetsku učinkovitost. Troše relativno male količine energije, posebice u usporedbi s energijom potrebnom za zagrijavanje vode za ručno pranje. U tipičnom domu grijanje vode pomoću kotla ili bojlera može biti skupo. Perilica posuđa, nasuprot tome, koristi energiju za učinkovitije zagrijavanje vode i često koristi manje ukupne energije, posebno kada pere puno posuđa.

Stoga, kada se uspoređuju troškovi grijanja vode za pranje na ruke u odnosu na korištenje perilice posuđa, potonja često pobjeđuje u pogledu potrošnje energije. To znači niže račune za struju i općenito energetski učinkovitiji način čišćenja posuđa.

image
SIARHEI KHALETSKI/GETTY IMAGES

Drugi važan faktor u ovoj usporedbi je vrijeme i praktičnost koju nudi perilica posuđa. Ručno pranje posuđa može biti dugotrajno, od 30 do 40 minuta dnevno, ovisno o broju posuđa. Perilice posuđa, s druge strane, omogućuju vam da ubacite posuđe i pustite da stroj odradi posao, oslobađajući vaše vrijeme za druge kućanske poslove ili osobne aktivnosti.

U zaposlenim kućanstvima, posebno s djecom ili više članova obitelji, praktičnost perilice posuđa se ne može precijeniti. Možete napuniti perilicu posuđa i uključiti je u bilo koje vrijeme, čak i tijekom noći ili kada niste kod kuće. Ova fleksibilnost omogućuje vam održavanje učinkovitijeg i organiziranijeg kućanstva.

Štoviše, fizički napor ručnog pranja posuđa može biti naporan, posebno za osobe sa zdravstvenim problemima, poput artritisa ili bolova u leđima. Perilica posuđa eliminira ovo opterećenje, čineći je mnogo udobnijim izborom za osobe s poteškoćama u kretanju ili fizičkim poteškoćama.

Jedna od prednosti perilica posuđa koju mnogi ljudi zanemaruju je njihova sposobnost čišćenja na visokim temperaturama. Moderne perilice posuđa mogu prati posuđe na temperaturama koje mogu doseći 60 stupnjeva celzijusa ili više, što učinkovito uklanja tvrdokorne mrlje i ubija štetne bakterije.

image
/SHUTTERSTOCK

Puno je teže ručno prati posuđe na tako visokim temperaturama, jer može biti neugodno ili čak opasno rukovati vrućom vodom. Stoga perilice posuđa nude vrhunsku higijenu, posebno za predmete poput dasaka za rezanje, dječjih bočica ili posuđa koji dolaze u dodir sa sirovim mesom ili drugim zagađivačima.

U konačnici, izbor između ručnog pranja i korištenja perilice posuđa ovisi o vašim specifičnim kućanskim potrebama. Za veće obitelji ili zaposlene pojedince koji se uvelike oslanjaju na svoju kuhinju, ulaganje u perilicu posuđa može uštedjeti vrijeme, smanjiti potrošnju vode i energije te poboljšati higijenu. Obitelji s djecom posebno imaju koristi od učinkovitosti i praktičnosti koju nudi perilica posuđa, posebno ako peru više posuđa svaki dan.

S druge strane, za pojedince koji žive sami ili kućanstva u kojima se posuđe rijetko pere, perilica posuđa možda neće biti potrebna. U takvim slučajevima pranje na ruke je isplativije i vremenski učinkovitije, jer je potrebno oprati manje posuđa, a potrošnja vode nije toliko značajna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 09:55