Na Rabu, otoku sporta, jučer je online predstavljena mobilna aplikacija Rab Archaeological Traces. Riječ je o aplikaciji koja na zabavan i edukativan način objedinjuje tri poučne staze koje se protežu kroz Kampor (staza Capo Fronte), Lopar (staza Epario) i Supetarsku Dragu (staza Frux). Služeći se aplikacijom moguće je proći 34 info točke bogate zanimljivostima o dosad neistraženoj prirodnoj i kulturnoj baštini otoka – arheološkim, sakralnim i etnografski značajnim lokalitetima ili područjima.
Aplikacija je svojevrsna nadogradnja istoimenog projekta iniciranog u sklopu programskog pravca 27 susjedstava – Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. U prvoj fazi projekta, koja je javnosti predstavljena u lipnju ove godine, uređene su poučne staze, dok je u drugoj fazi izrađena interaktivna mobilna aplikacija kao svojevrsni vodič za individualno istraživanje otoka ili kao pripomoć prilikom vođenih tura.
Aplikacija objedinjuje navigaciju, proširenu stvarnost (virtualne likove), audio i video sadržaje, razne zanimljivosti, pitalice, igrice i AR fotografiranje te ima ugrađenu statistiku i sustav nagrađivanja. Na Google Playu i App Storeu dostupna je na hrvatskom i engleskom jeziku, a za sljedeću godinu najavljena je njena nadogradnja za njemački i talijanski jezik.
„Na jednostavan, razumljiv i zabavan način prezentirano je tisućljetno kulturno nasljeđe otoka koje je do sada većim dijelom bilo nepoznato čak i Rabljanima, a s druge strane pruženi su utemeljeni podaci koji se baziraju na relevantnoj literaturi i istraživanjima te u cjelokupnom projektu moram istaknuti ulogu naših stručnih suradnika – arheologa Ane Konestre i Ranka Starca te tvrtke PokloniMe koja je bila izvođač aplikacije. Iako aktualnu pandemiju nismo mogli predvidjeti, čini se da je projekt došao u pravom trenutku jer otvara mogućnosti za aktivan, interdisciplinaran, edukativan, i što je u ovom trenutku najvažnije, siguran vid provođenja slobodnog vremena ili godišnjeg odmora u prekrasnoj, čistoj i očuvanoj prirodi“, kazala je Tonka Kavran, ravnateljica Centra za kulturu Lopar i voditeljica projekta Rab Archaeological (T)races.
Ljubitelji prirode i aktivnog života mogu odabrati hoće li staze Rab Archaeological (T)races proći pješice ili biciklom, a prilagođene su gotovo za sve uzraste.
„Aplikacija je sadržajno prilagođena korisnicima različitih interesa, djeci, odraslima, rekreativcima i sportašima, zaljubljenicima u arheologiju i onima koji žele znati više. Prezentira i valorizira arheološku baštinu, ali i prekrasne rapske krajolike. Vjerujemo, o čemu svjedoče i dosadašnja iskustva, da će ovaj projekt biti motiv dolaska na otok brojnih gostiju iz Hrvatske i inozemstva te pozivnica lokalnom stanovništvu da doživi rapske staze iz drugačije perspektive“, rekla je Katarina Ribarić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Rab i članica projektnog tima.
Uz navigaciju i informacije o samim lokalitetima, aplikacija pruža i niz zanimljivosti, legendi i predaja vezanih za otok i život na njemu. Uz mnoge pozitivne reakcije i veliki interes medija, projekt su posebno prigrlili otočani.
„Dobili smo zanimljiv i atraktivan sadržaj koji kombinira kulturni i jedan od najbrže rastućih oblika turizma - aktivni turizam. Također, potaknuta su istraživanja do sada neistraženih arheoloških lokaliteta, a samim time stvaramo preduvjete za njihovu zaštitu. I na kraju, jedna od najvećih vrijednosti ovog projekta je edukacija, prije svega lokalnog stanovništva o bogatstvu koje naš otok ima, jer tek kada lokalno stanovništvo shvati čime sve raspolažemo, počet će cijeniti svoj otok još i više“, izjavio je Luka Perčinić, voditelj marketinga TZG Raba i član projektnog tima.
Rab Archaeological (T)races zajednički je projekt Centra za kulturu Lopar, Pučkog otvorenog učilišta Rab te Turističke zajednice Općine Lopar i Turističke zajednice Grada Raba koji se provodi u partnerstvu s Institutom za arheologiju i Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja Rijeka. Aplikacija je izrađena uz financijsku potporu Grada Raba i Općine Lopar.
Na predstavljanju su sudjelovale članice užeg projektnog tima – Tonka Kavran, ravnateljica Centra za kulturu Lopar i voditeljica projekta te Katarina Ribarić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Rab. Sudjelovali su i Kata Barišić, direktorica tvrtke PokloniMe koja je bila izvođač aplikacije, načelnik Općine Lopar Josip Borić, zamjenik gradonačelnika Grada Raba Denis Deželjin, Emina Višnić, rukovoditeljica kulturnog programa Rijeke 2020 – EPK, Ivan Šarar, pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke te Sonja Šišić, pročelnica županijskog UO za kulturu, sport i tehničku kulturu.
Projektni tim poziva sve ljubitelje sporta, aktivnog života, arheologije i povijesti da istraže rapsku kulturnu baštinu i prirodne ljepote te da novu aplikaciju koriste tijekom cijele godine. Za iduću godinu u planu je edukacija za turističke, bike i planinske vodiče te nove edukativne i sportsko–rekreativne aktivnosti na poučnim stazama.
Više pojedinosti o projektu i aplikaciji svi zainteresirani mogu pronaći na službenoj web stranici – www.rabarchaeologicaltraces.com.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....