DETALJAN VODIČ

Ovo su stvari koje morate izbaciti prije Nove, donosimo upute kako to što brže i efikasnije odraditi

 /SHUTTERSTOCK

Cijelu smo godinu, posebno oni najmlađi, iščekivali jučerašnji dan. Sad kad su darovi odmotani, a sve dekoracije još krase naše domove, vrijeme je za pripremu za pospremanje doma. Ormar, ladice i ormarići sad su napunjeni novim predmetima, a u 2025. valja ući s koliko toliko posloženim stvarima koje posjedujemo i tako obilježiti još jedan "novi početak".

Godišnje raspremanje ili, sve popularnija engleska riječ "decluttering" trebalo bi se, stoga, odraditi u narednih nekoliko dana, a kako bi ono bilo što uspješnije, donosimo popis i korake raspremanja koje predlaže portal Southern Living, na kojemu su predmeta kojih se do Nove godine treba riješiti podijelili u pet skupina, o kojima ćemo više napisati u nastavku.

Prema njihovoj uputi ovom kućanskom zadatku treba pristupiti kao bilo kojoj drugoj obvezi u svom kalendaru pa i voditi evidenciju kad ste to zadnji put učinili. Takav sistematičan pristup mnoge potakne da postanu redoviti u raspremanju i rješavanju predmeta koji im više nisu potrebni pa time uspijevaju zadržati red u kući.

image
/SHUTTERSTOCK

Koliko često treba ukloniti suvišne stvari?

Većina stručnjaka za čišćenje koji redovito objavljuju na američkim i britanskim lifestyle portalima smatra da jednom godišnje nije dovoljno za odraditi generalno raspremanje stvari. Sezonsko, koje bi se svelo na tri do četiri puta godišnje, bi već moglo funkcionirati za održavanje optimalnog broja stvari koje posjedujemo u kući. Ako to niste uradili prije samog Božića sad ste možda u situaciji da ne znate ni gdje biste s nekim stvarima i imate li prigodno mjesto za pohranu. To vam možda stvara i velik stres, no ne očajavajte, imate sasvim dovoljno vremena da u 2025. uđete organiziraniji.

Kako stvoriti efikasan način za pospremanje?

Kao i kod svake druge radnje u kući koja se može lako odgađati, pomaže imati uspostavljenu rutinu koje se uvijek treba pridržavati. Ako u raspremanju želite uvijek biti "korak ispred" nabavite samoljepljive papiriće i njima označite vreće ili kutije u koje ćete stavljati predmete kojih ste se odlučili riješiti tako da jasno budu odvojene one koje su za doniranje i na koju lokaciju i one koje ste predvidjeli za prodaju putem oglasnika ili za reciklažu. Ako imate dovoljno mjesta u vašem domu, primjerice u smočnici, ovako označene kutije mogu čitavo vrijeme stajati tamo i povremeno se puniti, čime ćete, kad dođe trenutak generalnog raspremanja, sigurno imati puno manje posla.

Kako odlučiti kojih se predmeta riješiti?

Najčešća pitanja koja si trebate postaviti prilikom odluke hoćete li neki predmet zadržati ili ne su koristite li ga aktivno i ima li sentimentalnu vrijednost. Ako su oba odgovora odmah "ne", predmet odoložite u predviđenu kutiju. Ako vam se čini da ima sentimentalnu vrijednost, označite i jednu takvu kutiju pa ćete ju, kad se riješite ostatka stvari u generalnom raspremanju, još jednom pregledati i odlučiti šti zadržati. Na ovaj način ćete izbjeći da, u žaru bacanja stvari, izgubite i nešto što možda i niste htjeli baciti ili donirati.

image
/SHUTTERSTOCK

5 stvari koje biste trebali baciti prije Nove godine

Stari ukrasi

Blagdanski ukrasi svakog su prosinca sve brojniji i raskošniji pa nije čudo da u većini domova kutije s ovim predmetima iz sezone u sezonu postaju sve veće. Ako to niste napravili prije ovogodišnjeg kićenja drvca, kad ga budete raspremali, pregledajte svoje dekoracije i odlučite koje ne ulaze u 2025. godinu. Sigurno ih ima, a s obzirom na navike i trendove, ako ste među ljubiteljima blagdanskog dekora htjet ćete i za godinu dana neki novi detalj, stoga se odmah pobrinite naći mjesta i za njega tako da se riješite barem jednog starog ukrasa.

image

Igračke koje više nisu za uzrast važe djece vrlo se jednostavno mogu donairati na društvenim mrežama

ERIK THAM/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA/ERIK THAM/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

‘Prerasle‘ igračke

Ako u vašoj kući ima mališana, onda sigurno ima i barem jedna kutija igračaka koje "čame" nedirnute već neko vrijeme jer su ih vaša djeca prerasla i počela se zanimati za druge igračke ili hobije. Možete ih sortirati i odlučiti čega se riješiti skupa s njihovim malim vlasnicima ili to jednostavno, po vlastitoj intuiciji za one igračke za koje ste sigurni da više nisu za uzrast vaše djece, odraditi to dok ih nema u kući. Igračke uvijek možete donirati, stoga provjerite na društvenim mrežama gdje ih možete dostaviti ili, još bolje, objavite u kojem naselju se vi ukoliko netko želi doći po njih.

image

Neki od kalupa za kolače možda su već dotrajali ili ih nikad niste ni željeli koristiti

NIKOLAEVA ELENA/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Pribor za pečenje

Blagdanski kolačići raznih oblika vrlo su primamljivi pa, ako i niste posve vični u kuhinji, možda ste ih pokušali napraviti. Prava "zamka" ovdje ne leži nužno u sastojcima, već u kalupima kojih je danas na tržištu zaista puno i teško im je odoljeti. Osim toga, neke ste kalupe možda naslijedili ili dobili na dar i ladica se jednostavno s godinama napunila, a neki su možda već i dotrajali. Odlučite koje od njih više nećete koristiti i riješite ih se.

image

Riješite se odjeće i dodataka koje više ne nosite jer nema potrebe da stvari ispadaju iz ormara

/SHUTTERSTOCK

Zimski dodaci i odjeća

Zimski dodaci i odjeća masivni su te mogu zauzimati puno prostora u ormarima. Kako iz sezone u sezonu nabavljamo nove stvari i na ovoj se "hrpi" zasigurno može pronaći barem nekoliko predmeta koje godinama niste obukli niti koristili. Odjeću koja je u dobrom stanju za koju ste sigurni da vam više neće trebati možete vrlo jednostavno donirati, baš kao i igračke, stoga nema potrebe da vam stvari ispadaju iz ormara kad ga otvarate.

image

U malim se ladicama često skriva puno nepotrebnih predmeta kojih se do 2025. godine treba riješiti

/SHUTTERSTOCK

Razni predmeti u često korištenim ladicama

Ovakve se ladice najčešće nalaze u hodniku, kuhinjskoj komodi ili TV ormariću i u njih pohranjujemo "ono što treba i ono što ne treba". Do kraja godine pregledajte njihov sadržaj i riješite se svega što je neispravno, dotrajalo ili niti ne znate čemu služi. Tu se mogu naći napola iskorišteni blokovi i kemijske olovke koje više ne pišu, privjesci za ključeve, otvarači, kablovi od punjača koji više nisu za uporabu... nastavite niz.

3 savjeta za uspješan završetak raspremanja

"Zaposlite" društvo

Ako vam raspremanje stvari nije zabavno i mislite da bi vam dobro došla pomoć, možda netko od vaših prijatelja želi "pružiti ruku". Mnogi su ovih dana slobodni i, uz druženje, bi mogli skupa s vama raspremiti barem jednu prostoriju te, osim vaših stvari, "pretresti" i sve teme koje niste stigli u užurbano predblagdansko vrijeme. Ako to nije slučaj, onda ne zaboravite zaposliti vaše ukućane. Dio predmeta ionako nje možete ukloniti iz kuće bez konzultacije s njima pa pokušajte raspremanje pretvoriti u zajedničko druženje ili svojevrsnu igru.

Budite spremni

Generalno raspremanje stvari ne započinjite ako nemate dovoljno velikih vreća, kutija, papirića za obilježavanje pa čak i - goriva. Neke ćete stvari možda morati odvesti na reciklažna dvorišta. Zato se prije samog posla organizirajte i opremite potrepštinama kako vam ništa ne bi "stalno na put" u ovom zadatku nakon kojeg ćete sigurno s manje stresa i "nedovršenih repova" ući u novu godinu.

Nagradite se

Za one za sindromom hrčka i one kojima raspremanje stvari općenito spada među najmrskije zadatke, možda će funkcionirati sustav nagrađivanja. Sigurno postoji nešto što već dugo želite i uspješno raspremanje doma odlična je i sasvim dovoljna prigoda da si to priuštite ako možete, bilo to putovanje, večera ili još jedan par cipela, obzirom da ovog puta niste zaboravili raspremiti niti taj ormar.

image
/SHUTTERSTOCK
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:33