Jedan od prvih domaćih pilot-projekata dobivanja toplinske energije iz mora realizirat će se uskoro u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" u Rovinju. Projekt proizvodnje energije za grijanje iz mora Sea for Heritage Energy Transition (SeaHeat) vrijedan je gotovo milijun eura.
ZNATNE UŠTEDE
Projekt je financiran EGP financijskim mehanizmom i norveškim financijskim mehanizmom iz programa Energija i klimatske promjene. U dvije bolničke zgrade u kojima se trenutno za grijanje koriste kotlovi s lož-uljem, prema ovom će se oglednom projektu uz pomoć inovativne tehnologije i dizalica topline iz morske termalne energije ubuduće proizvoditi ogrjevna i rashladna energija, pri čemu će se korištenjem novog sustava postići i znatne uštede, kao i veća energetska neovisnost.
U sklopu projekta predviđena je zamjena sustava grijanja u zgradi VII (A), površine 3307 četvornih metara, i u zgradi B, površine 3294 kvadrata, za što je projektna dokumentacija izrađena još 2018. i 2019. godine te su ishođene sve potrebne suglasnosti, pa i ona nadležnog konzervatorskog odjela. Uklonit će se spoj na postojeći sustav u zgradi i sagraditi nova strojarnica u podrumima predmetnih zgrada, čime se u eliminiraju gubici vanjskog cjevovoda. Novi sustav temelji se na korištenju dizalica topline, takozvanom voda-voda modelu koji se kao primarnim energentom koristi morskom vodom.
Dizalice topline u potpunosti će pokrivati i potrebe za potrošnom toplom vodom. Predviđa se ugradnja četiriju inverterskih dizalica topline od 25 do 100 kW nominalnog toplinskog učinka pojedinačno.
Osnovni je cilj projekta promicati energetsku obnovu spomenički zaštićenih zgrada korištenjem dizalica topline koje nemaju vidljivu vanjsku jedinicu te ni na koji način ne narušavaju vizualni identitet zgrade, a istodobno osiguravaju visoku energetsku učinkovitost.
TRANSFER ZNANJA
Iako Hrvatska ima desetljetno iskustvo u korištenju morske vode kao energenta za grijanje ili hlađenje posredstvom dizalica topline, sustavi nisu jako rašireni unatoč golemom potencijalu jadranske obale, gdje je velik broj potrošača, posebno u turističkom sektoru, koji se koriste znatnim količinama energije. Jedan je od važnih ciljeva projekta da kao ogledni primjer potakne druge tvrtke i institucije na korištenje mora kao inovativnog izvora toplinsko-rashladne energije, kao i edukacija te svojevrsni transfer znanja partnerskom suradnjom više dionika.
Projekt se realizira u suradnji s partnerima među kojima su, u partnerskom konzorciju, uz Ministarstvo regionalnog razvoja i Istarska regionalna energetska agencija d.o.o. - IRENA, Fakultet strojarstva i brodogradnje te Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu te partner Apenhet AS iz Kraljevine Norveške.
Nakon realizacije projekta sustav će se početi koristiti 2024. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....