Smatra se da su bili smješteni u blizini kraljevske palače u Babilonu. No, do danas mjesto Visećih vrtova još nije utvrđeno. Unatoč tome, ustrajale su mnoge teorije o strukturi i položaju vrtova. Viseće vrtove detaljno su opisali brojni klasični autori, Između ostalog, prema legendi sagradio ih je kralj Nabukodonozor II. u 6. stoljeću prije Krista za svoju voljenu Amitis. Babilon je tih godina bio bučan, prašnjav grad, a mlada kraljica, je patila jer su joj nedostajale planine i zelenilo domovine Medeje.
Danas u velikim, prašnjavim i zagađenim gradovima mnogi stanovnici, poput Amitis čeznu za zelenilom, pa ne čudi da zelene viseće vrtove sve češće viđamo u projektima, osobito u pogodnim klimatskim uvjetima. Ovaj trend u arhitekturi odražava istovremeno porast interesa prema održivosti i stilu života okrenutom prirodi. Unutarnji vrtovi i vizualna privlačnost visećih biljaka i vinove loze penjačice pružaju okruženje za zdraviji život. Okomiti dizajn istovremeno štedi prostor i ugrađuje biljke u atmosferu kuće, osiguravajući da prostor podsjeća na vrt koliko i na udoban dom.
Za pravilno postavljanje vertikalnih vrtova, arhitekti trebaju obratiti pozornost na klimu; vrste biljaka; uvjete rasta i života kao što su svjetlost, vlaga, tlo i voda; prostor; i, naravno, dizajn. Poteškoća ekstenzivnih unutarnjih vrtova nije samo osigurati da su odabrane biljke ugodne i prikladne za okruženje, već i da im uvjeti u samom domu dopuštaju da napreduju. Osigurati dovoljno vode i hranjivih tvari može biti kompliciran pothvat, osobito za viseće biljke, Stoga uvijek treba konzultirati botaničara, piše ArchDaily.
U nastavku ćemo detaljnije pogledati rasprostranjenost visećih vrtova i vinove loze, raspravljajući o tome kako se koriste unutar ovih specifičnih projekata i općenito, u projektima smještenim prvenstveno u Vijetnamu i Indoneziji.
U Greenery Curtain kući HGAA studija, viseće biljke prekrivaju i fasadu i unutarnji prostor dvorišta. Dizajniran za stariji par koji je tražio miran, jednostavan život, dom je u središtu vrta, ribnjaka i osamljenog unutarnjeg prostora. Iako je vrt velik, njegova prisutnost nije neugodna; puzavice koje vise s krova pružaju dodatnu razinu privatnosti, uranjaju stanare dublje u vrtnu oazu i blokiraju prašinu i gradsku buku. Sve u svemu, oni potiču introvertirani stil života uronjen u ljepotu prirode unatoč niskoj kvaliteti okoliša zbog rudarskih operacija u pokrajini.
U kući Ster, tvrtke DELUTION, zajednički zid koji dijele drugi i treći kat zgrade obavijen je vinovom lozom, stvarajući vizualni kontinuitet unutar kuće dok se zelenilo širi po katovima. Isto tako, viseći vrt se nastavlja od glavne spavaće sobe pa krasi i fasadu zgrade i unutarnju atmosferu spavaće sobe, s prozorima od poda do stropa koji se otvaraju izravno u vrt. Kao nadopuna ovim visećim središnjim dijelovima, biljke u posudama raspoređene su po ostatku doma i također zatvaraju velik dio vanjskog prostora.
Park Roof kuća tvrtke MDA Architecture ima sličnu misiju: stvoriti spokojan, privatni prostor ispunjen zelenilom i svjetlom za vikend odmor vlasnika. Dakle, dom također koristi puzavice kako unutar kuće tako i preko fasade kuće, odvajajući kuću od ostatka grada, ali i unutarnje prostore jedne od drugih. Štoviše, okomite razine vrta—koji se protežu kroz svaki kat kuće, uključujući krov—šire prirodnu atmosferu i umirujuće zelenkaste tonove po cijeloj kući, umirujući i opuštajući cijelu obitelj. Konačno, terasa park na krovu također je donekle funkcionalna, jer se može transformirati u botanički vrt u kojem se uzgajaju povrće i biljke za konzumaciju—pretvarajući dom u ultimativni održivi stambeni prostor koji gleda prema unutra.
U projektu IH Residence studija Andramatin, viseći vrtovi i biljke na mjestu kuće zauzimaju gotovo isto toliko prostora koliko i sami stambeni prostori. Gotovo cijelom dužinom kuće proteže se masivna vrtna površina, s jedne strane ograđena potpornim zidom, a s druge strane ostatkom same kuće. Vinova loza proteže se niz zid, dok su trupci i grmlje posuti po podu vrta. Susjedni hodnik na prvom katu otvoren je prema vrtu, odvojen samo potpornim stupovima, spajajući prebivalište s prirodom. Međutim, ovaj unutarnji vrt samo nadopunjuje okolni krajolik, koji uključuje gusto grmlje i drveće vidljivo s mnogih velikih prozora kuće.
Konačno, iako CH kuća studija ODDO architects primarno koristi sobne biljke i vrtove ugrađene u pod, njegova upotreba puzavica i pažnja na vertikalnost zaslužuju poseban spomen. S prekrasnim visećim vibracijama koje se prostiru nad glavnim dnevnim prostorom, upotpunjenim visokim sobnim drvećem koje se proteže na više katova, i konačno dugim visećim ventilatorima i svjetlima, dom je vježba prekrasnog dizajna interijera usredotočenog na prirodu i vertikalni tok. Podvig je posebno nevjerojatan ako se uzme u obzir da je kuća izgrađena u prenapučenom glavnom gradu Hanoju, poznatom po velikoj gustoći naseljenosti, zagađenju zraka i nedostatku zelenila. Unutar ovog gustog i kaotičnog konteksta, arhitekti stvaraju prirodnu oazu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....