Balkonski vrt

Uradi sam: Sustav samozalijevanja za zaboravljive

 BERISLAVA PICEK/CROPIX

Nedostatak vode jedan je od najčešćih razloga zbog kojeg većini urbanih vrtlara propadne balkonska gredica bez obzira radi li se o rajčici, peršinu ili pelargoniji. Posebno je rizičan period ljetnih vrućina, kada se tegle u kojima se uzgajaju biljke isušuju munjevitom brzinom. Čak i ako se biljke svakodnevno zalijevaju, velike su šanse da će voda ispariti do sredine dana, što je stres za bilje, čija posljedica mogu biti bolesni plodovi ili smanjena otpornost na nametnike.

Biljkama je voda potrebna i kako bi korijen apsorbirao hranjive tvari. Plodovito povrće poput rajčice, krastavca, ili patlidžana posebno je osjetljivo na isušivanje zemlje, pa plodovi često ostanu zakrljžali i potpuno bezukusni. Jednom kada se zemlja u tegli isuši, gotovo se nemoguće vratiti na početno stanje, no kada se to dogodi, preporuka je teglu potopiti u posudu s vodom sve dok zemlja s biljkom nije potpuno vlažna. Komercijalne mješavine zemlje koje se nude u vrtnim centrima često se sastoje od treseta laganog rastresitog supstrata koji se skuplja na močvarnim područjima i jako je podložan presušivanju. No, prije nego što odustanemo od vrtlarenja na balkonu, postoji sasvim jednostavno rješenje koje će omogućiti ne samo da biljčice prežive ljetne vrućine nego i iznenadni odlazak na produljeni vikend. Riječ je o sustavu za samozalijevanje, odnosno teglama koje se sastoje od komora s vodom iz kojih biljka može neprestano crpiti vodu. Iako se samozalijevajuće tegle mogu kupiti u dućanu, njihova izrada idealna je za “uradi sam” projekte koji se izrađuju od jeftinih i recikliranih materijala.

Kako napraviti teglicu za samozalijevanje u samo nekoliko koraka pogledajte u nastavku.

POTREBAN MATERIJAL:

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

Sve što je potrebno su:

  • tegla
  • podmetač
  • zemlja
  • bušilica
  • prazna posudica za presadnice
  • biljke
  • perlit
image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

1. Pomoću bušilice i svrdla promjera 6 mm načinite dodatne rupe na posudici za presadnice.

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

2. Cilj projekta je u tegli kreirati prostor za dvije komore: vodu i zemlju. Stoga je važno da je dno tegle za biljke potpuno zatvoreno bez probušenih rupa za drenažu, a da se podmetač koji će se staviti u posudu zaglavi otprilike tako da je dvije trećine posude slobodno za zemlju.

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

3. Biljka će crpiti vodu iz rezervoara putem posudice za presadnice koja će puna zemlje funkcionirati kao fitilj koji upija vodu. Tako posudica služi kao poveznica između dvije komore s vodom i zemljom. Nakon što smo označili markerom širinu posudice, pomoću bušilice i pilice ispilimo unutar označenog ruba.

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

4. S vanjske strane odmah pri vrhu komore s vodom bušilicom se načini rupa kroz koju će se ubuduće puniti rezervoar.

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

5. Posudicu za presadnice ispunite navlaženom zemljom pomiješanom s perlitom, zatim i cijelu komoru za zemlju sve do 2,5 cm ispod vrha. Pomoću crijeva ili kante za vodu napunite komoru s vodom.

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 12:25