Korijander je vrlo korisna biljka. Njegovo drugo ime je kineski peršin ili cilantro. Ova biljka izgledom podsjeća na peršin, a možemo koristiti i listove i plodove, pa se često vjeruje da su to dvije različite biljke. Hrani daje specifičnu aromu, a ima i ljekovito djelovanje. Koristi se i u proizvodnji parfema, piše Lepa i sretlina. Korijander potječe iz Azije, a nazivaju ga i kineski peršin zbog sličnosti s peršinom. Nježni listovi ubrani prije nego što biljka procvjeta ne samo da imaju lijep, osvježavajući okus, već gube i svoju tipičnu aromu, prenosi Krstarica.
Ipak, ne sviđa se svima ovaj jak i pomalo slatkast miris. Često postoji zabuna oko toga postoje li različite vrste korijandera.
U kuhinji se može koristiti na dva načina, kao začin od listova cilantra koji hrani daje svježinu i koristi se u meksičkoj i azijskoj kuhinji, a sjemenke korijandera koje se često naziva samo korijander daju ugodan aromatičan začin koji se najčešće koristi u kuhinjama Europe i Bliskog istoka. List i plod korijandera imaju različite arome pa ih je preporučljivo koristiti odvojeno. Najčešće se korijander (Coriandrum sativum) uzgaja iz sjemena.
Sjeme korijandera istucano tučkom ili sitno mljeveno daje prepoznatljivu aromu naranče sitnim kolačima, a dodaje se i ribljim temeljcima ili temeljcima od povrća. Azijska kuhinja ne može se zamisliti bez lišća korijandera (cilantro). Može se koristiti kao začin juhi, a dodaje se pred kraj kuhanja. Okus lista je vrlo specifičan, gorak i oštar, na koji se treba naviknuti. Ne cvjeta tako brzo i može se dulje brati. Eterično ulje korijandera koristi se u proizvodnji parfema. Ima i ljekovita svojstva, poboljšava apetit, probavu, ublažava grčeve i želučane probleme.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....