KALENDAR RADOVA

Što sve možete raditi tijekom svibnja u vrtu doznajte od vrtlarice Marije Martinović

Unsplash

 Jonathan Hanna
Toplo tlo biljkama daje sve povoljnije uvjete za rast, ali ne treba zaboraviti na korove

Svibanj je mjesec dugih i toplih dana. Uz pregršt radova koji nas očekuju, treba se prisjetiti vrtlarske poslovice “topao siječanj, hladan svibanj”, što bi značilo da trebamo biti pripravni u slučaju pojave kasnog proljetnog mraza. Toplo tlo biljkama daje sve povoljnije uvjete za rast, ali ne treba zaboraviti na korove. Oni će u ovim uvjetima rasti mnogo brže od ostalih biljaka (www.maricavrtlarica.com).

image

Unsplash

Laura Seaman

U CVJETNJAKU

Svakih 15 do 20 dana prihranjujte cvjetnjak tekućim gnojivom kako biste osigurali zdrav rast biljaka.

Uzmite reznice nježnih trajnica, poput pelargonija i fuksija, ali i reznice drvenastih grmova, poput kadulje i lavande, pa ih razmnožite, jer nema ništa ljepše od besplatnih biljaka, zar ne?

Biljke uzgojene za presadnice polako privikavajte na vanjske uvjete, pa ih, pazeći na niske noćne temperature, 7 do 10 dana prije presađivanja držite na otvorenom.

Svibanj je zadnji mjesec za ovosezonsku sjetvu cvjetnih biljaka. Kasnija sjetva rezultirat će i kasnijom cvatnjom, odnosno uslijed prvih mrazeva upitno je hoće li biljke uopće cvasti.

Uložite malo truda i jednom tjedno okopajte cvjetnjak kako biste spriječili nepoželjno širenje korova.

Pripazite na osjetljive biljke, jer mješavina toplih i vlažnih svibanjskih dana idealna je za napade lisnih ušiju i puževa.

image

Unsplash

Jonathan Hanna

U POVRTNJAKU

Ciklu, špinat i mrkvu u ovom mjesecu potrebno je prorijediti. Iako se to čini nepotrebnim, jer se biljke bacaju, prorjeđivanje biljaka je nužno ako ne želimo sezonu završiti s masom vrlo sitnog povrća.

Vrijeme je za privikavanje plodovitog povrća uzgojenog za presadnice na vanjske uvjete. Presađujte ih u drugoj polovici svibnja, odnosno tek kad prođe opasnost od kasnog mraza.

U svibnju kreću prvi napadi lukove i mrkvine muhe. Gredice je najbolje zaštititi pokrivajući ih agrotekstilom.

Korov oko češnjaka i luka redovito plijevite, jer će se tako smanjiti nepotreban gubitak vode i hranjivih tvari u tlu. Prihranite gredice gnojivom za korjenaste biljke, odnosno onim s većim količinama kalija.

Zagarantirani uspjeh prilikom uzgoja kukuruza šećerca ostvarit ćete ako ga uzgajate kao presadnicu. Tom prilikom uzgojite najmanje 12 biljaka da biste postigli bolje međusobno oprašivanje, ali i berbu dovoljnu za četveročlanu obitelj.

Posijte veće količine bosiljka i borača. Osim što ih možete koristiti kao začine, pozitivno djeluju i na rast plodovitog povrća. Rajčicama i krastavcima pojačavaju okus te ih štite od nekih nametnika.

Krenite u sjetvu kupusnjača za jesensku berbu. Posijte kupus, kelj, kelj pupčar i cvjetaču te uzgojite presadnice koje ćete u vrt presaditi krajem lipnja.

image

Unsplash

Jonathan Kemper

U VOĆNJAKU

Mrežom zaštitite voćke i grmove bobičastog voća kako ptice ne bi pojele plodove prije vas.

Pripazite na pojavu pepelnice i ostalih bolesti na voćkama i grmlju, jer je rana prevencija lakša nego liječenje zaraze.

Uslijed toplog i vlažnog vremena povećava se vjerojatnost pojave puževa i mrava na voćkama.

Koristite žute ljepljive ploče na voćkama. Na taj način suzbijaju se napadi štetnika poput muha, moljaca, ušiju i buhača.

Malčirajte tlo oko jagoda kako biste spriječili isušivanje tla, pojavu korova i puževa. Jagodama posađenima ove godine redovito uklanjajte cvjetove. Bolje će se ukorijeniti i steći će više snage za stvaranje plodova sljedeće godine.

image

Unsplash

Priscilla Du Preez

OSTALI POSLOVI OKO VRTA

• Kontrolirajte temperaturu u stakleniku uz pomoć sjenila i prozračivanja.

• Krenite u izradu potpornja za penjačice, bile one cvjetnice, mahunarke ili plodovito povrće.

• Ljeto tek dolazi, pa razmislite o posudama za sakupljanje kišnice, jer vode u ljetnim mjesecima nikada ne može biti previše.

• Pratite pojavu bolesti i štetnika.

• Vodite dnevnik o tome kada što sijete i sadite. To će vam pomoći da sljedeće godine budete spremniji i iskusniji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 09:16