Ograničite prostor

Posadite bambus da se njegov inače invazivan korijen ne proširi po cijelom vrtu!

Unsplash
 Chuttersnap
Egzotična biljka koristi se za gradnju kuća, prehranu, a u Indiji je simbol za prijateljstvo

Bambusi su biljke iz porodice trava. Porijeklom su iz Indije, a rastu u tropskim i suptropskim područjima sjeverne Australije te južne i istočne Azije, gdje postoje čitave šume. Za stanovništvo zemalja u kojima je rasprostranjen, bambus je iznimno važan jer se koristi u svakodnevnom životu. U Aziji se stabljike koriste za gradnju kuća, mostova, izradu namještaja, vodovodnih cijevi te proizvodnju papira. Pupoljci bambusa koriste se u prehrani. S obzirom na takvu upotrebnu vrijednost, ne čudi da bambus simbolizira dugovječnost u Kini i prijateljstvo u Indiji.

Iako raste u toplim i vlažnim područjima, većina vrsta bambusa izvrsno podnosi niske temperature i mraz, pa odlično uspijeva u kontinentalnoj klimi. Jedina ozbiljnija prijetnja je mokar snijeg, koji može oštetiti vanjske stabljike.

Postoje mnoge vrste, od kojih neke mogu narasti i do 30 m u visinu. U našem podneblju bambus je u posljednje vrijeme popularan kao vrtno bilje i kao dio ukrasa minimalističkog interijera.

U današnjem članku prezentirat ću vam način na koji možete sami vegetativno razmnožiti bambus putem rizoma (podzemne stabljike).

image
Unsplash
Jacob Plumb

JESTE LI ZNALI?

Bambus ima vanjski dio stabljike, koji je drvenast, šupalj i razdijeljen člancima, te podzemni dio, koji se naziva rizom. Rizom je usađen plitko u zemlju, raste okomito na vanjski dio stabljike i na njega se nastavlja korijenje. To su rezervoari, oni osiguravaju hranu za nadzemni izdanak i preživljavanje biljke u nepovoljnim uvjetima, ali služe i za vegetativno razmnožavanje biljke.

image
Berislava Picek/ CROPIX

POTREBAN MATERIJAL:

  • štihača,
  • škare,
  • supstrat (mješavina pijeska i treseta),
  • crepići ili kamenčići za drenažu,
  • voda za zalijevanje i
  • rizom
image
Berislava Picek/ CROPIX

NAČIN VAĐENJA RIZOMA:

Ako netko od vaših prijatelja ili poznanika ima nasad bambusa, zamolite ga da vam dopusti da si izvadite rizom.

image
Berislava Picek/ CROPIX

Lagano uklonite površinski sloj zemlje s rizoma.

image
Berislava Picek/ CROPIX

Zatim ga štihačom pažljivo otkopajte.

image
Berislava Picek/ CROPIX

Način izrade: nakon što ste izvadili rizom, izrežite ga na manje komade, otprilike oko 5-8 centimetara.

image
Berislava Picek/ CROPIX

Nakon toga imate dva rješenja, možete posaditi reznice rizoma direktno u zemlju ili ih možete posaditi u teglu, pa zajedno s teglom u zemlju. Osobno preporučujem da to napravite s teglom, posebno ako imate ograničeni prostor na kojem želite da se razmnoži. Naime, bambus se vrlo brzo širi, pa kako ne biste kasnije imali problema sa širenjem nasada, ograničite mu prostor teglom. Na dno tegle stavite crepiće ili kamenčiće za drenažu, koji će omogućiti otjecanje viška vode iz tegle, kako korijen ne bi počeo truliti od prevelike vlage. Zatim na to stavite supstrat.

image
Berislava Picek/ CROPIX

Potom pažljivo položite reznice rizoma, tako da je korijen okrenut prema dnu posude,

pa ih prekrijte ostatkom supstrata. Obilno zalijte. Posudu s posađenim rizomima možete ukopati na željeno mjesto u vrtu.

image
Berislava Picek/ CROPIX

Ovisno o vanjskoj temperaturi, treba zalijevati 2-3 puta tjedno. Nakon 3-6 mjeseci možete očekivati prve izdanke vanjske stabljike.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 22:27