Novi projekt D&D tima i tvrtke Pevex u kojem vam pokazujemo kako uz minimalni budžet možete sami na krovu zgrade uzgojiti svoje voće, povrće, začine i druge biljke
Na ravnom limenom krovu jedne zagrebačke zgrade u centru Zagreba, u suradnji s tvrtkom Pevex odlučili smo napraviti urbani vrt i posaditi povrće i začinsko bilje. U prošlom smo vam videu pokazali kako jednostavno napraviti drveni sanduk na paletama, a danas idemo korak dalje i pokazujemo koje smo povrće i začine posadili s obzirom na to da je ljeto, i najvažnije, kako ćemo naš vrt na krovu zalijevati u mjesecima koji slijede. Vrtlarenje je osim ugode prilika za uštedu, koja se može shvatiti kao ušteda novca i vremena, ali i kao prijateljski odnos prema prirodi i okolišu.
Pogledajte video!
Za uspješan rast, prekrasno cvijeće i bogatu berbu, biljke trebaju osim hranjivih tvari i svjetla, dovoljno vode. Povrće se sastoji od 95% vode i ako je nema dovoljno, brzo će propasti. Svaka kap vrlo je važna za rast korijena, a dugoročno je važna i za rast velikih i kvalitetnih plodova. Za razliku od voća ili cvijeća, povrće tijekom vegetacije neprekidno treba vodu. Uz gnojidbu i obradu, zalijevanje vrta jedna je od najvažnijih radnji želimo li dobar urod, osobito u ljetnim mjesecima, jer bez vode biljke ne mogu preživjeti, no moramo uvijek misliti na to da je voda dragocjena i da je treba štedjeti. U dobro organiziranom vrtu potrošnja vode može se smanjiti na razne načine, no mi smo za naš vrt na krovu zgrade u centru Zagreba odabrali sustav navodnjavanja kap po kap. Zašto? Više je razloga. Zalijevanjem vrta po principima sustava kap po kap štedi se vrijeme, a biljke dobivaju ravnomjerniji dotok vode. Uz to, karakterizira ga mala i racionalna potrošnja vode i smanjenje gubitka vode isparavanjem. Takvim navodnjavanjem voda prodire u zemlju sve do korijena, do jedan metar dubine.
Zalijevanje vrta sustavom kap po kap je uredno, jednostavno i što je najvažnije, biljke ne ovise o vašim dnevnim obavezama. Što znači da možete slobodno obavljati sve svoje svakodnevne poslovne i privatne zadatke, jer će vaše biljke dobiti potrebnu količinu vode u vremenu i količini koju sami odaberete. Također, ovaj vam sustav omogućava da bezbrižno otputujete, jer besprijekorno radi čak i kad niste u gradu. Jedina stvar na koju trebate pripaziti jest baterija. Dakle, odlazite li na put, a kazaljka na uređaju pokazuje da ste potrošili više od pola baterije, zamijenite je novom.
NAPOMENA: Prema preporukama iskusnih vrtlara, ako sadite povrće, dubina sanduka mora biti 60 cm, što se tiče dužine i širine, to prepuštamo vašim potrebama i željama. Dakle, naši su sanduci veličine: 120 x 80 x 60 cm (dužina, širina, dubina). Sanduk navedenih dimenzija treba ukupno 560 litara zemlje (granula za drenažu 25 litara, organsko gnojivo 10 litara i ostalo zemlja za povrtnjak).
ŠTO SMO POSADILI?
U prvi sanduk smo posadili začine: ružmarin, bosiljak, limunski matičnjak, mentu, citronovac, timijan i kadulju. Drugi sanduk je ispunjen sadnicama kasne rajčice, slatke paprike, bosiljkom i peršinom, a u treći smo posadili zelje i kelj te planiramo još posaditi ciklu.
ŠTO JE SVE POTREBNO ZA SUSTAV NAVODNJAVANJA KAP PO KAP?
Najbolji izbor za zalijevanje vrta su kišnica, voda iz otvorenih vodotoka, potoka, rijeka i jezera te izvorska voda. Međutim, kako nam na krovu zgrade ništa od navedenog nije dostupno, mi smo naš sustav kap po kap spojili na gradski vodovod u vešeraju na zadnjem katu zgrade. U ljetnim mjesecima vrt je najbolje zalijevati rano ujutro ili navečer. Tada je tlo hladnije, što znači i da će manje vode ispariti, a biljke će je najbrže upiti. Voda ne smije biti hladna da biljke ne bi doživjele temperaturni šok.
POTREBAN MATERIJAL:
Sanduk veličine: 120 x 80 x 60 cm - 560 litara zemlje (granula za drenažu 25 litara, organsko gnojivo 10 litara i ostalo zemlja za povrtnjak).
- Računalo za navodnjavanje Gardena Flex
- Cijev za navodnjavanje driplane - kap po kap 16 mm
- L spojnica (koljeno) za driplane cijev 16 mm
- T spojnica za driplane cijev 16 mm
- Čep za driplane cijev 16 mm
- Kapaljka kompenzirajuća 2l/h
- Bušilica za kapaljku 3 mm
- Rukavice
- Lopata
- Grablje
- Skalpel
- Vrtne škare
POSTUPAK:
1. Cijev za navodnjavanje izrežite. Mi smo za kutiju veličine 120 x 80 cm izrezali cijev na: 3 x 105 cm i 4 x 30 cm.
2. Krajeve cijevi (105 cm) spojite L spojnicom.
3. Cijevi (30 cm) povežite T spojnicama.
4. Izbušite rupicu na cijevi.
5. Postavite kapaljke na cijev. Kapaljka je dobro postavljena kad čujete KLIK.
6. Kapaljke se postavljaju pored sadnice. Imajte na umu da će vaše sadnice rasti, osigurajte im dovoljno mjesta.
7. Ako imate jednu kutiju zatvorite jedan kraj cijevi čepom.
8. Spojite računalo za navodnjavanje Gardena Flex na pipu i programirajte vrijeme zalijevanja. Mi smo za naš vrt na krovu programirali zalijevanje rano ujutro (7:00) i navečer (20:00) svaki dan po 10 minuta.
Više na: pevex.hr
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....