VAŽNO JE ZNATI

Kako spriječiti da se vaše drvo novca ne osuši u zimskim mjesecima: jedino ovako ga možete sačuvati do proljeća

 /SHUTTERSTOCK

Drvo novca (lat. Crassula ovata) je kućna biljka koja je jednostavna za održavanje, a smatra se da donosi sreću. Sastoji se od debeljuškastih grana koje podsjećaju na mala debla i mesnatih, ovalnih listova. Upravo jer se smatra simbolom sreće, drvo novca je odličan odabir za poklon.

Ova biljka ima brojne druge nazive kao što su drvo žada, krasula, japansko drvo novca, kinesko drvo novca itd. Radi se o biljkama koje spadaju u rod Crassula te mogu međusobno malo varirati. Najpopularnija vrsta je upravo Crassula ovata, čija boja listova također može varirati, ovisno o varijanti.

Stablo novca je jednostavno za održavanje, a potrebno je obratiti pozornost na zalijevanje i izvor svjetlosti.

image

Točna učestalost ovisi o stanju tla u posudi. Kugla zemlje trebala bi biti gotovo potpuno suha.

/SHUTTERSTOCK

Drvo novca potrebno je redovito zalijevati, ali pritom treba pripaziti da ga ipak ne zalijevate prečesto. Zemlja u kojoj je drvo novca ne smije se u potpunosti isušiti, stoga ga je najbolje zaliti kada pod prstom osjetite da je gornji sloj zemlje suh, piše Kreni Zdravo.

No, kako zalijevati drvo novca u hladnoj sezoni?

Zimi se tlo u posudama za biljke suši mnogo sporije nego ljeti. Ako neprestano dodajete vodu u mokru podlogu zemlje ili biljke za koju je poznato da privlači novac, postat će kisela.

Tu će se onda nastaniti plijesan, a lukovice će istrunuti. Izvana, to se očituje žutilom listova, a iz posude može dolaziti neugodan miris.

Zato zalijevanje zimi treba biti rijetko i oskudno. Za kratko vrijeme, dok je vani hladno i još nije uključeno grijanje, bolje je biljku uopće ne zalijevati. Zatim se zalijevanje vrši 1-2 puta mjesečno.

image
/SHUTTERSTOCK

Točna učestalost ovisi o stanju tla u posudi. Kugla zemlje trebala bi biti gotovo potpuno suha. Da biste to provjerili, možete zabosti drveni štapić za sushi u zemlju. Zatim ga izvadite i procijenite stanje podloge.

Zalijevanje treba obavljati samo toplom vodom. Nakon zalijevanja, pazite da potpuno uklonite višak vlage iz posude. I bolje je zalijevati stablo novca u kadi tako da višak vode slobodno teče kroz drenažne rupe u loncu.

Veličina tegle također utječe na učestalost zalijevanja. Ako je tegla velika, tlo u njoj će se duže sušiti.

Zimi biljke zahtijevaju posebno pažljivu njegu, jer su oslabljene i uspavane. U ovom razdoblju treba se pridržavati pravila - manje je bolje!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:07